Dışişleri Bakanlığı’ndan Suriye açıklaması

Dışişleri Bakanlığı’ndan Suriye açıklamasıDışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Türkiye’nin Suriye ihtilafına yaklaşımına ilişkin basında yer edinen haberler hakkında soruya yazılı cevap verdi.

Türkiye’nin Suriye ihtilafının başından beri krize halkın meşru beklentileri doğrultusunda çözüm bulunması için en fazlaca çaba harcayan ülke olduğunu ifade eden Bilgiç, Türkiye’nin sahada ateşkesin muhafaza edilmesinde Astana ve Cenevre süreçleri vesilesiyle Anayasa Komitesi’nin kurulmasında öncü rol oynadığını hatırlattı.

Türkiye’nin muhalefete ve müzakere heyetine siyasi süreçte tam yardımcı verdiğini kaydeden Bilgiç, halihazırda rejimin ayak sürümesi nedeniyle sürecin ilerlememekte olduğunu söyledi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 13. Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışında yaptığı konuşmaların da buna işaret ettiğini dile getiren Sözcü Bilgiç, şöyle devam etti:

“Milyonlarca Suriyeliye geçici koruma elde eden Türkiye, mültecilerin gönüllü ve güvenilir geri dönüşleri için müsait şartların hazırlanması ve ihtilafa BM Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararında ortaya konulmuş olan yol haritası uyarınca çözüm bulunması yönündeki çabalara aktif katkısını sürdürmektedir. Türkiye, uluslararası topluluğun bütün paydaşlarıyla iş birliği arasında bu ihtilafa Suriye halkının beklentileri doğrultusunda kalıcı bir çözüm bulunmasına yönelik çabalara güçlü katkı sağlamaya devam edecektir.”

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın