“Hiçbir partiye bir ayrımcılık laf konusu değildir”

“Hiçbir partiye bir ayrımcılık laf konusu değildir”İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğü Demet Sezen Toplantı Salonu’nda, belediyelere yönelik terör soruşturmalarına ilişik basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Bakan Soylu, “15 Temmuz daha sonra FETÖ temizliği yaptık. Çok masum olabilecek sivil toplum alanında FETÖ temizliği yaptık. Yargıda FETÖ temizliği yaptık. Poliste, askerde, jandarmada, eğitimde, bütün kamu kurumlarında FETÖ temizliği yaptık. Aynı biçimde, dağlardaki her taşın altından, en minik belediye sızmalarına kadar da PKK temizliği yaptık, oluşturmaya da devam ediyoruz. Bu tecrübemiz sebebiyle belediyeler, terörle mücadelede hassasiyetle takip ettiğimiz bir alandır. Gerek bütçe yapıları itibarıyla gerek anayasa ve demokrasinin sağlamış olduğu imkanlarla mahalli hizmet merkezleridir. Görev tanımları itibarıyla topluluğun her kesimine, toplumsal hayatın her alanına temas ederler. Vatandaşa hizmette vardır, kültürel hayatta vardır, bayındır ve altyapıda vardır, hatta dolaylı da olsa eğitimde vardır. Hem insan kaynağına hem lojistik imkanlara, bununla beraber mali imkanlara doğrudan temas eden kurumlar oldukları için terör örgütlerinin sızmak isteyeceği yerlerin başlangıcında gelirler” ifadelerini kullandı.

“Bizim yaptığımız yönetimsel denetim ve soruşturmalar genel hatlarıyla 5 halde başlar”

Soruşturmaların başlatılmasının 5 biçimde başlayabileceğini ifade eden Bakan Soylu, “Bakanlık olarak mülkiye müfettişlerimiz tarafından, eğer belediye şirketleri laf konusuysa da Ticaret Bakanlığı müfettişleriyle MASAK uzmanları beraber yaptığımız soruşturmalar, idari soruşturmalardır. Bir de ek olarak adli soruşturmalar vardır; bunlar da savcılık ve mahkeme eliyle yürütülür. Bizim yaptığımız yönetimsel denetim ve soruşturmalar genel hatlarıyla 5 biçimde başlar. Birincisi, vatandaşlarımızın ihbar ve şikâyetleriyle, ikincisi, cumhuriyet savcılarının talebiyle; üçüncü olarak olağan kontrollerde müfettişlerin tespitleriyle, dördüncü olarak, kamuoyuna yansıyan haberler üstüne; beşinci olarak da bakanlıkça re’sen tahkikat başlayabilir. Belediye şirketleriyle alakalı de kontrol yapılıyor sadece, bu şirketlerin Türk tecim kanununa tabi olmaları sebebiyle, bu denetimler için Ticaret Bakanlığımızdan müfettiş istek ediyoruz ve soruşturmayı müştereken yürütüyoruz. Bu itibarla, belediye şirketlerinde işe alma ve işten çıkarma yetkisinin firma yönetimlerine ilişik olduğunu da altını çizerek anlatım etmek isterim” şeklinde konuştu.

“İçişleri Bakanlığı olarak mülkiye müfettişleri ile mahalli idareler kontrolörlerini görevlendirdik”

2019-2022 içinde 74 belediyede terörle bağlantılı 88 tahkikat yürütüldüğünü aktaran Bakan Soylu, “Daha ilkin terör soruşturmalarından aşina olduğumuz ve yoğun bir çabayla bertaraf ettiğimiz terör iltisaklı faaliyetlerin, 2019 yılı yerel idareler seçimlerinden sonrasında bilhassa CHP’ye mensup belediyelere, terör örgütleriyle bağlantı ve iltisaklı olan şahıslar yerleştirilerek tekrar canlandırılmaya çalışmış olduğu yönünde belirtiler görülmesi üstüne, İçişleri Bakanlığı olarak hızla konuya müdahil olduk ve etraflıca araştırmak suretiyle mülkiye müfettişleri ile yerel idareler kontrolörlerini görevlendirdik. Terör soruşturmaları, 2019 yılında 33 belediyede toplam 42 soruşturma, 2020 senesinde 13 belediyede toplam 14 tahkikat, 2021 yılında 16 belediyede toplam 18 tahkikat, 2022 yılında 12 belediyede toplam 14 tahkikat olmak üzere toplamda 74 belediyede 88 soruşturma yürütülmüştür. Bu 88 soruşturmadan da 79’u tamamlanmış; 42 ön araştırma raporu, 19 inceleme raporu, 33 tevdi tutanağı, 2 araştırma raporu, 3 form inceleme tutanağı, 2 tazmin raporu düzenlenmiştir. 9 tahkikat ise halen devam etmektedir. Zaman zaman muhalefet partileri tarafından; bilhassa karşıcılık partili belediyelere müfettiş gönderildiği ve bu yolla karşıcılık partili belediyeler üstünde baskı oluşturulmaya çalışıldığı iddiaları dillendirilmektedir” dedi.

“Hiçbir partiye bir ayrımcılık laf konusu değildir”

Belediyelere yönelik terör soruşturmaları çerçevesinde hiçbir siyasal partiye ayrıcalık uygulanmadığını belirten Bakan Soylu, “2019-2022 yılları içinde bakanlık makamından alınan genel soruşturma, inceleme, ön inceleme ve inceleme onaylama sayılarında AK Parti 885 onaylama, yüzde 33.5; CHP bin 107 onaylama, yüzde 41.9; Milliyetçi Hareket Partisi 265, yüzde 10.03; İYİ Parti 35 tasdik, yüzde 1.32; HDP 148 tasdik, yüzde 5.6; bağımsız belediyelerle ilgili 57 tasdik, yüzde 2.16; SP 21 onaylama, yüzde 0.42; DP 9 onaylama, yüzde 0.34. Bunların içerisinden soruşturma izni verilmesi kararlarının dağılımı ve araştırma inceleme sayısına nazaran oranı ise AK Parti 227 karar, oranı yüzde 26; CHP 234 karar, oranı yüzde 21; Milliyetçi Hareket Partisi 86 karar, payı yüzde 32; İYİ Parti 11 karar, payı yüzde 31; HDP 93 karar, payı yüzde 63. Hiçbir partiye bir ayrımcılık söz mevzusu değildir” şeklinde konuştu.

“Sayılardan anlaşılacağı gibi burada da partiler arasında herhangi bir fark yapılmamıştır”

Soruşturmalar hakkında verileri de paylaşan Bakan Soylu, “Belediyelerde bayındır, ihale, personel, ruhsat gibi belli konulardaki etkinlik ve işlemlere ilişik hususi teftişler yapıyoruz. Akıllarda sual işareti kalmaması için 31 Mart 2019 ve 22 Kasım 2022 tarihleri arasında, belediyelerde meydana getirilen hususi teftişlerin sayısı; AK Parti’li 72 belediyede, CHP’li 57 belediyede, Milliyetçi Hareket Partili 19 belediyede, İYİ Partili 2, HDP’li 34, bağımsız 4 belediyede, Saadet Partili 2 belediyede, vekalet edilen 8 belediyede ve 6 tane de diğerlerinde olmak üzere toplam 204 belediyede özel teftiş yapılmıştır. Bunların yüzde dağılımı; AK Parti yüzde 35.2, CHP yüzde 27.8, Milliyetçi Hareket Partisi yüzde 9.2, İYİ Parti yüzde 0.9, HDP yüzde 17.5, Saadet Partisi yüzde 0.9 şeklindedir. Sayılardan anlaşılacağı şeklinde burada da partiler arasında herhangi bir fark yapılmamıştır” değerlendirmesinde bulundu.

“HDP’li belediyelerde de kayyum atamadığımız belediye var”

Bakan Soylu, açıklamalarının arkasından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Soylu, kendisine yöneltilen, “Terör soruşturması sebebiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanacak mı” sorusuna, “Bu tip bir kayyum gündemimizde yok. HDP’li belediyelerde de kayyum atamadığımız belediye var burada kanunun kendine ilişik oluşturduğu mecburiyetler laf mevzusu, ikimiz de o ilkelere uymak zorundayız. Belediyelerin mali kaynakları açısından, teröre aktarılan kaynak var ise mahkemeler çerçevesinde bu tespit edilirse tanzim raporu yazılır ve cezai sorumluluğu çıkar” yanıtını verdi.

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın