İsviçre’den Rusya’ya yeni yaptırımlar

İsviçre’den Rusya’ya yeni yaptırımlarFederal Konseyin açıklamasında, “İsviçre, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik geçindiren askeri saldırıları ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, egemenliği ve güvenliğini baltalayan eylemlerine yanıt amacıyla, AB’nin dokuzuncu yaptırım paketinde yer edinen Rusya’ya yönelik önlemleri kabul etti.” ifadesi yer aldı.

AB’nin Rusya’ya yönelik 16 Aralık 2022’de uygulamaya aldığı 9. Yaptırım paketi, yaklaşık 200 şahıs ve müessese ile 3 Rus bankasının yaptırım listesine eklenmesini, çift kullanımlı ürünlere ihracat yasağı getirilmesini ve madencilik yatırımlarının yasaklanmasını kapsıyor. İsviçre’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları yürürlüğe girdi.

Buna ek olarak İsviçre’nin, havacılık ve feza endüstrisi ile ilgili mallar üstündeki ihracat yasağını, tayyare ve insansız hava araçları motorlarını içerecek şekilde genişletmesi umut ediliyor. Öte yandan İsviçre, Rus madencilik sektörüne de yeni yatırımları yasaklamayı planlıyor.

AB’nin üyesi olmayan İsviçre, ekonomik olarak komşularıyla ahenkli ilişkiler yürütüyor.

NELER YAŞANMIŞTI?

Geçen sene şubat ayının sonucunda, dönemin İsviçre Federasyonu Başkanı Ignazio Cassis, ülkesinin AB tarafından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve diğer yetkililere karşı Ukrayna’ya yönelik saldırı nedeniyle AB tarafından uygulanan mali yaptırımları benimsediğini açıklamıştı.

Öte yandan İsviçre Federal Parlamentosunda bir komite, İsviçre yapımı askeri malzemenin başka bir ülkeden Ukrayna’ya yeniden ihracını önleyen “yine ihracat yasağı”ndan feragat edilmesini önermişti.

Komiteden yapılan basın açıklamasında, “Komitenin çoğunluğu, İsviçre’nin Ukrayna’ya daha çok yardım sağlamak dahil Avrupa’nın güvenliğine daha fazla katkıda bulunması gerektiğine inanıyor.” denilmişti. (AA)

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın