Kış çayına istek arttı

Kış çayına istek arttıSoğuk hava tesirini artırdı, vatandaşlar soğuk algınlığından korunmak için aktarların yolunu tuttu. Grip, nezle, soğuk algınlığından korunmak isteyenler kış çaylarına talebi arttırdı. Vatandaşlar, aktarlardan en çok ıhlamur, zencefil, tarçın, ve adaçayı satın alıyor. Aktarlar ise kış çayının taze olmasına dikkat çekti. Kış mevsiminin vazgeçilmezi kış çayının kilosu 250 liradan satılıyor.

Soğuk algınlığına karşı kış çaylarının faydalarından bahseden aktar Erol Şener, ”Havalar soğuduğunda insanoğlu nebat çaylarına talep gösteriyor. Kış çaylarının içinde ıhlamur, kuşburnu, çubuk tarçın, adaçayı şeklinde bitkiler var. Bunları demledikten sonra içine bal ekleyip tatlandırılarak yurttaşlarımız tüketiyor. Soğuk algınlığına karşı vücuda direnme kazandırıyor. Grip, nezle, soğuk algınlığına karşı kış çaylarını öneriyoruz” dedi.

”Bitkilerin tazeliğine dikkat edilmeli”

Kış çaylarını tüketirken bitkilerin taze olmasına vurgu yapan Şener, ”Ürünlerin canlı görünmesi ve renklerinin canlı olması gerekir. Kokusuna bakılarak taze olup olmadığı anlaşılabilir. Kış çayının kaynatılmaması gerekir, kaynamış suya koyup 10 dakika bekletildiğinde tüketilebilir. Haftada 3-4 bardak içilmesi vücut direncini güçlendirir. Kış çayı kilosu 250 liradan satılıyor. 150-200 gram alındığında 25 lira civarından satılıyor. Bir kış için 150 – 200 gram ehil olacaktır” dedi.

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın