İngiliz ekonomisi 2. çeyrekte daraldı

İngiliz ekonomisi 2. çeyrekte daraldıİngiliz ekonomisinin bu senenin ikinci çeyreğinde yüzde 0,1 daraldığı bildirildi.

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) verilerine bakılırsa, İngiltere’de Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe bakılırsa yüzde 0,1 azaldı. Ülkede GSYH, aynı kuşakta senelik bazda ise yüzde 2,9 arttı.

Uzmanların beklentisi ülke ekonomisinin bu senenin ikinci çeyreğinde yüzde 0,2 daralması yönündeydi.

İngiliz ekonomisi bu senenin ilk çeyreğinde ise yüzde 0,8 gelişme kaydetmişti.

Uzmanlar, ikinci çeyrekte ekonomideki daralmada artan yaşam pahalılığı sebebiyle tüketicilerin masraflarını kısmasının etkili olduğunu belirtiyor.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) hızla artan enflasyonu kontrol altına alabilmek için 50 baz puan ile 27 yılın en sert ürem artışı adımını atarak siyaset faizini yüzde 1,75 seviyesine yükseltmişti.

Yine merkez bankasının tahminlerine nazaran, ülke ekonomisinin bu yılın son çeyreği itibariyle resesyona girerek, beş çeyrek boyunca resesyonda kalmasının beklendiği belirtilmişti.

Bankanın projeksiyonlarına göre, İngiltere’de enflasyonun bu senenin ekim ayı itibarıyla yüzde 13 seviyesini aşarak doruk seviyesini görmesi planlanıyor.

ONS verilerine nazaran, bu yılın haziran ayında ise GSYH yüzde 1,3 olan daralma beklentisine karşın yüzde 0,6 küçüldü.

ONS İstatistik Uzmanı Direktörü Darren Morgan, ekonominin daralmasının en büyük sebebinin camia sağlığı koşullarının olduğunu belirterek, oldukca sayıda perakendecinin de sıkıntılı bir çeyrek geçirdiğini söylemiş oldu.

İngiliz yayın kurumu BBC’ye değerlendirmede bulunan İngiltere Maliye Bakanı Nadhim Zahawi ise, “Bugün rakamların gösterdiği şey, daralmanın kısmen salgına yönelik faaliyetlerin azalmasından kaynaklandığı. Öte taraftan, özel sektördeki dayanıklılığın iyiye gittiği yönlü işaretler var. Ancak tekrar de bunlar sıkıntılı zamanlar.” ifadelerini kullandı.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın