Karadeniz’de balıkçılar umduğunu bulamadı

Karadeniz’de balıkçılar umduğunu bulamadıKaradeniz’de deniz suyu sıcaklığı mevsim normali 20 ila 22 derecelerde olması gerekirken, Ağustos ayında zirveye çıkarak 25-26 derece bandını koruyor. Suyun soğumaması ise balık sürülerinin hem dağınık, hem daha da açıklara yönelmesine sebep oluyor. 1 Eylül’de ‘Vira Bismillah’ diyerek denize oluşturulan balıkçıların iklim şartları sebebiyle yaptığı avlanma beklentinin altında kaldı. Gelecek haftalarda beklenen yağışlarla deniz suyunun da soğuması ve balığın daha kıyı kesimlere gelmesi planlanıyor.

“İklim şartları balıkçılara müsait değil”

Sinop Abalı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ömer Tuncer, sezona umdukları gibi başlayamadıklarını belirterek, “İklim şartları birazcık balıkçılara müsait değil, başlangıç umduğumuz şeklinde olmadı fakat hala umutluyuz. İnşallah ileriye dönük bu beklentimizi karşılayacak bir ortam olacağına inanıyorum. Deniz oldukca sıcak, ortalama normalin 5-6 aşama daha üzerinde. Balığın ortamını oluşturacak sıcaklığa eriştiğinde balığın daha iyi olacağına inanıyorum. Balıkçılar av yapıyorlar ama harcamasını çıkartabiliyorlar mı bilemiyorum” diye konuştu.

Balık fiyatlarında vaziyet ne?

Balıkçı İsmail Demir, yağmur yağmamasının olumsuz etkilerinden bahsederek “İklimlerin değişmesi, yağmurların yağmaması balığın gelmesini de etkiledi. Yağmur sularıyla beraber denizlere plaktonlar geliyor, gelen yavru balıklar bu plaktonlarla besleniyor. Su oldukça sıcak, soğuması gerekiyor. Neticesiyle balık açık denizlere gidiyor 100-120 kulaçlara gidiyor. Normal şartlarda bu balığın 30 kulaçta da olması gerekiyor, deniz suyu sıcak olduğundan balık ta haliyle açılıyor. Durum pek iç açıcı değil. Zaten Sinop ve birçok yerde poyraz esmeye başladı, balıkçılar açılamıyor. Balıkların boyu kurtarıyor ama isterdik ki daha büyük olsun, daha bolca olsun. Biraz zayıf gidiyor, ayın 15’inden sonrasında düzeleceğine inanıyoruz” gibi konuştu.
Balıkçı Erdoğan Doğan, balık sürülerinin su sıcaklığı sebebiyle dağınık olduğunu söyledi. Tezgâhlarda istavrit 35-40 TL, mezgit 40 TL, barbun 70-80 TL, palamut 15 ila 35 TL içinde.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın