İklim teknolojisi kurucularının etki yatırımcılarına sorması gereken 5 temel soru

rent a car 34

dünya şahit oluyor etki teknolojisi sektörü ile iklim teknolojisi girişimlerinde heyecan verici ve gerekli bir artış 2020 sonundan bu yana %64 arttı. Ve bu artan arzla birlikte, yeni bir yatırımcı türü ön plana çıktı: etki VC.

Bir risk sermayesi içinde çalışan bir etki uzmanı olarak, kurucuları iddialı hedeflerine ulaşmada ve olumlu değişim çağrısında bulunmada desteklemeye kararlıyım. Daha izlenebilir etki yatırımlarını yönlendirmeye yardımcı olmak için, tüm kurucuların üst sınır tablonuzda yer kapmak için yarışan etki yatırımcılarına sormayı düşünmesi gereken beş temel soruyu burada bulabilirsiniz.

Gerçekte bir etki yatırım fonu musunuz?

Her şeyden önce, jargonu öğrenmeniz gerekir. AB’de Sürdürülebilir Finans Açıklama Yönetmeliği’nin (SFDR) yakın zamanda uygulanması, fon kategorizasyonlarına açıklık getirdi. Yatırımcının bir Madde 6, 8 veya 9 fonu olup olmadığını ayırt etmek önemlidir; farkı anlayın ve bunun bir kurucu olarak sizin için ne anlama geldiğini bilin.

Madde 9 fonları, bizim gibi, yalnızca etkiyi bir yatırım hedefi olarak gören sürdürülebilir yatırımlara odaklanır. Ayrıca “koyu yeşil fonlar” olarak da adlandırılırlar. Bir alt seviyede, sürdürülebilirliğe özel bir taahhütte bulunmadan çevresel ve sosyal özellikleri desteklemeyi amaçlayan 8. Madde fonlarımız var. Bu bir “açık yeşil fon”. Son olarak, “gri fonlar” olarak da bilinen 6. Madde var. Fonlarının bir kısmını sürdürülebilir yatırımlara ayırabilecek olsalar da, hiçbir etki veya sürdürülebilirlik iddiasında bulunmazlar.

AB, SFDR kapsamındaki fonları düzenlemeye ek olarak, hangi ekonomik faaliyetlerin çevresel ve sosyal açıdan sürdürülebilir ve özellikle etkili olduğunu düşündükleri konusunda rehberlik sağlamıştır. Bu, gezegenimiz ve insanlık için iğneyi gerçekten hareket ettireceğinden, daha fazla sermaye, yenilik ve dikkat gerektiren iş alanlarının bir sınıflandırması olan AB Taksonomisi olarak adlandırılan şeydir.

8. ve 9. Maddeler arasında seçim yapmak

Günümüzde faaliyet gösteren risk sermayedarlarının çoğu genel olarak Madde 6 kategorisine girecektir, bu nedenle onları burada tamamen hariç tutacağız. Uzman etki yatırımcılarını (Madde 8 veya 9 fonları) tercih eden iklim teknolojisi kurucuları için, etkiyi aynı hizada tutmaları önerilir. Şu anda, Avrupa’da Madde 8 veya 9’a uyan darbe VC’leri için 50-50 civarındadır.

8. Madde fonlarıyla ilgilenirken, yatırım kararlarının veya tavsiyelerinin olumsuz sürdürülebilirlik etkilerini değerlendiren Başlıca Olumsuz Etki (PAI) göstergeleri gibi, özellikle önemli olarak tanımladıkları çeşitli çevresel veya sosyal kriterlerle uyumlu olduğunuzu göstermenizi isteyeceklerdir. Ayrıca, sürdürülebilirlikle ilgili riskleri nasıl belirleyeceğinizi ve azaltmak için nasıl çalışacağınızı göstereceklerdir.

Madde 9 fonları bunu ve daha fazlasını yaparak sizden konuşmayı yürümenizi ister. Şirketinizin hangi çevresel veya sosyal etkiye sahip olduğuna ve bunu zaman içinde nasıl ölçebileceğinize dair daha somut kanıtlar talep edeceklerdir. Hem dahili operasyonlarda hem de değer zinciri boyunca önemli zararlara neden olmaktan kaçınma ve işi sorumlu bir şekilde yürütme ihtiyacını vurgularlar.

Zor bir iş gibi görünse de, bir Madde 9 fonunu seçmek çeşitli avantajlar sunar. Birçok yönden, Article 9 fonları, piyasada genellikle “gerçek anlaşma” olarak algılanır ve yatırım sendikası içinde girişiminizde marka güvenilirliği oluşturan bir etki damgası sağlar. Şirketiniz büyüdükçe, bu statü, etkisi olmayan şirketlerin elde edemeyeceği daha çeşitli sermaye havuzlarına erişmenizi sağlamalıdır.

Hangi etki anahtar performans göstergelerine (KPI) öncelik veriyorsunuz?

SFDR düzenlemesinin nüansı göz önüne alındığında, kurucuların yatırımcıları “etki” olarak adlandırdıkları şeyi tanımlamaları ve bunu nasıl ölçecekleri konusunda zorlamaları önemlidir. Bu mükemmel bir bilim değildir ve hem ön ürün hem de müşteri olabilecek erken aşamadaki şirketlerin potansiyel etkisini ölçerken özellikle zordur.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın