Hatice Gökçe’den "Güneş Kralı” koleksiyonu

Hatice Gökçe’den “Güneş Kralı” koleksiyonuHatice Gökçe, içerisindeki evladı kaybetmeden büyüyen erkeklere hususi hazırladığı Güneş Kralı koleksiyonunda dünyanın geri dönüştürülmüş ilk ve tek akrilik elyafı olan Acrycycle ile el dokuması ipekleri bir araya getiriyor. Oversize (bedensiz) tasarımların yer almış olduğu rahat ve renkli koleksiyon, izlenebilir barkodlu 26 look ve 55 parçadan oluşuyor. Aksa Akrilik’in katkılarıyla hazırlanan Güneş Kralı koleksiyonu, geri dönüştürülmüş elyafla doğaya saygısını sunarken, etnik desenli, parlak ipeklerle de kültürel zenginliği gözler önüne seriyor.

Güneş Kralı’nın 2022 Sonbahar Kış Sezonu koleksiyonu Yenidoğan’ın devamı niteliğinde olduğunu belirten tasarımcı Hatice Gökçe, markasını kurduğu günden itibaren sürdürülebilirlik konusunun önceliği olduğunu söylüyor: “Tekstil sektörünün dünyayı kirleten ikinci büyük sektör bulunduğunu bilmek beni her vakit daha çevreye kırılgan tasarımlar ve üretim yaptırmaya yöneltti. Bir önceki koleksiyonum Yenidoğan; dün, bugün ve gelecekten bahsediyordu. Geçmişi unutmadan geleceğe yatırım icra eden bir nesle hitap ediyordu. Değersiz, atık olan bir sürü giysinin, malzemenin bir teknolojiyle tekrar dönüştürülmesi ve yine kullanıma sokulması oldukça mühim. Güneş Kralı koleksiyonu geri dönüştürülmüş elyaftan ve ipekten oluşuyor. Bildiğiniz şeklinde el dokuması ipeğin de mühim bir yeri var kültürümüzde. Burada dokuma kültürümüzdeki ipeğin ve desenlerin zenginliğini de ortaya koymak istedim” dedi.

Dört ayda tamamlanan koleksiyon bilhassa renkleri ve desenleriyle öne çıkıyor. Oldukça dikkat çeken parçalardan oluşan koleksiyonda gömlekler, acrycycle kaftanlar, ceketler ve ipek pantolonlar göz alıyor.

Stylingi Nur Eda İşbilir, saç ve Makyaj Zeynep Halitoğulları’nın yaptığı koleksiyonu Kerem Şeker ve Esen Bahar Peker fotoğrafladı. Danya Fesenko’nun model olarak yer almış olduğu çekimlerde resim asistanı Celal Can Konaçoğlu ve styling asistanı Zilan İkinci oldu. Koleksiyona özel filmi ise Bahadır Coşar çekti.

Koleksiyonun resim çekimleri Aksa Akrilik’in Yalova’da bulunan üretim tesislerinde gerçekleşti. Kapasite ve alan olarak dünyanın en büyük akrilik elyaf üretim tesisine sahip olan Aksa Akrilik, 1968’den beri faaliyette bulunuyor. Çekimlerde, akrilik elyaf üretim ve boyama sahalarının yanı sıra fabrikanın enerji santrali de kullanıldı. 54 yıllık geçmişe haiz olan fabrika ilk kez bir moda çekimine ev sahipliği yapmış oldu.

Güneş Kralı koleksiyonu Hatice Gökçe’nn kendi satış noktası Kara Karga’nın yanı sıra Brandroom’larda ve Gizia Gate’de yer alacak.

Acrycycle nedir?

Geri dönüştürülmüş akrilik elyaf Acrycycle, gelecek nesillere daha yaşanabilir yarınlar bırakmayı olası kılıyor. Acrycycle teknolojisiyle üretilen ürünlerde karbon salımı yüzde 30, su tüketimi ise yüzde 86 daha azca oluyor. Kendi üretim atıklarıyla üretilen ve yeni üretilmiş elyaf kalitesiyle bire bir aynı özellikleri taşıyan Acrycycle ile atıklar; depolama alanlarına gömülerek bertaraf edilmek yerine tekrar üretim döngüsüne katılıyor ve çevre kirliliğinin önüne geçiliyor. Bu elyaf ile üretilen mamüller uzun ömürlüdür ve deformasyona uğramış olmaz, uzun yıllar ilk günkü özelliklerini koruyor. Bu nedenle yeni ürüne duyulan gereksinim azalıyor, bu da tekrar üretim için gerekli olan kaynak kullanımı azaltmaya destek oluyor. Üretim süreçleri süresince oluşan atıklar, sahip olunan teknoloji yardımıyla yine ürüne dönüştürülüyor.

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın