Hammerspace, büyük miktarda yapılandırılmamış veriyle çalışmak için yeni bir yaklaşım için 56 milyon dolar aldı

Veriler “yeni petrol” olabilir, ancak yalnızca çıkarılıp kullanıma sunulabildiğinde. Bugün, beş yaşındaki bir girişim, çekiç uzayı bu, her türlü veriyi veriyor ki, life leasing, işini genişletirken ilk kurumsal yatırımı olan 56 milyon dolarlık finansmanı duyuruyor.

ARK Invest, Pier 88 Hedge Fund, Samsung ve diğer isimsiz yatırımcıların da katıldığı bu ilk dış turda, Saudi Aramco’nun girişim kolu olan Prosperity7 Ventures liderlik ediyor.

Hammerspace başlangıçta finanse edildi, ortaklaşa kuruldu ve yönetildi. David Flynn, Linux, süper bilgisayarlar ve hızlı bilgi işlem üzerine yaptığı ilk çalışmalarıyla tanınan öncü teknoloji uzmanı. Ve her ne kadar bilinen bir isim olmasa da, çok büyük veri ihtiyaçları olan, tanıyacağınız çok sayıda çok büyük şirket ve kuruluşla zaten çalışıyor.

Müşterileri arasında Jeff Bezos’un Blue Origin’i; Ulusal Bilim Vakfı; ve Royal Caribbean Grubu. Büyük medya grupları da özel efekt geliştirmeyle ilgili verilerini yönetmek için kullanıyor (diğer büyük yapımların yanı sıra Star Wars ve Stranger Things’deki efektler için kullanılıyor). Ve Flynn’in sözleriyle adlandırmayı reddettiği en az bir “süper ölçekleyici”, şu anda on binlerce GPU’da Büyük Dil Modelleri oluşturmak ve eğitmek için kullandığı yapılandırılmamış veri yığınlarını yönetmek için Hammerspace’i kullanıyor. (Not: Ona verdiğim isme ve Hammerspace’in birlikte çalıştığı diğer ortaklara verdiği yanıta dayanarak bunun kim olduğuna dair güçlü bir önseziye sahibim.)

Flynn, “GPU beygir gücü için büyük paralar ödeyecekseniz, isteyeceğiniz son şey sitenin boşta kalması, verilerin bu sistemlere girip çıkmasını beklemesidir” dedi. “Verileri bu eğitim sistemlerinin içine ve dışına beslemek için radikal girdiler sağlıyoruz. Bu, bu modellere yüksek hızda ve gerçek bir dosya sisteminin rahatlığıyla giren ve çıkan bir veri boru hattı.”

Hammerspace’in adı kavram ilk olarak, karakterlerin ihtiyaç duydukları nesneleri havadan çekip çıkardığı çizgi filmlerden ve çizgi romanlardan türetildi ve fazla teknik olmadan, bu aynı zamanda girişimin ne yaptığını açıklamanın en iyi yolu olabilir. Temel olarak, büyük miktarda veriyi – nerede yaşarsa veya nasıl kullanılırsa kullanılsın – bir kuruluş için tam ihtiyaç duyduklarında erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmenin ve ihtiyaç duymadıklarında onları uzak tutmanın bir yolunu sağlar.

rent a car 34

Flynn başlangıçta startup’ı veri orkestrasyonu veya dosya yönetimi veya bir boru hattı veya veri yönetimi alanı olarak tanımlamayı reddetti – çok cana yakın ve erişilebilir, ancak aynı zamanda teknik olmakta hızlı ve bu nedenle kendi dilinde çok kesin – ama açıkçası bunların hepsini bir dereceye kadar kapsıyor.

Yeni bir yapay zeka oluşturmak gibi bir projede çok büyük miktarda veri kullanması gereken şirketler, yalnızca büyük hacim nedeniyle değil, aynı zamanda yapılandırılmamış olduğu ve aynı zamanda birçok yerde yaşadığı için ihtiyaç duydukları verilere erişmeyi ve bunları yönetmeyi genellikle zor bulacaktır. farklı yerler, bulutlar, yerel sunucular ve daha fazlası — çok dağınık miktarda bilgi için hibrit mimariler.

Snowflake gibi şirketler, iş zekası amacıyla bu tür mimarilerdeki yapılandırılmış verileri düzenli bir şekilde yönetme işini yapmış olsalar da, aynı durum Hammerspace’in uzmanlaştığı yapılandırılmamış veri kümeleri ve bu tür verilerin kullanıldığı uygulama türleri için geçerli değildir. iş zekasını içerebilen ancak yapay zeka işleme için de olabilir.

Hammerspace’in bununla başa çıkma konusundaki teknolojik atılımı, kısmen Flynn’in Fusion.io’da flaş depolama üzerinde çalışırken bunun gelecekteki işletmeler için nasıl bir sorun oluşturacağını erkenden fark etmesi sayesinde oldu. Ve kısmen, kurucu ortağı ve CTO’sunun temel çalışmaları sayesinde, Trond MyklebustLinux çekirdeği NFS istemcisinin koruyucusu ve lider geliştiricisi olmak da dahil olmak üzere geçmiş performansıyla kendisi de bilgi işlem dünyasında bir parça efsane. Hammerspace’in verileri yönetmek, taşımak ve düzenlemek için oluşturduğu “dosya sistemi”, Linux’taki belirli bir uygulamaya dayalıdır; Flynn, yaptığı şeyin “sektör genelinde benzersiz olduğunu” söyledi.

Bu uygulamalar ve daha fazlası için potansiyel olarak iş fırsatının yattığı yerin yapılandırılmamış olduğu düşüncesidir. Hammerspace, iş bilgilerinin %90’ından fazlasının “2025 yılına kadar muhtemelen yapılandırılmamış verilerden oluşacağını” tahmin eden IDC verilerine atıfta bulunuyor. Yatırımcıların ilgilenmesinin nedeni kısmen bu.

ARK Invest CEO’su Cathie Wood, “Dünyamızın bilgileri giderek daha fazla merkezsizleşiyor ve şirketlerin artık her zamankinden daha fazla yapılandırılmamış verilere erişmesi ve silolardan ve platformlar arasında taşıması gerekiyor, bu da bu verileri daha yararlı ve değerli hale getiriyor” dedi. Bir açıklamada. “Misyonumuz, pazarlar ve endüstriler arasındaki teknolojik yakınsamadan yararlanmak ve böylece dünyanın çalışma şeklini değiştirmek. Hammerspace, kuruluş genelinde yeni yeniliklerin kilidini açarak bu misyonla uyum içindedir.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın