”Göreve başlaması ve maaş alması söz mevzusu değil”Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kabine toplantısının arkasından basın çalışanlarının sorularını cevapladı. Bakan Koca, Türkiye’de korona virüs olay sayısının üç binlerde olduğunu belirterek, önümüzdeki dönemde de büyük bir artış olacağını düşünmediğini söylemiş oldu.

Bakan Koca, Çin’de uygulanan katı karantina kurallarının Türkiye için söz konusu olmadığını anlatım etti. Koca, “Çin’deki benzer biçimde bir önlem alma durumumuz da hiç söz konusu olmayacak. Biliyorsunuz Turkovac aşımızın bilimsel emekleri dünya bilim literatürüne girdi. Birçok çalışmamız saygın uluslararası dergilerde yayınlandı. Güvenli, müessir ve güvenilir bir aşımız var. Vatandaşlarımızdan risk grubunda olanlar tereddüt etmeden Turkovac aşımızı olabilirler. Ayrıca bir yandan da öteki teneffüs yolu enfeksiyonlarının arttığını biliyoruz. Korona virüs ile diğer üst teneffüs yolu enfeksiyonları birbirine karışmış vaziyette” diye konuştu.

İnfluenza (grip) ve RSV vakalarının daha yoğun görüldüğüne dikkat çeken Koca, taramalarda artık üçlü solunum yolu paneli olacağını belirterek, “Yani tek bir kit ile influenza A, influenza B, covid-19 ve RSV aynı anda bakılacak. Artık bir üst solunum yolu enfeksiyonu olduğunda, covid mi, RSV mi, influenza A veya B mi, hangisi olduğunu yerli üretim kit’ten öğrenebilme ve yaygın kullanma imkanımız olacak. O da muhtemelen bir ay içinde devreye girmiş, alakalı hastanelerde kullanılıyor olacak. Bu konuda Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığımızı görevlendirdim. Yerli imkanları değerlendirerek ülkemizde yerli multipatojen test kiti üretilecek ve fazlaca kısa müddette yaygın kullanıma geçilecek” ifadelerini kullandı.

“Göreve başlaması ve maaş alması benzer biçimde bir vaziyet söz mevzusu değil”

Ayşe Özkiraz, Tekirdağ Çerkezköy Devlet Hastanesinde düzmece diplomayla gözlemci asistanlık yapmış olduğu belirlenerek tutuklanmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vakaya ait değerlendirme yapmış oldu. Koca, “Göreve başlaması ve maaş alması benzer biçimde bir durum laf konusu değil. Bir iki gün arasında vaka daha net anlaşılmış olacak. Ona göre iyi mi bir önlem almamız gerektiği de netleşecek. Onu da kamuoyuna duyuracağız. Ülkemizde diplomaların iyi mi kontrol edileceği bellidir. Biz ek olarak kendi veri tabanımızda da kayıtları tutuyoruz. Güçlü bir bilişim altyapımız var. Gözlem ve staj amaçlı talepler il sağlık müdürlükleri aracılığı ile takip edilmelidir. Mevcut uygulamamız da budur. Olayı her boyutu ile değerlendiriyoruz” açıklamasını yaptı.

kaynak – linehaber

Yorum yapın