Google I/O 2023 önümüzdeki hafta; işte beklediğimiz şey

Google’ın yıllık geliştiricisi konferans önümüzdeki hafta Mountain View’daki Shoreline Amphitheatre’da geri dönüyor ve dört yıldır ilk kez biz de onunla birlikte geri döneceğiz. Açılış konuşması her zaman bilgi dolu ve şirketin son bir yıldır üzerinde çalıştığı tüm farklı yazılım projelerini tanıtıyor.

Başlayan etkinlik, 10 Mayıs 10:00 PT Android 14 için yolda olan her şey için büyük bir vitrin olacak. Şirket, mevcut üretken yapay zeka karaya hücum söz konusu olduğunda tartışmalı bir şekilde bir adımı kaçırdı – cehennem, bunca yıldan sonra kim tahmin edebilirdi ki Bing’in sonunda bir anı olacaktı?

CEO Sundar Pichai, şirketin yapay zeka dünyasında liderliğini sürdürmeye devam ettiğini hiç şüphesiz savunacak. Etkinlikte her zaman, büyük ölçüde mobil görüntüleme ve müşteri hizmetleri ile ilgilenme gibi pratik gerçek dünya uygulamalarına odaklanan oldukça fazla şey olmuştur. Ancak bu yıl, şirketin malzemeyle çılgına döneceğini söylemenin güvenli olduğunu söyleyebilirim.

Bu arada donanım, geliştirici konferanslarında her zaman biraz saçmalıktır. Ancak endüstri için genel olarak boş bir yılın ardından, alışılmadık bir şekilde tüketici elektroniği odaklı bir açılış konuşması olacağına işaret eden bir söylenti seli aynı hizaya geliyor. Son parçanın TechCrunch’ta odak noktam olduğu gerçeği göz önüne alındığında, listeye oradan başlayacağım.

bu Piksel 7a Bahislerin aldığı kadar kesin. Google, rahat bir yayın temposuna yerleşti: sonbaharda bir amiral gemisi, ardından ilkbaharda bir bütçe cihazı piyasaya sürüyor. İlki, en yeni mobil işletim sistemi ve birinci taraf silikon için ideal bir vitrin olacak şekilde tasarlanırken, ikincisi, önceki sürümlerinden olabildiğince fazlasını korurken fiyat için bazı tavizler veriyor.

Bu, çalışan iyi bir sistemdir ve Google’ın yeni odaklanan mobil donanım ekibi, son derece makul fiyatlara şaşırtıcı derecede iyi bazı cihazlar yaratmıştır. Söylenti yağmuruna asla yenik düşmeyen şirket devam etti ve Twitter aracılığıyla bir sonraki cihazının 11 Mayıs’ta – I/O’dan bir gün sonra ve belki de tesadüf olmayacak şekilde doğum günümde – çıkacağını duyurdu. Duyuruyu özel olarak yapan Google Hindistan’dı – şirketin ürünle dünyanın bir numaralı akıllı telefon pazarını agresif bir şekilde hedeflemesi muhtemel olduğundan, belki de şaşırtıcı değil. Görüntü, 7 ile çok benzer bir tasarıma işaret ediyor – bu şeyler giderken pek de şaşırtıcı değil. Geçmişte olduğu gibi, aslında adından bahsetmeyi bıraksa da.

Temel olarak 7’yi daha ucuz malzemelerle bekleyin. Söylentiler, 64 megapiksel arka kamera ile birlikte 90Hz yenileme hızına sahip 6.1 inçlik bir cihaza işaret ediyor. 7’nin Tensor G2’si, muhtemelen ilk seferinde etkinleştirdiği birçok yazılım özelliğini beraberinde getiren bir komut performansı için geri dönüyor.

Görsel Kaynakları: Google

Kesin olarak biliyoruz ki bir Piksel Tablet geliyor…bir noktada. Google, cihazın varlığını geçen yılki etkinlikte doğrulayarak, mevcut Pixel serisinin geri kalanıyla birlikte bir render ile birlikte geniş bir 2023 çıkış tarihi sağladı. Bu yıl Google’ın bunu resmi olarak duyurması muhtemel iki nokta var: önümüzdeki hafta veya Eylül/Ekim. Şirketin uzun zamandır beklenen (?) kategoriye yeniden girişi, en azından biraz sahne süresi almazsa şok olurum. Bir kategori olarak, Android tablet yıllar içinde çok etkilendi veya özlendi – muhtemelen / umarız şirketin burada benzersiz bir dönüşü vardır. Google, bir tür yeni açı olmadan uzaya geri dönerse şaşırırım.

Sızıntılar, sistemi etkili bir şekilde dev bir Nest yuvasına dönüştürecek bir tasarıma işaret ediyor. Öyle değil Baştan sona orijinal, çünkü Amazon Fire tabletlerinde benzer bir şey denedi, ancak sektörde çok yaygın olan iPad modeline kesinlikle karşı çıkacaktı. Diğer söylentiler arasında, 8 GB RAM ile birleştirilmiş yukarıda belirtilen Tensor G2 yer alıyor.

İşte joker karakteriniz millet: Piksel Katlama. Google, görünüşe göre yıllardır kendi katlanabilirinin temelini atıyor. işte ben birkaç hafta önce yazdı:

Burada bazı önemli arka plan. İlk olarak Google, 2018’de Android için katlanabilir ekran desteğini duyurdu. Açıkçası, Samsung o günlerde hem büyük ortak hem de alıcıydı ve Google, form faktörünü keşfetmede diğer OEM’ler için Android geliştirmeyi olabildiğince sorunsuz hale getirmek istedi.

Ertesi yıl, Google’ın katlanabilir patentleri ortaya çıktı. Burada hepimiz patentlerin bir şirketin bir ürün üzerinde çalıştığı anlamına gelmediğini zımnen anlayan yetişkinleriz. Bununla birlikte, bu hikayedeki başka bir önemli veri noktası. Aradan geçen yıllarda katlanabilirler, Samsung yörüngesinin dışında bile buhar toplamaya başladı. Mart ayında MWC’nin salonlarını dolduran kaç farklı model olduğuna gerçekten şaşırdım.

Sızan görüntüler, Samsung Galaxy Z Flip’ten daha fazla Samsung Galaxy Z Fold olan bir form faktörüne işaret ediyor. Ayrıca, Oppo’nun yakın zamanda katlanabilen tasarımıyla bazı ortak tasarım DNA’larını paylaşıyor gibi görünüyor ki bu açıkçası doğru yön. EV Leaks, katlanabilir cihazın katlandığında yarım inç kalınlığında ve açıldığında 0,2 inç, ağırlığının 283 gram olduğunu söylüyor.

Şubat ayında MWC’ye yaptığımız gezinin de kanıtladığı gibi, katlanabilir cihazlar artık uç cihazlar değil. Hâlâ çoğu için maliyeti engelleyici oldukları doğru, ancak yakında neredeyse her Android üreticisinin kategoriyi üstleneceği bir noktaya geliyor. Peki neden Google olmasın?

Diğer daha az olası donanım söylentileri arasında bir Google/Nest AirTag rakibi (şirket dün açıklandı kategori için bir standart oluşturmak üzere Apple ile birlikte çalıştığını), yeni Pixel Buds ve Pixel Watch 2. Hepsinin olası olmadığını söyleyebilirim – özellikle sonuncusu. Geçen yıl Nest ürünleri açısından pek bir şey elde edemedik, ancak şu ana kadar ev ürünleri için söylentiler açısından pek bir şey yok.

Google'ın Barselona'daki MWC 2023'teki Android standı.

Görsel Kaynakları: Brian Isıtıcı

Android, bariz nedenlerden dolayı her zaman bir G/Ç dayanak noktasıdır. Beta sürümleri aracılığıyla, mobil işletim sisteminin bazı önemli bakışlarını yakaladık. Gibi Frederic Mart ayında kaydetti, “Şimdiye kadar, Google’ın bahsettiği özelliklerin çoğu, şimdiye kadar yalnızca birkaç kullanıcıya yönelik özellik ile geliştirici merkezli olmuştur. Bu, çoğunlukla eklenen yeni güvenlik ve gizlilik özelliklerine odaklanan bu ikinci önizleme için de geçerli.”

Görünüşe göre dahili olarak Upside Down Cake olarak adlandırılan işletim sistemi, muhtemelen Temmuz sonu veya Ağustos aylarında bir yaz sürümü için ayarlandı. Potansiyel özellikler listesinin başında pil ömrünü artırma (her zaman bunlardan birini kullanabilir), ek erişilebilirlik özellikleri ve kullanıcıların kötü amaçlı yazılım endişeleri nedeniyle eski uygulamaları yüklemesini engellemeyi içeren gizlilik/güvenlik özellikleri yer alır.

AI her yerde olacak. Üretken yapay zekanın (Bard), Gmail ve Dokümanlar’ın izinden giderek Google tüketici yazılımının neredeyse mevcut her parçasında yer almasını bekleyin. Arama ve Chrome tarayıcı burada ana hedeflerdir.

Yeni bir Wear işletim sisteminin önizlemesi olası görünüyor. AR/VR tarafında bir ton haber beklemiyorum, ancak Apple’ın Haziran ayı için yaptığı çalışmalarda bildirildiğine göre, en azından bir baş sallamazsa da şaşırırım.

Açılış konuşması şu saatte başlıyor: 10 Mayıs 10:00 PT. Her zaman olduğu gibi, TechCrunch size haberleri geldikçe getirecek.

TechCrunch'ta Google I/O 2023 hakkında daha fazlasını okuyun


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın