“Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal mesken hamlesi”Sancaktepe’de Türkiye Kentsel Tesis Yönetim Derneği (TRKTYD) tarafından ‘2. Tesis Yönetim Zirvesi ve Ödül Töreni Programı’ Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla gerçekleşti. Programa aynı zamanda Sancaktepe Belediye Başkanı Av. Şeyma Döğücü, Türkiye Kentsel Tesis Yönetim Derneği (TRKTYD) Genel Başkanı Suat Sandalcı ve STK temsilcileri katıldı.

“500 bin konutumuzu, 1 milyon konut amaçlı arsa ve 50 bin iş yerimizi ülkemize, milletimize kazandırıyoruz”

Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut hamlesini yaptıklarını söyleyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “2007 yılında Kat Mülkiyeti Kanununda, toplu yapıların yönetimine dair ortak yerlerin kullanması, durum plan ve projeleri, yönetim planı değişimleri, ortak giderlere katılım benzer biçimde bir oldukça düzenlemeler yapılmış oldu. Sitelerde yürütülen yönetim hizmetlerine dair lüzumlu kuralların belirlenebilmesi amacıyla; Adalet Bakanlığımız ile ortak bir emek verme yürütüyoruz. Bakanlıklarımızla yapılacak her türlü çalışmaya da yardımcı olduğumuzu bilmenizi bilhassa istiyorum. Bu anlamda Bakanlık olarak, bu alanda etkinlik gösteren bütün şirketlerimizin ve sektörümüzün yanında olduğumuzu belirtmek isterim. “Çevreye Saygılı İklim Dostu Şehirler” amacımız doğrultusunda çevreye ve iklime kırılgan, güvenilir, sağlam, kimlikli yapılara haiz, kültürel değerlerini yaşatan metropoller inşa etmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal mesken hamlesini yaparak; 500 bin konutumuzu, 1 milyon mesken amaçlı arsa ve 50 bin iş yerimizi ülkemize, milletimize kazandırıyoruz. Bu konut projelerinin birçoğu adeta bir mahalle büyüklüğünde siteler olacak. Buralarda da siz kıymetli kardeşlerimize gereksinim olacak“ dedi.

“Ülkemizin ilk yerli ve ulusal arabası olan TOGG’un elektrikli şarj ünitelerinin sitelere kurulması için bir çalışma başlatıldı”

Bakan Kurum devamında, ”Biz ne diyoruz, “komşu komşunun külüne muhtaçtır” Her sitemizi, mahalle kültürümüzün yaşandığı, insanımızın birbirine yakınlaşmasını sağlayacak, çocuklarımızın tanışmasını muhabbetin, komşuluğun, yardımlaşmanın en güzel örneklerini öğrenecekleri birer sevgi, hürmet ve şefkat mekânı haline getirmeliyiz. Şunu samimiyetle söylüyorum, inanın bu değerleri yaşatacak her hizmetiniz, her adımınız sizlerin en büyük, en kıymetli, en güzel eseri olacaktır. Derneğimizin bünyesindeki siz değerli yöneticilerimizden çocuklarımız için de hususi bir isteğim var. Bakanlık olarak ülkemizin farklı yerlerindeki vatandaşımızın yoğun olduğu yerlerde, ulus bahçelerinde ve alışveriş mekanlarında “muhit müfettişlerimiz” için, yavrularımız için çok çeşitli çevre etkinlikleri düzenliyoruz. Sizden de bakanlığımızla ortak veya ayrı ayrı benzer etkinlikleri yapmanızı, yaygınlaştırmanızı, sıfır atık hareketimizi bir kültüre dönüştürme yolunda ülkemize destek olmanızı özellikle rica ediyorum, umuyorum. Tabii, derneğimizin çalışmalarını yakinen takip ediyoruz. Biliyorsunuz daha ilkin yaptığımız mevzuat düzenlemeleriyle, TOGG başta olmak üzere, elektrikli araçlara olan ihtiyacın daha da yoğunlaşacağını düşünerek, kapalı mekân içermeyen şarj ünitelerinin yapı ruhsatı alınmadan tesis edilmesine imkân sağlamıştık. Derneğimiz de, oldukca kısa bir müddet ilkin ülkemizin ilk yerli ve milli arabası olan TOGG’un elektrikli şarj ünitelerinin sitelere kurulması için bir emek verme başlattılar. Kısa bir süre içinde alınan 6 bin 800 sitenin talebini, yurttaşlarımızın yeni otomobilimize gösterdikleri hassasiyetin önemli bir yansıması olarak görmüş olduk.“ ifadelerini kullandı.

“Önümüzdeki süreçte su savaşları çıkacak”

Önümüzdeki süreçte su savaşlarının olacağını belirten Bakan Kurum, “Yine iklim değişikliği ile mücadele çerçevesinde boşa akan yağmur sularımız da var. Bu da çok mühim. Yani önümüzdeki süreçte göreceğiz, su savaşları çıkacak. O yüzden havamıza, suyumuza, yeşilimize, toprağımıza sahip çıkmak zorundayız. Ve akan yağmur sularını binaların rezervuarlarında kullanılması, artan suların ise bahçelerde kullanılmasına yönelik 2 bin metre kareden büyük parsellerde yapılacak yapılar için yağmur suyu depolama sistemini mecbur hale getirdik. “Rahmetli Turgut Cansever’in dediği şeklinde, adamın en asli vazifesi yaşamış olduğu dünyayı güzelleştirmektir. Bizler yaşadığımız mekânları ne kadar güzel, ne kadar temiz, sıhhatli ve emin kılarsak, evlatlarımıza da o kadar temiz bir ülke ve dünya bırakırız. Türkiye Yüzyılı fişeği, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından ateşlenmiştir. Bu yüzyılı inşa edecek olan ise evlatlarımızdır. Bu anlamda omuzlarımızda ciddi bir yük ve zamanı bir sorumluluk var. Yarınlarımızı inşa edecek olan evlatlarımıza ilmin, sanatın, şiirin, güzel münasebetlerin, sosyalliğin hülasa bütün güzelliklerin yaşandığı, inşası güzel, mimarisi güzel, yeşili, doğası, havası, suyu güzel ve normal olarak yönetimi güzel ömür alanları bırakacağız, bunun için mücadele edeceğiz.” diye konuştu.

kaynak – linehaber

Yorum yapın