Jumia, yeni yönetim altında dört yılın en düşük kayıplarına ulaştı

2023’ün 1. Çeyreği, Jumia’nın yeni yönetiminin planını uyguladıktan sonra stratejisini uyguladığı ilk çeyreği işaret ediyor. önceki yönetim 2022’nin 4. çeyreğinde. Sonuç? Jumia kayıplarının önemli ölçüde azaldığını gördü: düzeltilmiş FAVÖK kaybı yıldan yıla %51 düşerek 27 milyon $’a düştü ve şirketin yılsonu hedefini tutturma yolunda ilerliyor. Düzeltilmiş kayıplarda 100-120 milyon dolar. Benzer şekilde, faaliyet zararı da 2022’nin ilk çeyreğine göre %54 düşüşle şirket başına 30,9 milyon dolara geriledi. yeni açıklanan finansallar.

bu Jumia’nın çalışan sayısını %20 oranında azalttığı ve 11 pazardaki 900 rolü etkilediği 2022’nin 4. Çeyreğine yönelik modernize etme çabaları, kayıpların azaltılmasında etkili oldu. Ancak 2023’ün ilk çeyreği için %32 düşen genel ve idari giderler, yapamaz yine de 2022’nin 4. çeyreğindeki personel sayısı kesintilerinin tüm etkisini yansıtıyor, çünkü 2023’ün ilk çeyreği hala bazı ayrılanların son aylardaki maaşlarını içeriyor. Jumia CEO’su Francis Dufay, TechCrunch’a şirketin G&A maliyetlerini yıl sonuna kadar 28 milyon dolara kadar düşürmeyi beklediği için daha fazla işten çıkarmanın gelebileceğini söyledi.

Sipariş karşılama, satış ve reklam ve teknoloji giderleri, 2022’nin ilk çeyreğine göre sırasıyla %33, %61 ve %9 azaldı. “Örneğin tedarikçilerle müzakere ederek ve paketleme maliyetlerinden tasarruf ederek lojistik ve tedarik zincirini nasıl yaptığımızı gözden geçiriyoruz. Dufay, Jumia’nın maliyet düşürme önlemlerine atıfta bulunarak, müşteriler ve satıcılar üzerinde minimum etkiye sahip olan ancak çok para tasarrufu yapmamızı sağlayan kamyon rotalarını iyileştirdik” dedi. “Ayrıca, bu çeyrekte büyük bir itici güç olan pazarlama harcamalarını da oldukça azalttık çünkü ileriye dönük çok daha az pazarlama harcamasıyla büyüme için doğru temeli oluşturabileceğimize inanıyoruz.” CEO, Jumia’nın bu departmanlardaki işini “doğru boyutlandırmaya” devam edeceğini ve daha az müşteri içeren daha yalın bir maliyet yapısı oluşturmak için devam eden sürecinin bir parçası olarak daha fazla verimlilik getireceğini belirtti.

Jumia’nın üç aylık aktif tüketicileri, 2022’nin ilk çeyreğindeki 3,1 milyondan %22 düşüşle 2,7 milyona düştü. Sonuç olarak, siparişler ve GMV bir önceki yıla göre sırasıyla %26 ve %22 azaldı. Bu kategorilerdeki düşüşten sorumlu olan faktörler arasında, tüketicilerin harcama gücünü etkileyen yüksek enflasyonla devam eden makro zorluklar, satıcıların mal tedarik etme yeteneği ve Jumia platformunda kullanılan 10 para biriminden dokuzunun devalüasyonu yer alıyor.

Buna ek olarak, rakamlardaki düşüş Jumia’nın 2023’ün 4. çeyreğinde ürün ve hizmet portföyünü kasıtlı olarak yeniden ayarlamasından kaynaklanıyor; buna belirli kilit pazarlarda birinci taraf market ürünleri, hizmet olarak lojistik ve gıda dağıtım operasyonlarını askıya almak da dahil. Ayrıca, JumiaPay uygulamasındaki çeşitli hizmetlerin arkasındaki promosyon yoğunluğunu önemli ölçüde azaltarak, fintech kolunun TPV’si ve işlem hacmi sırasıyla %31 düşüşle 48,6 milyon $’a ve %38 düşüşle 2 milyona düştü. Jumia’nın mali tablolarında, fintech’in hizmetlerinin 2023’ün ilk çeyreğinde GMV düşüşünün %25’inden fazlasını ve siparişlerin %40’ından fazlasının düşüşünü oluşturduğunu belirtti. Market ürünlerini içeren FMCG kategorisiyle birleştiğinde JumiaPay, 2023’ün ilk çeyreğinde satılan ürünlerdeki düşüşün %55’ini ve GMV’deki düşüşün %34’ünü oluşturdu.

Dufay, “Bazı kategorilerdeki bazı faaliyetleri kasıtlı olarak azaltmayı ve küçültmeyi seçtik, bu da satışları çok etkiledi çünkü özellikle JumiaPay’de iyi fırsatlar ve pazarlıklar arayan çok sayıda müşterimiz vardı” dedi. “Ne olacağını biliyorduk, ancak doğru müşteri değerini üretemediği için iş için yapılacak doğru şeydi.”

Dufay, e-ticaret devinin üç şeyi içeren yeni bir büyüme modeline yöneldiğini söyledi: tedarik ve ürün çeşitliliğinin iyileştirilmesi (yüksek kaliteli markaları ve tedarikçileri platforma çekerek) telefonlar, elektronik, ev aletleri, moda ve güzellik gibi temel e-ticaret kategorilerine odaklanarak), eJumia’daki satıcıların deneyimini iyileştirmek ve müşteri tabanını artırmak için satıcı yönetimi araçlarını ve süreçlerini geliştirmek, normal tedarik ve perakende kapsamının zayıf olduğu şehir içi ve kırsal alanlarda bulunan büyük tüketici havuzlarından yararlanarak adreslenebilir pazarlarına daha etkili bir şekilde nüfuz etmek .

Geçtiğimiz birkaç ay içinde Jumia, Fildişi Sahili ve Senegal de dahil olmak üzere yerleşim alanlarının dışındaki küçük şehirlerde yeni lojistik rotalar ve toplama istasyonları açtı. Dufay, şirketin iyi bir ilerleme kaydettiğini ve “artık pek çok yeni şehir ağımızın bir parçası ve şimdi birçoğunda tüketicilere reklam vermek ve onları eğitmek için pazarlamayı etkinleştirme aşamasındayız” dedi. Dufay, bu sürecin Uganda, Kenya, Tunus, Fas, Nijerya ve diğer pazarlarda tekrarlanmasının Jumia’ya daha iyi yeniden satın alma oranlarıyla milyonlarca sadık müşteri getireceğini iddia ediyor.

Önemli müşteri ölçütlerinin düşmesine rağmen, Jumia’nın gelirleri yıldan yıla %3 düşerek 46,3 milyon $’a düşerek neredeyse sabit kaldı. Bu ivme, Jumia’nın 2022’nin ortalarında uyguladığı komisyon alma oranı artışlarından kaynaklandı. Bu arada, Jumia çeyreği, 86.9 milyon $ nakit ve nakit benzeri ve 118.6 milyon $ vadeli mevduat ve diğer finansal varlıklardan oluşan 205.4 milyon $ likidite pozisyonuyla tamamladı.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın