Bakan Koca “Health Türkiye” markasını tanıttıSağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşen Türk Devletleri Teşkilatı 8. Türk Tıp Dünyası Kurultayı’nda konuştu. Koca, son 20 yılda esenlik alanında yapılan yatırımlara değinerek bilhassa şehir hastanelerinin bütün dünyada gıpta ile bakılan bir konumda bulunduğunu söyledi. Bakan Koca ayrıca, sağlık turizmi pazarında da hak ettikleri oranı almayı hedeflediklerini ve bu bağlamda “Health Türkiye” markasının devreye sokulduğunu anlatım etti.

“Bugün temellerini attığımız bu birliktelik, ülkelerimiz arasında ilişkilerimizi daha da güçlendirecektir”

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Sayın Cumhurbaşkanım, 2014 yılında himayenizde başladığımız ve bugüne kadar 7 kez düzenlediğimiz Türk Tıp Dünyası Kurultaylarındaki gayemiz, yurtdışında yaşayan esenlik alanındaki Türk bilim adamları ile ülkemizde bulunan bilim insanlarını bir araya getirerek bilim köprüleri oluşturmaktı.

Sayın Cumhurbaşkanım, 12 Kasım 2021 tarihinde sizin başkanlığınızda İstanbul’da gerçekleştirilen Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Zirvesi sonrasında gösterilen Zirve Sonuç Bildirgesinde; Üye ve Gözlemci Devletlerin Sağlık Bakanları ve bilim adamlarının katılımıyla, her yıl ekim ayında ‘Türk Tıp Dünyası Kongresi’nin düzenlenmesi karara bağlanmıştı. Büyük Türk ailesinin çalışanları olan Azerbaycan, Kırgız Cumhuriyeti, Kazakistan, Özbekistan, Macaristan ve Türkmenistan ile konuk ülke olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Sağlık Bakanları ve bilim insanlarının katılımıyla artık daha da güçlüyüz. Korona virüs salgını, ülkelerin sağlık sistemlerinin kontrol edilmesinin yanında, dostlukların da test edilmesi için önemli bir sınav oldu. Ülkemiz, liderliğinizde 162 ülke ve 11 internasyonal kuruluşun salgınla mücadelesine katkı sağladı. Bu dayanışmada kardeş ülkelerimiz her vakit en öncelikli ve ayrıcalıklı olmuşlardır. Hem korona virüs salgını bununla birlikte Rusya ve Ukrayna içinde yaşananlar, sağlık sistemlerimizin her durumda güçlü olması gerekliliğini bir kere daha göstermiştir. Sağlık hizmetlerinin kesintisiz sürdürülebilmesi için, alternatif tedarik çözümleri geliştirmek ve üretimde yerlileşmek zorundayız. Hedefimiz, Türk Devletleri Teşkilatı bünyesi altında, ilmi alanda ortak hareket edebilen, kendi aşısını, ilacını, tıbbi sarfları ve tıbbi cihazını üretebilen büyük bir aile olmaktır. Bugün temellerini attığımız bu beraberlik, ülkelerimiz içinde var olan ilişkilerimizi daha da güçlendirecek, Türk dünyası ve küresel bazda yürüttüğümüz faaliyetlere büyük yarar sağlayacaktır” dedi.

“Sağlığın küresel yıldızı olduğumuzu ‘Health Türkiye’ ile bütün dünyaya duyuracağız”

Konuşmasında “Health Türkiye” markasından da bahseden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Ayrıca programını 28 Ekim’de açıkladığınız ‘Türkiye Yüzyılı’ gösterimi çerçevesinde Uluslararası Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketimiz, kısa adıyla, USHAŞ tarafınca hazırlanan Ülkemizin uluslararası esenlik hizmetleri markası ‘Health Türkiye’nin lansmanını da himayelerinizde gerçekleştiriyoruz. Cumhuriyetimizin 100 senelik tecrübelerinden hareketle önümüzdeki yüzyılın Türkiye Yüzyılı olacağına inancımız tamdır. Tüm gayretlerimiz Türkiye’nin liderliğinizde yükselen yıldızını önümüzdeki yüzyılda da parlatmaktır. 20 yılda Türk sıhhat sistemine yaptığımız yatırımlar ortadadır. Bugün, en büyük hayalim dediğiniz kent hastanelerimizde verdiğimiz hizmet, küresel anlamda gıpta ile bakılan bir seviyededir. Şimdi bu alt yapının tüm dünyaya hizmet vereceği, bilimsel niteliği olan bir statü ile küresel bir marka olarak atılımları hayata aktarma dönemidir.

‘Health Türkiye’ markası, Uluslararası Sağlık Turizmi Hizmetleri için geliştirilen resmi internet portalını, 6 dilde, 7/24 hizmet veren Uluslararası Hasta Destek Hattı ve memnuniyet anketlerini, sağlık eğitimi alanındaki tecrübemizi paylaşmak amacıyla oluşturduğumuz USHAŞ Akademiyi, ülkemizin sıhhat alanında uluslararası tanıtımına yönelik Sağlık İş Forumu ve fuar organizasyonlarını kapsayacak biçimde, Cumhurbaşkanlığı 2023 stratejik planımızda yer aldığı haliyle devreye giriyor. Güçlü kamu ve özel sağlık tesislerimizle, nitelikli sağlık insan gücümüzle, yüksek teknolojik altyapımız ve hizmet kalitemizle sağlığın küresel yıldızı olduğumuzu ‘Health Türkiye’ markası altında tüm dünyaya duyuracağız.

‘Health Türkiye’ markamızla, ülkemizin esenlik turizmi alanında tercih edilmesini sağlayarak bu alanda dünyada merkez ülke konumuna gelmeyi hedefliyoruz. Dünyada ortalama 100 milyar dolar düzeyinde olan sağlık turizmi pazarından ülkemizin hak ettiği gelire ulaşması yönünde gayretlerimiz artarak devam etmektedir. Bu çalışmalarımızda özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığımız başta olmak suretiyle kamu ve hususi sektördeki ilgili tüm paydaşlarla iş birliği içinde çalışmaya devam ediyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın programı olan “Go Türkiye” ile tam entegre şekilde tanıtım çalışmalarımıza devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın