İstanbul’da düzmece pasaport baskınında 4 tutuklamaİstanbul Emniyetine bağlı Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri, internasyonal bir suç şebekesine bağlı hareket ettikleri değerlendirilen yabancı uyruklu 4 şüphelinin, Fatih’te kaçış güzergahı bulunan gizli saklı bölmeli bir evde feyk geçişlik, yeterlik ve kimlik kartları ürettiklerini tespit etmiş, düzenlenen operasyonla söz konusu şebeke çökertilmişti.

Molla Gürani Mahallesi Sigortacı Sokak’ta bulunan bir dairede düzmece pasaport yapım ederken olasılık bir polis baskınından kurtulmak için evin içine yapılmış, kaçış güzergahı bulunan gizli saklı bölmelerin ortaya çıkarıldığı operasyonda, çok sayıda sahte pasaport, yeterlik, kimlik ve bunların yapımında kullanılan aygıt ve materyaller ele geçirilmişti.

200 ile 500 dolara pasaport

Ürettikleri aslına aykırı pasaportlarla değişik ülkelere giriş-çıkış yapılmasını elde eden ve bu pasaportları 200 ile 500 dolar arasında değişen fiyatlarla satan şüphelilerin emniyetteki işlemleri sona erdi. Operasyonda ele geçen tüm malzemeler bugün İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Vatan Yerleşkesinde sergilendi. Yerleşke avlusunda sergilenen başka ülkelere ilişkin bazıları reel, çoğu sahte yüzlerce pasaport, yeterlik ve hüviyet kartları ile bunların imalatında kullanılan materyaller sergilendi.

Uluslararası bir suç şebekesine bağlı hareket ettikleri değerlendirilen yabancı şüphelilerin kurmuş oldukları düzenekle pasaportların orijinalliğini test ettikleri de belirlenmişti. Ayrıca suçtan elde edilmiş olduğu değerlendiren 13 bin 500 dolar, 6 bin 50 avro ve 3 bin 870 lira para ile dizüstü bilgisayarlar ve 6 cep telefonuna da mahkeme sonucu ile el konulmuştu.

Sosyal medya uygulamalarından satın alan buluşmuşlar

Yapılan incelemelerde, şüphelilerin sosyal medya uygulamasında bulunan bir öbek üstünden yurtdışında yaşayan şahıslarla iletişime geçtikleri, istenilen ülkeye göre pasaport ve hüviyet yaptıkları fiyatın 200 ila 500 dolar arası fiyat farklılığı gösterdiği, geçişlik ve kimlikler hazır olunca alıcılar için mor ışıkta video çekerek orijinal olduğuna ikna ettikleri ve güven sağladıkları, sonrasında kargo yolu ile yurtdışındaki müşterilere gönderdikleri, birtakım müşterilerinin bu pasaport ve kimlikleri Türkiye üzerinden hedef ülkelere gitmek için kullandıkları, itimat esasına dayalı olması için ödemeyi para geçirme merkezleri üzerinden havale ile aldıkları tespit edildi. Diğer yandan yakalanan 4 şüpheli, polisteki ifade işlemlerinin sonunda sevk edildikleri mahkemece tutuklandı.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın