Kira yardımlarının artmasına ilişkin açıklama bugün meclisten geldi! Güncel

Kira yardımlarının artmasına ilişkin açıklama bugün meclisten geldi! Güncel, başvuru sitemizde Kira yardımlarının artmasına ilişkin açıklama bugün meclisten geldi! ile alakalı araştırma yaptık. 

Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, Belen geçidi ve deprem sonrası yaşanan sorunlarla alakalı basın toplantısı düzenledi. Kara, Belen Sarımazı-Antakya otoyolunun bir an önce tamamlanması gerektiğini, depremde zarar gören esnafların ve kiracıların mağduriyetlerinin giderilmesini, sağlık emekçileri ve öğretmenlerin teşvik edilmesini istedi.

Kara, basın toplantısında Belen geçidinin depremde Hatay’a büyük fayda sağladığını altını çizerek, “Belen geçidi -hepiniz duymuşsunuzdur- depremde bize o kadar çok fayda etti ki, o kadar sağlıklı bir koşulda yardımların, tırların bize ulaşmasını… İyi ki orası varmış. Eğer orası olmasaydı inanın kayıplar daha fazla olurdu, zarar daha fazla olurdu.” dedi.

Kara, Belen Sarımazı-Antakya otoyolunun yatırım planına alınmasını yahut bütçeden pay verilmesini talep ederek, “O yüzden, diyoruz ki: Belen Sarımazı’da biten otoyolun Antakya’ya bağlanmasına ilişkin bu projeyi yatırım planına mı alacaksınız, bütçeden pay mı vereceksiniz, nasıl bir bütçe olanağı sağlayacaksanız derhâl, bir an evvel Belen geçidiyle alakalı projeyi lütfen sağlıklı bir biçimde, daha fazla vakit kaybetmeden yapın.” diye konuştu.

Depremde zarar gören esnaflara destek istedi

Kara, depremde zarar gören esnaflara destek olmak için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığına tutanaklar sunduğunu dile getirdi. Kara, “Biz Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığına -ben mali müşavirim- esnaflar adına, KOBİ’ler adına tutanaklar tuttuk, madem bu vatandaşlarımızın ticari yaşamı sürdürülebilirliği esas ise tutanaklar tuttuk, dedik ki: Bu kadar ham maddesi, bu kadar makine, teçhizatı enkaz altında kalmıştır.” Bunları birer fiyatlandırarak emsal bedellerle tutanak altına aldık.” ifadelerini kullandı.

Kara, bu tutanakların gereğinin yapılmasını beklediklerini altını çizerek, “Dolayısıyla şimdi düşünüyoruz ve kamuoyu bunu istiyor, bekliyor; bu tutanakların gereği yapılmalı.” dedi.

Kiracılara verilen destek yetersiz

Kara, depremde evleri hasar gören kiracılara verilen 3 bin ila 5 bin liralık desteklerin yetersiz olduğunu vurgulayarak, “Her zaman diyoruz ki… Ben geçen gün basın açıklaması yaptım. Eğer burada oturup da Ankara’da oturan herhangi bir vekil varsa yahut bir kimse varsa gelsin, Hatay’da bir tane de bana bulsun, ben de oturayım 3 bin lira, 5 bin liralık evde, yok, öyle bir şey yok; 15 bin liradan aşağıya ev yok yani biz Anadolu’da yaşıyoruz bir de İstanbul falan değil, Anadolu’da yaşıyoruz.” şeklinde konuştu.

Kara, kiracılara daha uygun koşullarda ev bulunması yahut kira yardımının artırılması gerektiğini dile getirdi.

Sağlık ve eğitim konularında talepler

Kara, sağlık ve eğitim konularında da isteklerini kelimelerine ekledi. Kara, “Doğal olarak Hatay’da yapılacak çok fazla iş var özellikle sağlık emekçileri ve öğretmenlerimiz için, onları teşvik edin ve o bölgelere gelsinler.” dedi.

Kara, depremde yaşamını kaybedenlerin yakınlarının arama çalışmalarına destek olunmasını isteyerek, “Depremde yaşamını yitirmiş insanlarımızın özellikle yakınlarını aramalarına destek olun.” çağrısında bulundu.

Yorum yapın