İki ülke içinde kimlik kartıyla seyahat

İki ülke içinde kimlik kartıyla seyahatCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Balkan turunun ilk ziyareti kapsamında geldiği Bosna Hersek’te temaslarını sürdürüyor. Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyeleri ile gerçekleştirdiği gerçekleştirdiği ikili görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi.

İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 30.Yıldönümünde Bosna Hersek’te bulunmaktan memnuniyet duyduğunu anlatım eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ziyaretimize ayrıca tarihi bir nitelik kazandırmıştır. Dışişleri Bakanlıklarımız tarafınca yapılan açıklamada belirtildiği benzer biçimde Türkiye-Bosna Hersek ilişkileri müstesna vasıf taşımaktadır. Siyasi askeri ve ekonomik ilişkilerin ötesinde sahip olduğumuz tarihi kültürel ve beşeri bağlar ilişkilerimizin sağlam temelini oluşturuyor. Değerli mevkidaşlarımla gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde ilişkilerimizi daha da ileri seviyelere taşımak için atabileceğimiz adımları ele aldık” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2 Ekim’de yapılacak seçime hazırlandığını dile getirerek, “Seçim arifesinde bu şekilde bir seyahati gerçekleştirmek biz içinde gerçekten ayrı bir mutluluk vesilesi. Türkiye’nin Bosna Hersek’in rahatlık refah ve istikrarına verdiği önemi toprak bütünlüğüne ve egemenliğine desteğini bir kere daha vurguladık. Bosna Hersek’i önümüzdeki dönemde yoğun bir gündem beklemektedir. Gerek yapılacak seçim adil, şeffaf ve yapıcı ortamda gerçekleştirilmesi ancak Bosna Hersek için değil tüm bölgemiz için dirimsel bir öneme haizdir. Seçime giden süreçte ülkenin refahına katkı sağlayacak bir seçim atmosferinin teşvik edilmesi Bosna Hersek’in huzuru ve istikrarı açısından özellikle mühimdir. Bu vesileyle seçim sonuçlarının bütün Bosna Hersek için şimdiden hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Tarafların rızası dahilinde Bosna-Hersek’teki mevcut sıkıntıların aşılması amacıyla Türkiye olarak elimizden geleni yapmaya hazır olduğumuzu bir defa daha tekrarlıyorum. Görüşmelerimizde geçen sene yüzde 35’e yakın artışla 876 milyon dolar seviyesine ulaşan ikili ticaretimizi geliştirmek, yatırımlarımızı daha da çoğaltmak amacıyla neler yapabileceğimizi ele aldık. 2019’da temelini attığımız Saraybosna Belgrad otoyolu projesine büyük ehemmiyet veriyoruz. Sıkıntıların yaşandığı bir konuyu dostlarım bize açtılar biz de finans noktasındaki ilişkiler ağı açısından Ziraat Bankamız ile ilgili konuyu müdüre lüzumlu talimatı verdim. Süratle bu konuyu çözecekler” ifadelerini kullandı.

“Yarın Sırbistan’da da böyle bir anlaşmayı imzalayacağız”

Bu projeyle bölge ülkelerinin yanı sıra bölge halklarını da birbirine bağlayacak bir proje bulunduğunu sözlerine ekleyen Erdoğan açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye olarak Bosna Hersek’e yönelik kalkınma yardımlarımızı hız kesmeden sürdürürken bir yeni adım da bilhassa artık hüviyet kartlarıyla. Türkiye-Bosna Hersek arasındaki gidiş gelişleri yapabilme kararını verdik. Dışişleri Bakanlarımız süratle gerekli prosedürü bitirecekler. Türkiye’den Bosna Hersek’e, Bosna Hersek’ten Türkiye’de kimlik kartlarıyla seyahat yapılabilecek. Yarın aynı biçimde Sırbistan’da da bu şekilde bir anlaşmayı imzalayacağız. Bulgaristan’la da aynı halde böyle bir anlaşmayı imzalamıştık”

TİKA’nın 1995 yılından bu yana bine yakın projeyi hayata geçirdiğini laflarına ekleyen Erdoğan, Bosna Hersek’in yanında olmaya devam edeceğimizi bir kez daha vurguladı.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın