Hindistan’daki yeni düzenleme, akış platformlarında tütünü yüceltmeyi engellemeye çalışıyor

rent a car 34

Hindistan sağlık bakanlığı, isteğe bağlı video akışı hizmetleri için, bu tür faaliyetler ekranda gösterildiğinde sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımı hakkında uyarıları zorunlu kılan katı kurallar açıkladı. Sigara ve Diğer Tütün Ürünleri Değişiklik Kuralları 2023 olarak adlandırılan yeni yönetmelik, üç ay içinde yürürlüğe girecek.

Güncellenen politika, programın açılışında ve ortasında en az yarım dakikalık tütün karşıtı sağlık noktalarının dahil edilmesini zorunlu kılmaktadır. Ayrıca, tütün tüketimini tasvir eden sekanslar sırasında ekranın alt ucunda bir sağlık uyarısının metin biçiminde belirgin bir şekilde görüntülenmesini gerektirir.

Ek olarak, herhangi bir programın başlangıcında ve yarısında tütün tüketiminin zararlı etkilerini ayrıntılarıyla anlatan, en az 20 saniye süren görsel-işitsel bir sorumluluk reddi beyanı gerekli olacaktır. Bu madde, sağlık bakanlığının sigara karşıtı kampanyasını hızlandırmaya yönelik uyumlu çabalarının önemli bir parçasıdır.

Hindistan’da tütün tüketimi önemlidir, ülke dünya çapında en büyük tütün tüketicilerinden biridir. Üzerinde 260 milyon yetişkin Hindistan’da bir şekilde tütün kullanın, dumansız tütün en yaygın biçimdir.

Sigara içmenin güzelleştirilmesini engellemeye yönelik bir başka girişimde, politika, akış platformlarının herhangi bir sigara veya diğer tütün ürününün markasını sergilemesinin yasak olduğunu şart koşuyor. Aynı ürünler artık platformun içeriğine yönelik herhangi bir tanıtım materyalinde de kullanılamaz.

Yeni kurallar, hem Sağlık ve Aile Refahı Bakanlığı hem de Elektronik ve Bilişim Bakanlığı temsilcilerine, herhangi bir akış platformunun düzenlemelere uymaması durumunda cezai işlem yapma yetkisi veriyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın