Kenyalı bir kullanılmış araba pazarı olan Peach Cars, tohum yatırımında 5 milyon dolar topladı

rent a car 34

Kenya otomotiv pazarı şeftali arabaları Japonya merkezli The University of Tokyo Edge Capital Partners (UTEC) ve Shintaro Yamada (Mercari’nin kurucusu ve CEO’su), Peter Kenevan (PayPal’da Başkan Yardımcısı, Japonya Başkanı) dahil olmak üzere diğer melek yatırımcılar tarafından yönetilen 5 milyon dolarlık başlangıç ​​turunu duyuruyor. ve Hiroaki Ohta (Japonya’daki Waseda University Ventures’ın genel ortağı).

tarafından kurulan girişim, Kaoru Kaganoi Ve Zachary Petroni 2020’de Kenya’dan başlayarak Sahra altı Afrika’da araba sahipliğini demokratikleştirmek için parayı işi büyütmek, daha fazla yetenek işe almak ve teknoloji çözümlerini genişletirken Ar-Ge’yi ikiye katlamak için kullanacak.

TechCrunch ile yapılan bir röportajda Peach Cars’ın kurucuları, Sahra altı Afrika’da yaşamanın ve arkadaşlarla ve sektördeki meslektaşlarıyla konuşmanın on yılı aşkın birleşik deneyimlerinin Kenya’nın kullanılmış araba pazarında nasıl bir fırsat görmelerini sağladığını anlattı. CEO Kaganoi’ye göre, Japonya’nın aksine, Kenya’daki güvenilir ikinci el eşya pazar yerleri çok azdı. Bununla birlikte mevcut olanlar, fiyat şeffaflığından yoksundu ve bilgi asimetrisi, dolandırıcılık, güvenli olmayan ödemeler ve berbat müşteri deneyimi ile delik deşik edilmişti.

CEO, “Kenya’ya taşındığımda mobilya ve elektronik eşyalar da dahil olmak üzere uygun fiyatlı ikinci el ürünler almakta zorlandım” dedi. “Ayrıca iyi durumda araçlar bulmakta da zorlandım, yerleşik denetim yöntemleri ve hizmet sağlayıcılar yok ve bu kalite kontrollerini kişisel düzeyde yaptırmak için iyi bir tamirci bilmeniz gerekiyor.”

Ancak Peach Cars’ı piyasaya sürmeden önce, kurucuların belirli faktörleri göz önünde bulundurması gerekiyordu. Pazarları büyütmek ve inşa etmek için, böyle bir pazarın uygulanabilirliğini ve birim ekonomisinin mantıklı olup olmadığını kontrol etmek çok önemlidir. Ayrıca, operasyon kurmanın önemi fazla vurgulanamaz. Peach Cars, bunu komisyona dayalı işletmelerle başarmak için Kenya’da yüksek değerli varlık sınıflarını hedeflemesi gerektiğini anladı. Ayrıca, her iki kurucunun da operatör olarak çalıştıkları yolculuk paylaşım uygulaması-cum-super uygulaması SafeBoda’da çalışarak mobilite alanında deneyim sahibi olmalarına yardımcı oldu.

Röportajda Kaganoi, Afrikalıların “tek parça” bir ekonomide yaşadıkları için süreç ve sonuçlar hakkında fazla düşünmeden küçük alımlar yaptıklarına dair yaygın bir kanı olmasına rağmen, Afrika’daki bir alışveriş merkezinde bir dakika geçirmenin deneyimi önemseyen insanları bulduğunuz farklı bir bakış açısı. CEO, “Fikir, ister 4.000$ ister 40.000$’a bir araba satın alıyor olun, neden herkese aynı deneyimi veremiyoruz: Keyifli bir deneyim,” diye açıkladı.

Ayrıca Kaganoi, Afrika’nın genç nüfusunun ve hızla büyüyen orta sınıfın otomotiv tamircileriyle henüz güçlü bir ilişki kurmadığını ve ihtiyaçlarını karşılamak için uygun, müşteri odaklı ve güvenilir hizmetler aradıklarını kaydetti. Sonuç olarak, Peach Cars’ın Kenya’nın araba sahipliği ve bakım sürecine şeffaflık ve daha iyi bir deneyim getirmek için kurulduğunu belirtti.

Şirket, araç muayene sürecini otomatikleştirmek için Peach’in tescilli yazılımını kullanan akıllı bir motor kontrol cihazı geliştirdiğini iddia ediyor. Kenya’daki arabaların %80’i Japon yapımı olduğu için Japon otomobil endüstrisi standartlarına göre kıyaslanan 225 noktalı denetim sistemi, araçtaki tüm sistemler hakkında eksiksiz ve doğru bir rapor verir.

Şeftali Arabaları benzer Otokontrol Ve hareket, satış konuşmaları araba sahipliği ve otomotiv onarımları etrafında dönen daha büyük Afrika mobilite girişimleri (Autochek’in durumunda). Bununla birlikte, Autochek ve Moove’un B2C veya B2B2C modelleriyle daha çok varlık finansmanı ve yönetimi tarafında olması, Peach’in ise saf bir C2C pazarı olması bakımından farklıdırlar. jiji. Petroni’ye göre, Peach’in Jiji’ye göre bir avantajı var çünkü kullanıcıları araba sahipliği yaşam döngüsü konusunda eğitiyor, daha iyi işlem ve ödeme yönetimiyle daha hızlı keşif süreçlerine sahip ve en önemlisi araba bakım ve servisi sunuyor.

“Müşteriler, araçlarının bakımını yapmanın doğru ve şeffaf yollarını bulmak istiyor; bu nedenle Peach, araç bakım hizmeti sağlayarak ihtiyaçlarını karşılıyor,” dedi COO. “Peach, araçların daha iyi teşhis edilmesi ve araçlarda yapılan düzeltmelerin kalite güvencesi için denetim yöntemlerinden ve bilgilerinden yararlanabilir.”

Araba pazarı, satıcılar ve alıcılar arasındaki başarılı işlemlerden hizmet ücretleri ve komisyonları toplar. Anlaşmalar, teftişler, mülkiyet değişiklikleri, güvenli ödeme ve devir teslim işlemleri için idari işler de dahil olmak üzere katma değerli hizmetler sağlayarak ek gelir akışı elde eder. Sonuç olarak, “yüzlerce araba” satan ve 2024’te neredeyse tamamen otomatikleştirilmiş bir teftiş merkezi kurmayı planlayan Peach, şu anda ayda 200.000 doların üzerinde GMV üretiyor; bu, piyasaya sürüldüğü iki yıl önceki rakamlarının 10 katı. kurucuları.

Girişimin yönetim kuruluna katılan UTEC Müdürü Kiran Mysore, “Peach, operasyonel mükemmelliklerini akıllı IoT cihazları ve veri analizi ile birleştirerek Sahra Altı Afrika’daki en müşteri odaklı, güvenilir ve gelişmiş kullanılmış araba platformuna öncülük ediyor” dedi. yatırım için söyledi. “UTEC, Peach ile ortaklık yapmaktan ve Peach’i Japon otomotiv uzmanlığı ve ağıyla güçlendirerek Japonya-Afrika işbirliğini geliştirmekten gurur duyuyor.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın