İmamoğlu’na 7 yıl hapis talebi

İmamoğlu’na 7 yıl hapis talebiİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, Beylikdüzü Belediye Başkanı olduğu dönemde şartları karşılamayan bir firmaya ihale vermek suretiyle ihaleye fesat karıştırdığı iddiasıyla yürütülen tahkikat tamamlandı.

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafınca hazırlanan iddianamede, İçişleri Bakanlığı ‘suç duyurusu eden’ olarak, Ekrem İmamoğlu, Cem Ülken, Fidan Gül, Hasan Çetin, Hilal Çuhadar, Mehmet Hepgül ve Türkan Demirel Dişisağlam ise ‘şüpheli’ sıfatıyla yer aldı. Hazırlanan iddianamede, 29 Aralık 2015 tarihinde Beylikdüzü Belediye Başkanlığı tarafınca “Kültür Merkezlerinde Personel Çalıştırılması ve Kültür Sanat Organizasyonları Hizmet Alım İşi” ihalesi, Ekrem İmamoğlu’nun Beylikdüzü Başkanı olduğu, diğer sanıkların ise belediyede müdür ve personel olarak vazife icra ettikleri anlatıldı. İddianamede, Beylikdüzü Belediye Başkanlığı tarafından ‘Kültür Merkezlerinde Personel Çalıştırılması ve Kültür Sanat Organizasyonları Hizmet Alım İşi’ ihalesinde, sanıkların fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ettikleri aktarıldı.

Düzenlenen iddianamede ek olarak, “Şüphelilerin ihale alıcısı bir firma lehine sadece amme zararına niçin olacak biçimde, ihaleye katılma yeterliğine yada koşullarına haiz olmayan kişilerin ihaleye katılmasını sağlamak ve öneri edilen malları, şartnamesinde belirtilen niteliklere haiz olmadığı biçimde, sahip olduğu için bahisle değerlendirmeye almak eylemlerinde bulunarak kamu kurumu statüsüne haiz Beylikdüzü Belediye Başkanlığının 250 bin 86 TL fazladan para ödemesine ve neticede 250 bin 86 TL tutarında kamu zararına neden olarak üzerlerine atılı ‘ihaleye fesat karıştırma’ suçunu işledikleri anlaşılmıştır” denildi.

Bilirkişi tutanağına da yer verilen iddianamede, “İdare tarafından kanuna aykırı şekilde yüklenici ile ek kontrat yapıldığı, yükleniciye KDV dahil 250 bin 86 TL ücretinde haksız fazla ödeme yapılarak amme zararına sebep olunduğu” ifadelerine işaret edildi. Öte taraftan şüpheliler tarafından teknik şartnamede açıkça belirtilen niteliklere sahip olmayan firma lehine ihalenin sonuçlandırılması eyleminin kabahat teşkil etmiş olduğu, sanıkların katılım koşulu ile teknik şartnamede aranan kriterleri sağlamadığı, durağan olan ilgili firmanın bu durumunu fikir ve eylem birliği içerisinde davranmak suretiyle öteki ihale isteklilerinden gizleyerek ve ihale isteklilerini hataya düşürmek üzere suçun maddi unsurunun gerçekleştiği aktarıldı.

İddianamede, “Soruşturmaya mevzu meydana getirilen ihale sürecinde işin sürdürebilirliği noktasında ihaleye katılım koşulu ile teknik şartnameye yeterlilik koşulunu ilk aşamada dahi sağlayamayan firmanın lehine ihalenin sonuçlanmasının bir sonucu olarak, firmanın yönetim ile yapmış olduğu 19 Şubat 2016 tarihli sözleşmenin 14/3. Maddesine açıkça aykırı biçimde firma lehine olacak halde ama kanun ve yönetmeliklere aykırı olarak ek sözleşme yapılması ile doğmuş zarar, amme ziyanı olarak kabul edilmelidir” ifadeleri yer aldı.

7 yıla kadar hapis cezası ve siyasal yasak talebi

Hazırlanan iddianamede, İmamoğlu’nun da aralarında bulunduğu 7 şüphelinin ‘ihaleye fesat karıştırma’ suçundan 3’er yıldan 7’şer yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi. Ayrıca şüpheliler ile alakalı Türk Ceza Kanunu’nun 53. Maddesi gereğince siyasal yasak uygulanması da istendi.

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın