Bursa saldırısını meydana getiren terörist adliyeye sevk edildiBursa’da cezaevi personelini taşıyan servis aracına yönelik 20 Nisan’da uzaktan kumandalı EYP ile saldırı meydana getiren MLKP terör örgütünün silahlı yapılanması FESK hücresine yönelik Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) İstihbarat Başkanlığı koordinesindeki İstanbul Bursa Balıkesir ve İzmir Emniyet Müdürlüklerince yürütülen uzun süreli haber alma çalışmaları neticesinde, İzmir Dikili’de 17 Eylül’de 3 teşkilat mensubu yakalanmıştı.

Operasyonda firari olarak aranan ve Bursa eyleminde de bombayı Balıkesir’deki hücre evinde hazırlanması ve getirilmesi sürecinde yer edinen Emre-Zafir kod isimli Cebrail Gündoğdu isminde örgüt çalışanının yakalanması için tüm birimler alarma geçirildi.

Menemen’de yakalandı

Operasyon sonrası hareket alanı daraltılan Cebrail Gündoğdu’nun yeni emin nokta bulma yada yurt dışına kaçmak amacıyla İzmir’e geldiğinin tespit edilmesi üzerine, EGM İstihbarat Başkanlığı koordinesinde sürdürülen ve MİT Başkanlığınca destek verilen emek harcamalar cevabında Gündoğdu, 22 Ekim tarihinde İzmir polisi tarafınca Menemen ilçesinde yakalandı.

Turuncu kategoride aranıyordu

Cebrail Gündoğdu’nun İçişleri Bakanlığının terör arananlar sıralamasında 1 milyon ödülle turuncu kategoride arandığı, MLKP’nin Suriye’de bulunan kampında uzun yıllar kalmış olduğu, tabanca kullanma ve sabotaj eğitimleri almış olduğu, 31 Ağustos 2017 tarihinde İzmir Buca’da Ceza infaz kurumu personelini taşıyan servis aracına ve 20 Nisan 2022 tarihinde Bursa’da Ceza infaz kurumu personelini taşıyan servis aracına el yapımı patlayıcı ile el yapımı patlayıcı (EYP) ile meydana getirilen saldırı eylemlerinin faillerinden olduğu bildirildi.

Adliyeye sevk edildi

Cebrail Gündoğdu’nun İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğündeki işlemleri tamamlandı. Gündoğdu, sabah saatlerinde emniyetten çıkartılarak adliyeye sevk edildi.

Saklanmasına yardım eden 8 şüpheliye gözaltı

Ayrıca yürütülen soruşturma çerçevesinde, terör örgütü üyesinin saklanmasına yardım ve yataklık yaptığı tespit edilen 8 şüphelinin daha gözaltına alındığı, şüphelilerden 2’sinin ifadelerinin ardından serbest bırakıldığı, 6 şüphelinin emniyetteki işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın