Almanya’da tasarruf süreci başladı: İşte 6 ay geçerli olacak tedbirler

Almanya’da tasarruf süreci başladı: İşte 6 ay geçerli olacak tedbirlerAlmanya’da, Rusya’dan ithal edilen gaza bağımlılığı azaltmak ve enerji tasarrufu sağlamak amacıyla amme binaları, heykeller, anıtlar ve tabelaların ışıkları yerel saatle 22.00’den itibaren kapatıldı.

Almanya’da federal hükümetin enerji tasarrufu amacıyla aldığı karar çerçevesinde saat 22.00 ile 06.00 içinde aydınlatmalar kapatıldı.

Karara gore amme binaları, heykeller, anıtlar ve tabelaların ışıkları, yerel saatle 22.00’den itibaren kapatılacak.

Ayrıca hastaneler dışındaki kamu binaları, 19 derecenin üzerinde ısıtılmayacak.

Ağır fizyolojik işlerin yapıldığı alanlar 19 dereceden daha soğuk olabilecek.

Fuar ve büyük salonlar gibi insanların kalabalık olarak kullandığı alanlar ise asla ısıtılmayabilecek.

Belediye binaları, idare binaları, kütüphaneler ve müzeler gibi amme alanlarında bu önlemlerden önce minimum ısı 20 aşama olarak belirlenmişti.

Ayrıca mağazalarda ısı kaybını önlemek amacıyla kapılar kapalı tutulacak, kira sözleşmelerinde yer alan minimum ısıtma şartı 6 ay süresince askıya alınacak, halka enerji tasarrufu yapma şekilleri anlatılacak.

Bugün uygulamaya giren ve 6 ay geçerli olacak bu önlemlerle hükümet gaz kullanımını yüzde 2 oranında azaltmayı amaçlıyor.

Köln’ün şehir merkezinde mahalli saatle 22.00’den sonrasında tabelalar ve kamu binalarının ışıklandırmalarının yanı sıra, binalara güzel duyu amaçla yansıtılan ışıklar ve iş yerlerin vitrinlerinin ışıkları kapatılırken, ancak sokak lambaları açık bırakıldı.

Köln Belediyesinin almış olduğu bir kararla 9 Ağustos’tan itibaren zamanı Köln katedralinin ışıklandırması kapatılmıştı.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın