İtalya’da anarşist mahkum için yapılan gösteride arbede çıktı

İtalya’da anarşist mahkum için yapılan gösteride arbede çıktıİtalya’da cezaevinde sıkı soyutlama koşullarında tutulduğu için 100 günü aşkındır açlık grevi meydana getiren anarşist mahkum Alfredo Cospito için Milano kentindeki izinli yürüyüşte polis ile göstericiler arasında arbede çıktı.

Milano şehir merkezinde akşam saatlerinde toplanan ortalama 500 benlik Cospito destekçisi grup, anarşist mahkumun cezaevi koşullarına reaksiyon göstermek için yürüyüş düzenledi. 100 günden fazladır açlık grevi icra eden 55 yaşındaki Cospito ile dayanışma için toplanan göstericiler, kamuoyunda “41bis” adıyla bilinen sıkı tecrit koşullarını protesto etti.

Yürüyüş sırasında göstericiler ve polis arasında arbede de yaşandı. Protestocular, sokaktaki çöpleri devirip, polise ve basına yönelik gelişigüzel ara sıra ses bombası ve fişek atarken, güvenlik güçlerinin de cop kullandığı görüldü.

Öte taraftan, İtalyan basınında çıkan haberlere gore, 30 Ocak’tan bu yana Milano’daki Opera cezaevinde tutulan Cospito, cezaevi doktorlarının talebi doğrultusunda durumunun ağırlaşması sebebiyle San Paolo hastenesine sevk edildi. Cospito’nun doktoru, mahkumun 71 kiloya düştüğünü buna karşın dirimsel göstergelerinin yerinde olduğunu ama yine de durumun karmaşıklığına dikkati çekti.

DİPLOMATLARIN ARAÇLARI ATEŞE VERİLDİ

İtalya Dışişleri Bakanlığı, 28 Ocak’ta İspanya’nın Barselona kentindeki İtalyan Başkonsolosluğunun girişinin tahrip edildiğini, Almanya’nın başkenti Berlin’deki büyükelçilikte sorumlu İtalyan diplomatın aracının kundaklandığını açıklamıştı.

Berlin’dekine benzer bir hadise, 3 Aralık 2022’de Yunanistan’ın başkenti Atina’daki İtalyan Büyükelçiliği başkatibinin aracının ateşe verilmesiyle de yaşanmıştı.

Söz mevzusu sertlik eylemlerinin, açlık grevi yapan Cospito’nun durumunu protesto maksadıyla anarşist gruplarca yapıldığı belirtilmişti. (AA)

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın