Joyful Ventures, sürdürülebilir protein girişimlerine yatırıma odaklanan 23 milyon $ ile çıkış yaptı

Alternatif protein sektörü, hem Upside Foods’u hem de Good Meat’i onaylayan ABD’li düzenleyiciler de dahil olmak üzere geçen hafta çok hareket gördü. yetiştirilen tavuk ürünlerini satmak ülkede ilk kez.

Bu sektördeki gelişen girişimlere yardımcı olmaya hazır olan yeni bir risk sermayesi fonu. Neşeli Maceralar25 milyon dolarlık fonunun 23 milyon dolarını kapatan. Danışmanlar ve yatırımcılar arasında Oatly’nin kurucu ortağı Björn Öste; Shiok Meats’in CEO’su Dr. Sandhya Sriram; Indie Bio’nun kurucu ortağı ve Wild Earth’ün CEO’su Ryan Bethencourt; ve EVERY’nin CEO’su Arturo Elizondo.

Kadın ve LGBTQIA+ liderliğindeki fon, Vegan Kadınlar Zirvesi’nin kurucusu Jennifer Stojkovic tarafından ortaklaşa kuruldu; The Good Food Institute’un kurucu ortağı Milo Runkle; ve edtech girişimi Student Brands’ın kurucu ortağı Blaine Vess. Hepsi Los Angeles merkezli Joyful Ventures’ın genel ortaklarıdır.

Fon ve üçlünün iklim çözümlerini nasıl yönlendirmeyi planladığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için TechCrunch’a fonun güçlü B2B fırsatlarına sahip ve yenilikçi teknolojiler içeren girişimlere tohum öncesi ve tohum aşamalarında yatırım yapacağını söyleyen Stojkovic ile konuştuk. bitki bazlı, hassas fermantasyon, mikoproteinler, moleküler tarım ve ekili teknolojiler.

Şirket şimdiden fondan iki yatırım yaptı: Yeni Okul Yiyecekleribitki bazlı somon yapmak için bu yılın başlarında 12 milyon dolar toplayan ve ekili Wagyu sığır eti ve diğer ürünler üreten bir şirket olan Orbillion Bio.

Aşağıdaki görüşme, uzunluk ve netlik için hafifçe düzenlendi.

TC: Üçünüze Joyful Ventures’ı başlatmanız için ne ilham verdi?

JS: Gıdanın etkisi söz konusu olduğunda hala bir farkındalık eksikliği var. Bence, yatırım potansiyelini ortaya çıkararak, büyük girişimlerin bir sonraki büyük çağını inşa edeceğiz. Dışarıda milyarlarca ve milyarlarca dolarlık VC kuru tozu var. Yaklaşık %50’sinin iklim için ayrıldığını okudum ve bazı VC’ler iklimle çok ilgileniyor, ancak konuştuğum kişilerin çoğu bağlantıyı bilmiyor.

Neden özellikle sürdürülebilir proteinlere odaklanalım?

Sürdürülebilir protein dediğimizde, gerçekten daha geniş gıda ekosisteminden ve bunun bununla nasıl bir ilişkisi olduğundan bahsediyoruz. Su ayak izinin nasıl azaltılacağından veya bitki protein mahsulünün dokusunun nasıl iyileştirileceğinden bakkal rafındaki son ürüne kadar her şeye bakıyoruz. Protein yönleri, emisyon sürücüsünün olduğu yerdir, ancak geçişe geçişi desteklemek için sistemde gerçekleşmesi gereken yaygın değişiklik türü, sayısızdır.

Bütünsel olarak düşünmemiz gerekiyor: Sistemi gerçekten dönüştürmek için çekilmesi gereken farklı mekanizmalar ve kaldıraçlar nelerdir? Bir ürün yapmak kadar basit değil ve ortaya çıkacaklar. Maliyeti nasıl düşürürüz? Bu, daha büyük tarım sistemine yatırım yapmak olacak.

Bağış toplama ortamı nasıldı? Fonu toplamanız ne kadar sürdü?

Korkunç! Haziran ayı ve kapanışımıza Kasım ayında başladık. Bu size ilk yatırımları almanın ne kadar sürdüğüne dair bir fikir verir. Zordu. Böyle çift haneli bir fona sahip olabildiğimiz için bile inanılmaz mutluyuz. Bu, bugünlerde çok nadir görülen bir şey. Ve sonra elbette, (alternatif protein) alanının geleceği hakkında ileri geri oldu.

Dünyanın Cargill’leri ve daha büyük varlıklar, gezegende nasıl yiyecek ürettiğimiz konusunda yüzlerce yıllık ölçeğe sahip olanlar şimdi masaya geliyor ve “Hayır, bu sadece bir salgın sırasında meydana gelen bir sinyal değildi. ” Bunlar konuştuğumuz türden insanlar ve sahip olduğumuz bakış açısı bu. Bu uzun bir oyun. Hızlı bir para kazanmak istiyorsanız, yiyecek bu değildir, ancak gezegeni kelimenin tam anlamıyla kurtarabilecek kalıcı, sürdürülebilir bir değişiklik yapmak istiyorsanız, biz sizin ekibiniziz.

LP’lerinizin sahip olduğu bazı endişeler nelerdi?

Enflasyon bunun büyük bir parçası oldu. Markette çok gerçek zorluklar var. Markaların tüketicilerin şu anda ödeyebilecekleri fiyat noktasında satış yapamayacakları talihsiz bir gerçek olacak. Yaygın bir protein üreticisiyseniz, çok büyük bir portföyünüz vardır ve rakamlarla oynayabilirsiniz. Ancak daha yeni bir girişimseniz, maruz kaldığınızı değiştirmek için bu tür bir yeteneğiniz yoktur.

Upside Foods ve Good Meat bir nevi bir sonraki aşamaya geçerken, bunun doğru yönde ilerlemeye devam ettiğini düşünüyor musunuz?

Kesinlikle. Bu cok büyük. Son iki yıldır Singapur’da satılan ürünlerimiz var. Şimdi, hangi ölçünün kullanılacağına bağlı olarak, dünyadaki et pazarının tartışmasız en büyüğü olan Amerika Birleşik Devletleri, potansiyel olarak 2023’ün sonuna kadar tüketicilere hizmet vermeye hazır. Bir şeyleri sarsmak için Amerika gibi bir pazara ihtiyacınız var. . Amerika bunu yapar yapmaz çok daha fazla ülkenin geldiğini göreceksiniz. İşler oldukça hızlı bir şekilde çığ gibi büyümeye başlayabilir.

Bir yatırımda ne arıyorsunuz?

Uzun süredir içinde olan kuruculara yatırım yapıyoruz. Alternatif proteinin sıcak bir alan olduğunu yeni duyan kuruculara yatırım yapmıyoruz. 100 yıllık bir sistemi bozmanın ne demek olduğunu anlayan insanlar ve sadece gıda yapmayan şirketler arıyoruz. hayvanları ortadan kaldırabilen, ancak örneğin üst düzey kozmetik şirketlerine de hizmet edebilen bileşenler. Bu sektör için yaptığımız en önemli şeylerden birinin birden fazla gelir akışı olan şirketler kurmak olduğuna inanıyorum. Üst düzey bir kozmetikte elde edebileceğiniz marjlar %90 olabilir, bu da hizmet etmeniz gereken gıda ürünü için fiyatlandırma yapmanıza olanak tanır.

Kurucular neden yatırım ortağı olarak sizi seçmeli?

Coğrafi olarak agnostiğiz ve dünyanın her yerindeki şirketlere bakıyoruz. Aldatmacadan kaçınmak için de çok bilinçliyiz. Turu kapattığımızdan beri yüzlerce anlaşmaya baktık ve sürecimiz ve ne tür fırsatlara baktığımız konusunda son derece titiziz.

Ek olarak, Blaine CEO olarak sıfırdan kendi şirketini kuran iki kez kuruculuktan ayrılmış bir kurucu, bu yüzden onu bitiş çizgisine götüren kurucuların kimler olduğunu gerçekten anlamak için pirzola sahibiz.

Gıda teknolojisi ve girişim dünyalarında olup bitenler hakkında sulu bir ipucunuz veya ipucunuz varsa, Christine Hall’a [email protected] adresinden veya 832-862-1051 numaralı telefondan Signal’e ulaşabilirsiniz. Anonimlik taleplerine saygı gösterilecektir.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın