Japon Yeni, dolar karşısında 24 senenin en düşük seviyesinde

Japon Yeni, dolar karşısında 24 senenin en düşük seviyesindeJapon hükümeti, Amerika Doları’na karşı değer kaybını sürdüren Japon Yeni karşısında piyasa hareketlerini “yüksek ihtiyatla” izlediğini bildirdi.

Japon Yeni, ABD doları karşısında son 24 yılın en büyük değer yitirilmesine uğradı. En son Eylül 1998’de 139 Japon Yeni bandını kabul eden 1 dolar, bu sabah 140 Japon Yeni seviyesini aştı.

Japonya Maliye Bakanı Suzuki Şuniçi, düzenlediği basın toplantısında, kıymet kaybeden Japon Yeni’ne yönelik “son dalgalanmaların bir şekilde arttığı izlenimi ediniyorum” dedi.

“Kurlardaki aşırı oynaklık ve gayri muntazam hareketlerin ekonomik ve finansal istikrar üzerinde negatif bir tesiri olabileceği” uyarısında bulunan Suzuki, olası bir hamle vurgusu yapmış oldu.

Hükümetin, para piyasası hareketlerini “yüksek ihtiyatla” izlediğini kaydeden Suzuki, öteki ülkelerin finans otoriteleriyle iletişim halinde, gerektiğinde müsait hamleyi yapacaklarını söylemiş oldu.

“Değişkenlik artıyor”

Kabine Baş Sekreteri Matsuno Hirokazu, piyasa eğilimlerinin dikkatle izlendiğini belirterek, “Döviz kurlarının, ekonomi esaslarıyla doğru orantılı halde istikrarlı duruşu önemli” dedi.

Ani dalgalanmaların dilek edilmediğini kaydeden Matsuno, “Değişkenlik artıyor ve hükümet, piyasa gelişmelerini yüksek aciliyetle ve yakından takip ediyor.” ifadelerini kullandı.

Zayıf Japon Yeni, “iki ucu keskin bir kılıç” olarak tanımlanıyor. Zira Japon ihracatçılara, denizaşırı karlarını artırmasında destek olurken, enerji ve hammadde ithalat maliyetlerini ise yükseltiyor.

 

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın