Güreş Milli Takımı, Dünya Şampiyonası’na hazırlanıyor

Güreş Milli Takımı, Dünya Şampiyonası’na hazırlanıyorTürkiye Güreş Federasyonu’nun Sarıyer’de bulunan Mersinli Ahmet Kamp Merkezi’nde hazırlıklarına devam A Milliler, basın mensuplarıyla bir araya geldi. 10-18 Eylül tarihleri arasında Sırbistan’ın Başkenti Belgrad’da düzenlenecek olan Büyükler Dünya Güreş Şampiyonası’na hazırlanan Ay-Yıldızlılar şampiyonadan madalyalarla dönmek istiyor.

Kerem Kamal: “Sırada Dünya Şampiyonası var”

60 kilogramda mücadele eden Avrupa Şampiyonu güreşçi Kerem Kamal, milli ekip kampında açıklamalarda bulundu. İyi bir hazırlık periyodu geçirdiklerini söyleyen Kamal, “Özellikle kendi adıma çok güzel bir sene geçiriyorum. 4 müsabakadan da altın madalyayla ayrıldım. Artık son virajdayız. Hem fizyolojik bununla birlikte psikolojik olarak hazırız, ancak zamanımızı bekliyoruz. Düne kadar Bolu’daydık. Şimdi evimiz olan Sarıyer’deyiz. Takımda oldukca şampiyon abilerimiz var. Çok güzel bir ruh yakaladığımıza inanıyoruz. Uzun süredir kırılamayan rekoru kırıp takım olarak Dünya Şampiyonu olmak istiyoruz. Bunun için hem ekip aynı zamanda ekip olarak elimizden geleni ortaya koyacağız” dedi. Her sporcunun hayalinin olimpiyatlar bulunduğunu da söyleyen Kamal, “2020 olimpiyatlarında madalya alamadım ama bu tecrübeyle 2024 Paris’e hazırlanıyorum. Adım adım gitmek isterim. Avrupa Şampiyonası güzel geçti, şimdi Dünya Şampiyonası var. Önümüzdeki sene ise olimpiyat vize maçları olacak. Yeni sezona kuvvetli biçimde girmek istiyoruz. Her sporcu şeklinde benim de hayalim 2024 Paris Olimpiyatları. Kesinlikle bu turnuva 2024 Paris Olimpiyatları’nın küçük bir versiyonu. Yaş grubu olarak birbirine yakın jenerasyonlar karşı karşıya geliyor benim kilomda. Olimpiyatlar için erken bir prova diyebilirim. Burada madalya almak, 2024’te madalyanın bir ucundan tutmak demek. Ne olursa olsun kürsüye çıkmak oldukca önemli. Düştüğünüz vakit yine o kürsüye çıkamayabiliyorsunuz” açıklamasını yapmış oldu.

Murat Fırat: “Çok iyi bir takımımız var”

67 kiloda savaşım eden ve son Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya kazanan Murat Fırat da iyi bir hazırlık kampı yaşadıklarını belirterek “Önümüzde Dünya Şampiyonası var. Çok güzel hazırlandık. Son kampımız burada. Güzel geçti emekler. Son yapılan Avrupa Şampiyonası’nda şampiyon oldum. Burada da ülkemizi en iyi biçimde temsil etmek isterim. Sarıyer bizim evimiz şeklinde. 60 kiloda Kerem kardeşim, 67 kiloda da ben Avrupa Şampiyonu oldum. İnşallah Dünya Şampiyonası’nda da bayrağımızı göndere çekmek isterim. Takımımız oldukça iyi. 55 kilodan 130 kiloya kadar oldukça iyi bir takımımız var. Herkes şampiyon olmak için gelecek, biz de şampiyon olmak için mindere çıkacağız. Önümüzdeki sene iyi bir aşama alırsam Paris Olimpiyatları’na da gitme hakkı kazanacağım. Elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

Burhan Akbudak: “Rekoru kırmak istiyoruz”

82 kilodaki madalya umutlarından Burhan Akbudak da kamp periyodunun verimli geçtiğini açıklayarak “İyi bir devre geçirdik. 82 kiloda mücadele edeceğim. Son kampımız Bolu’daydı ve hazırlıklarımızı orada tamamladık. Artık evimizdeyiz ve daha sonra yolculuğa çıkacağız. Takım olarak daha ilkin Avrupa Şampiyonası’nda alınan 16 madalyayı 17’ye çıkardık. Genç bir ekibiz. İnşallah daha iyisini yapmış olup, daha önce 2 kez kazanılan takım halinde Dünya Şampiyonluğu’nun 3.’sünü yaşayacağız. Geçen sene Oslo’da finale çıkmıştım. Artık Dünya Şampiyonası’nda altın madalya almak istiyorum. Paris Olimpiyatları öncesinde de ciddi bir sınav olacak fakat önümüzdeki yıl yapılacak olan şampiyona asıl hedef olacak şu sebeple vizeleri orada alacağız. Önümüzdeki sene de elimizden geleni yapmış olup inşallah olimpiyat kotasını alacağız” ifadelerini kullandı.

Metehan Başar: “Takım halinde Dünya Şampiyonluğu’nu hedefliyoruz”

97 kiloda mücadele eden bir başka şampiyon güreşçi Metehan Başar da Dünya Şampiyonası’na az bir müddet kaldığını ifade ederek “Bolu’daydık ve artık buraya biraz daha dinlenmeye geldik. Çok güzlü bir takımımız var. Avrupa 2.’si olduk ve şimdi de hedefimiz takım halinde Dünya Şampiyonu olmak. Buna inanıyoruz. Avrupa Şampiyonası fazlaca başarılı geçti. Buraya da iyi hazırlandık. Hem ferdi olarak şampiyonluk isterim hem de takım olarak şampiyonluk istiyoruz. Hedefimiz bu yöndeydi ve hazırlandık. Son Dünya Şampiyonaları’nda birçok altın madalya kazandık. Benim şu anda takımımıza olan inancım tam. Avrupa Şampiyonası’nda bunu gördük. Burası biraz daha güçlü bir turnuva olacak ama inşallah birçok madalyayla ülkemize döneceğiz” dedi. Paris Olimpiyatları için de konuşan Başar, “Önümüzdeki sene başlayacak olimpiyat dönemi öncesinde bu şampiyona da oldukca mühim. Önümüzdeki yıl Dünya Şampiyonası’nda başarıya ulaşmış olmak oldukca önemli. Her sporcu gibi benim de hayalim olimpiyat madalyası. Vizeyi Dünya Şampiyonası’nda almak daha iyi oluyor şu sebeple hemen sonra süreç uzuyor. Seneye olimpik kilolarda vizelerimizi alıp Paris Olimpiyatları’nda altın madalya kazanmak istiyoruz” diyerek sözlerini bitirdi.

Açıklamaların ardından Güreş Milli Takımı, basın mensuplarına toplu poz verdi.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın