Kimilerine Göre Ufo Sığınağı Kimilerine Göre Nazi Üssü: Arjantin’in Gizemli Adası El Ojo

Kimilerine Göre Ufo Sığınağı Kimilerine Göre Nazi Üssü: Arjantin’in Gizemli Adası El OjoDünya üzerinde alışılmadık özellikleriyle dikkat çeken pek fazlaca bölge var. Ancak bazı coğrafi oluşumlar, barındırdıkları gizemler ve taşıdıkları tuhaflıklarla diğer dikkat çekici bölgelerden sıyrılmayı başarıyor. İşte Arjantin’deki El Ojo adlı ada da, büyük gizemler ve tuhaflıklar barındıran yerlerden biri. El Ojo, İspanyolca “göz” anlamına geliyor. Çünkü ada, bilhassa de yukarıdan bakıldığında devasa bir gözü anırıyor. Ancak talibi entresan hale getiren tek şey bu değil. El Ojo, bulunduğu bölgedeki öteki coğrafi yapılardan oldukça farklı özelliklere haiz. Üstelik adanın ne zaman, iyi mi oluştuğuna dair hiç kimsenin en ufak fikri bile yok! Bu nedenle ada pek oldukça ilginç söylentinin ve kent efsanesinin de merkezinde yer ediniyor! İşte Arjantin’in esrarengiz ve garip “gözü,” El Ojo Adası ile alakalı bilmeniz gerekenler…

İspanyolca göz anlamına gelen El Ojo, Buenos Aires eyaletinin Zárate ve Campana şehirleri arasındaki bir deltada yer ediniyor

Adanın Arjantin’in başkenti Buenos Aires’e uzaklığı ise yaklaşık 60 kilometre ve pek çok dikkat çeken özelliği var. Bunlardan ilki, adanın nerede ise kusursuz yuvarlak şekli. Öte taraftan ortalama 120 metre çapında olan ada, üstünde bulunmuş olduğu su hacminin yaklaşık 5’te 4’ünü kaplıyor. Bu nedenle bilhassa de yukarıdan bakıldığında, kocaman bir gözü andırıyor.

Adanın ne zaman, iyi mi oluştuğu hakkında hiç kimsenin fikri yok!

Ada hakkında en büyük gizemlerden biri de bu. Son dönemde bazı bilim insanları adanın evveliyatına ışık tutmak için çalışsa da şu ana kadar başarıya ulaşılabilmiş değil.

Adanın varlığı bölgede yaşayan yerli halklar tarafınca senelerdir bilinse de ancak 2016 yılında dünyaca tanınır hale geldi

2016 senesinde, tesadüfen adanın üstünden geçen bir pilot, ilginç görünümlü adayı fotoğrafladı ve El Ojo dünya genelinde bir şöhrete kavuştu.

El Ojo, bulunmuş olduğu bölgedeki öteki yer şekillerinden fazlaca değişik

Her şeyden ilkin adanın üzerinde bulunmuş olduğu su kütlesi, bölgedeki öteki su kaynaklarından fazlaca daha soğuk ve berrak. Bununla beraber adanın arazi yüzeyi, çevredeki arazi yüzeylerinden oldukca daha sert ve sağlam! Bu iki ilgi çekici fenomene sebep olan şey ise bilinmiyor. Ancak talibi harbiden entresan hale getiren, bunların hiçbiri değil!

Ada kendi ekseni çevresinde saat yönünde hareket ediyor

el ojo

Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Singapur ve daha pek oldukca farklı ülkede, hareket eden yada yüzen adalara rastlamak mümkün. Ancak bir adanın kendi ekseni çevresinde dönmesi, hiç de yaygın bir durum değil. Elbette El Ojo’nun niçin kendi ekseni etrafında döndüğü de bilinmiyor.

Adayı ilginç hale getiren şey ancak fiziksel yapısı değil

el ojo

Örneğin bölgede yaşayan yerli halk, çiftlik hayvanlarının adanın yakınına gitmek istemediğini iddia ediyor! Bununla beraber adanın yakınlarında oldukça uzun yıllar önce yaşamış olduğu sanılan bazı insan topluluklarına ait tarihi kalıntılara rastladığını iddia edenler de var. Fakat bölge halkı tarafınca anlatılan bazı başka hikâyeler, adanın esrarengiz ve garip olmasıyla birlikte, “korkutucu” olabileceğini de düşündürüyor!

El Ojo, bölgedeki pek çok şehir efsanesinin merkezinde yer alıyor

el ojo

Bu şehir efsanelerinden kimilerine gore El Ojo bir ada değil, yıllar ilkin Naziler tarafından inşa edilen gizli saklı bir üs! Bir başka ilginç efsaneleşmiş ise El Ojo’nun gerçekte bir UFO sığınağından başka bir şey olmadığını ileri sürüyor! El Ojo Adası, bölge halkı tarafınca bu ilginç efsanelerin haricinde, pek çok paranormal olayla da ilişkilendiriliyor…

Kaynak: 1

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın