Gıda atıkları hayvan mamasına dönüştürülecekKaynakların verimli kullanılması ve israfın önlenmesi adına yürütülmekte olan Sıfır Atık Projesi kapsamında Beyoğlu Belediyesi bugün bir prensip imza attı. Beyoğlu’nda bulunan otel, restoran, kafe şeklinde işletmelerin yemek ve gıda atıklarının toplanarak mamaya dönüştürülmesini elde eden hususi üretim makinaların tanıtımı yapılmış oldu. Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’ın katılımıyla gerçekleşen tanıtım toplantısında, makinaların nasıl çalıştığı incelendi.

“Her atık çöp değildir”

Başkan Haydar Ali Yıldız; “Beyoğlu’nda bir ilki daha gerçekleştiriyoruz. Bize emanet edilen canların hayatlarını daha sıhhatli bir halde devam ettirebilmesi konusunda bir emek verme başlatıyoruz. Her atık çöp değildir anlayışıyla israfın olduğu dünyamızdaki, Türkiye’mizdeki yemek atıklarının dönüştürülmesi mevzusunda bir çalışmaya imza atıyoruz. Özellikle geri dönüşüm mevzusunda saygıdeğer Cumhurbaşkanımız ve eşi her gün bir tasarrufta bulunuyorlar. Beyoğlu Belediyesinin birinci sınıf geri dönüşüm belgesi olan atık getirme merkezinde esasen daha önce de ürettiğimiz ürünler vardı. Türkiye’de yılda yaklaşık 25 milyon ton gıda israfı bulunduğunu düşünürsek, hizmet sektörünün olduğu Beyoğlu’nda otellerimizden, lokantalarımızdan yiyecek atıklarının toplanarak 16 saat benzer biçimde bir vakit diliminde mamaya dönüştürülmesi insanlık için büyük bir gelişmedir. Bugün Beyoğlu Belediyesi olarak bir ilki gerçekleştiriyoruz. Bundan sonrasında da belediyemizin mutfağı ve yemekhanesinde, lokantalar ve restoranlarla ve öteki gezim sektöründeki mekanlarla ortaklaşa iş yapmak üzere bunu yaygınlaştırmayı düşünüyoruz. Beyoğlu’nda hayvanların mama ihtiyacını karşılıyoruz. Artık yemek atıklarından üretilen bu mamayla da Beyoğlu’nun hayvanlarının mama ihtiyacını karşılamış olacağız. Bizim evlerimizde ürettiğimiz yiyecek atıkları artık mamaya dönüştürülmüş bir halde bizlere emanet edilen canlara ulaşacak. Beyoğlu’nda yeniden bir ilke başlayacağız, belediyemizin personelini bu anlamda kutlama ediyorum. Yemek atıklarının mamaya dönüştüğü bu sistemi hep beraber Beyoğlu’nda yaygınlaştıracağız. Mama Makinası 4 üniteden oluşuyor. Fermantasyon dediğimiz aşamadan sonrasında yiyecek atıkları mamaya dönüşüyor” gibi konuştu.

Yönetim kurulu başkanı Esra Cevahir, “Mama makinası dünyada ilk defa hem mama hem kompost yapan tamamen yerli ve bizim üretimimiz Türk malı ve gururla söylediğimiz bir makinadır. Kompost için de mama için de yüzde 70 civarı bertaraf olur. Geri kalanı net üründür. Mesela şu an bu makinadan 70 kilogramlık bir mama elde ettik. Başkanımızın da dediği şeklinde belediyelerimizin artık bu makinayla mama harcaması kalmayacak duruma gelecek” dedi.

Ardından Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız makinayı kontrol etti. İlk kere Beyoğlu’nda kullanıma sunulacak olan projenin kısa sürede bütün Türkiye’ye yayılması hedefleniyor. Proje yardımıyla hem besin ve yemek atıklarının çöpe gitmeyeceği hem de hayvanların mama ihtiyacının karşılanması planlanıyor.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın