İndirimli fiyatlar yarın başlıyor: Bakan Nebati’den açıklama var

İndirimli fiyatlar yarın başlıyor: Bakan Nebati’den açıklama var

rent a car 34Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda, gıda fiyatlarının düşürülmesine yönelik çalışmalara ilişik değerlendirmede bulundu.

Salgın süreciyle tetiklenip Rusya-Ukrayna Savaşı ile derinleşen küresel sorunların bütün dünyayla beraber Türkiye’de de gıda fiyatlarında önemli artışlara sebep olduğuna dikkati çeken Nebati, “Bizler, vatandaşımızın maruz kaldığı gıda enflasyonuyla etkin şekilde savaşım etme konusunda kesin kararlıyız. Yakın dönemde, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın girişimleriyle imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşması küresel hububat fiyatlarında düşüşe sebep olmuş, petrol fiyatlarında son haftalarda bazı gevşemeler yaşanmıştır. Ayrıca devletimizde bu sene tarımsal üretimde mühim artışlar da söz konusudur.” ifadelerini kullandı.

Gıda enflasyonuyla mücadele kapsamında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde önemli bir adıma daha imza attıklarına işaret eden Nebati, Tarım Kredi Kooperatif marketlerinde yarından itibaren 30’dan fazla temel tüketim maddesinde indirimli fiyat uygulamasına gidileceğini bildirdi.

Nebati, Türkiye’de devletin önayak olduğu buna benzer çeşitli uygulamaların, öteki bazı ülkelerde de yakın dönemde perakende zincirlerinin öncülüğünde başlatıldığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

DİĞER ZİNCİR MARKETLER DE…

“Vatandaşımızdan yana attığımız bu mühim adımın, ülkemizde etkinlik gösteren diğer zincir marketler tarafından da takip edilerek fiyat etiketlerine müspet yansımasını bekliyor, fiyat takip sistemimizle gelişmeleri izlemeyi sürdürüyoruz. Küresel besin fiyatlarının geçtiğimiz şubatta kırdığı rekorun ardından, düşüş trendine girerek nisanda yüzde 0,8, mayısta 0,6, haziranda 2,3 ve temmuzda ise yüzde 8,6 düşüş göstermesi laf konusu olmuştur. Gıda sektörümüzün tüm aktörlerinin, son dönemde kaydedilen bu müspet gelişimleri de dikkate alarak ‘Birlikten Berekete’ anlayışımızla hareket edeceklerine inanıyoruz. Vatandaşlarımızı besin enflasyonuna karşı korumakta kararlıyız.”

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın