Kitle kaynaklı çalışmalara sızan yapay zeka konusunda hepimiz endişelenmeliyiz

yeni bir kağıt İsviçre üniversitesi EPFL’deki araştırmacılardan öneriyor Amazon’un Mechanical Turk hizmetindeki dağıtılmış kalabalık çalışanlarının %33 ila %46’sının, işlerin bir kısmını yapmak için ChatGPT gibi araçlar kullandıklarından, kendilerine atanan belirli bir görevi yerine getirirken “hile yaptıkları” görülüyor. Bu uygulama yaygınsa, oldukça ciddi bir sorun haline gelebilir.

Amazon’un Mekanik Türk’ü işleri insanlara yaptırmak isteyen hüsrana uğramış geliştiriciler için uzun süredir bir sığınak olmuştur. Özetle, görevleri insanlara besleyen, bunları yapan ve ardından sonuçları döndüren bir uygulama programlama arayüzüdür (API). Bu görevler genellikle bilgisayarların daha iyi olmasını istediğiniz türden görevlerdir. Amazon’a göre, bu tür görevlere örnek olarak şunlar verilebilir: “Görevin tamamen mekanik bir çözüm için çok belirsiz ve büyük bir insan uzman ekibi için bile çok geniş olabileceği bilgisayarla görme modelleri için yüksek kaliteli veri kümeleri oluşturmak üzere sınırlayıcı kutular çizmek. ”

Veri bilimcileri, veri kümelerini kaynaklarına göre farklı şekilde ele alır – insanlar veya büyük bir dil modeli (LLM) tarafından oluşturulmuşlarsa. Bununla birlikte, burada Mechanical Turk ile ilgili sorun göründüğünden daha kötü: Yapay Zeka artık yeterince ucuza mevcut olduğundan, Mechanical Turk’ü makine tarafından üretilen bir çözüm yerine kullanmayı seçen ürün yöneticileri, insanların bir konuda robotlardan daha iyi olduğuna güveniyorlar. Bu kadar veri kuyusunu zehirlemenin ciddi sonuçları olabilir.

Araştırmacılar, “LLM’leri insan tarafından oluşturulan metinden ayırt etmek, hem makine öğrenimi modelleri hem de insanlar için zordur” dedi. Bu nedenle araştırmacılar, metin tabanlı içeriğin bir insan tarafından mı yoksa bir makine tarafından mı oluşturulduğunu anlamak için bir metodoloji geliştirdiler.

Test, kitle kaynaklı çalışanlardan New England Journal of Medicine’deki araştırma özetlerini 100 kelimelik özetlere yoğunlaştırmalarını istedi. Bunun olduğunu belirtmekte fayda var açık olarak ChatGPT gibi üretken yapay zeka teknolojilerinin iyi olduğu türden bir görev.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın