İsviçre enerjide tasarrufa gidiyor

İsviçre enerjide tasarrufa gidiyorİsviçre hükümeti, enerji krizinin muhtemel olumsuz etkilerini önlemek için kış mevsiminde organik gaz tüketimini yüzde 15 azaltma hedefi koydu.

Hükümetten yapılan açıklamada, Ekim 2022 ile Mart 2023 içinde ülke genelinde organik gaz istek ve tüketiminin azalması için gönüllülük esaslı tasarruf kampanyası başlatıldığı bildirildi.

Bu kapsamda seneye kış döneminin bitişine kadar doğal gaz kullanımından yüzde 15 tutum edilmesinin hedeflendiği kaydedildi.

Kalorifer ve kombi gibi ısıtıcılardaki sıcaklık ayarını bir aşama düşürmenin yüzde 5 ila 6 oranında tutum sağlayabileceği, apartman ve iş hanlarındaki çift yakıt sisteminin isteğe bağlı olarak doğal gazdan sıvı yakıta dönüştürülmesi niteliğinde ise bu oranın yüzde 20’ye yükselebileceği vurgulandı.

Tasarruf kampanyasına ilişkin detayların eylülde paylaşılacağı ifade edildi.

Jeneratör talepleri arttı

Öte yandan, enerji krizi sebebiyle ülkede kış döneminde elektrik kesintileri yaşanabileceği ihtimali, İsviçre genelinde elektrik jeneratörlerine yönelik talebi artırdı.

İsviçre’nin en oldukça kullanılan internet üstünden alışveriş sitesi Digitec Galaxus’un sözcüsü Alex Hammerli, Swissinfo.Ch haber sitesine verdiği demeçte, taşınabilir güç istasyonu ve jeneratörlere yönelik talebin temmuzdan bu yana artış gösterdiğini belirtti.

Hammerli, “Bu senenin temmuzunda geçen yıla kıyasla 9 kat daha fazlaca taşınabilir güç istasyonu ve 4 kat daha fazla elektrik jeneratörü sattık.” ifadesini kullandı.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın