İspanya enerji tasarruf planını devreye aldı, uygulama neleri yer alıyor?

İspanya enerji tasarruf planını devreye aldı, uygulama neleri yer alıyor?İspanya’da sol koalisyon hükümetinin enerji tasarruf planı yürürlüğe girdi. Ülkede belirsizliklere ve tartışmalara neden olan planın ilk gününde, uygulamada aksaklıklar olduğu görüldü.

Enerji tasarrufu kapsamında, amme binalarında, ticari alanlarda, büyük mağazalarda, havaalanları, tren ve otobüs garları benzer biçimde ulaşım altyapılarında, kültürel alanlarda, otellerde klima kullanımının yaz süresince 27 aşama ile sınırlandırılması, ayrıca saat 22.00’dan sonra amme binaları, mağazalar ve alışveriş merkezlerinin vitrinlerinin ışıklarının kapatılması gerekiyor.

Yeni kurallara birtakım yerlerde uyulduğu bazılarında ise uyulmadığı dikkati çekti.

Mağaza, restoran ve otel işletmecileri basına yaptıkları açıklamalarda daha açık bilgilendirme ile tam tatbik için zaman istedi.

100 milyon euroya kadar para cezası

Enerji tasarrufu planına uymayanlara 60 bin eurodan, oldukca ciddi ihlaller olması halinde 100 milyon euroya kadar para cezası getiren hükümet yetkilileri ise amaçlarının ceza kesmek olmadığını, gerekli esnekliğin gösterileceğini açıkladı.

Hükümet yetkilileri, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler veya Uluslararası Enerji Ajansından yapılan tavsiyeleri hatırlatarak, soğutma veya ısıtmada klimaların ancak 1 aşama indirilmesinde şahıs başına yüzde 7’lik bir enerji tasarrufu olacağını savundu.

Yeni uygulamadan hastaneler, okullar, spor salonları, kuaförler, çamaşırhaneler yahut kültürel anıtların ışıklandırılmaları muaf tutuluyor.

Ayrıca kışın da klimalarda 19 dereceye kadar sınırlama getiren planın 1 Kasım 2023’e kadar uygulanması öngörülüyor.

Ana muhalefetteki sağ görüşlü Halk Partisinin iktidarda olduğu Madrid özerk yönetimindeki yerel hükümet, yeni uygulamayla alakalı Anayasa Mahkemesine itiraz edeceğini açıkladı.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın