GitHub CEO’su: AI ve yazılım geliştirme artık ayrılmaz bir şekilde bağlantılı

“Yapay zeka ve yazılım geliştirme artık hayatımızın geri kalanında ayrılmaz bir şekilde birbirine bağlı.” GitHub CEO Thomas Dohmke bugün bir sunum sırasında söyledi Çarpışma Toronto, Kanada’da konferans. “Yazılım tarafından yenen bir dünyada, her geliştirici bir yardımcı pilotu hak eder.”

Konuşmasının ardından yapılan bir röportajda, Dohmke’ye yakın gelecekte her geliştiricinin yapay zeka kullanacağına inanıp inanmadığını sorduğumda konuyu biraz genişletti. “Bence buna verilecek en açık cevap, şirketlerdeki FOMO’nun zaten o kadar büyük olması ki rekabete bakıyorlar ve rakiplerinin zaten uyum sağlayıp sağlamadığını kendilerine soruyorlar. [GitHub] Yardımcı pilot – ve bu, rakibin – ve bunun %20, %30 veya %40 olması gerçekten önemli değil – o rakibin bir avantajı olduğu anlamına gelir.

Bunun da ötesinde, geliştiricilerin aşağıdaki gibi bir aracı kullanmasının gerçekten bir dezavantajı olmadığına inanıyor: yardımcı pilot. “BENt’ler Sadece Bu yüzden doğal. Tişte Gerçekten HAYIR sebep ile Olumsuz kullanmak Yardımcı pilot” dedi. “Bence her geliştiricinin kullanacağı standart araç setinin bir parçası haline geliyor. Nihayetinde, onu kullanmayan geliştiriciler var olacak, tıpkı Cobalt geliştiricilerinin hala var olduğu gibi.”

Ayrıca, Copilot gibi araçların geliştirme yaşam döngüsü boyunca entegre edileceğini de belirtti.

GitHub’ın Copilot’u, ilk yapay zeka tabanlı kod tamamlama hizmetleri arasındaydı ve AWS CodeWhisperer ve son zamanlarda Google’ın Bard tabanlı rakipleri gibi geliştiricilerin de bazı benimsemeler görmesine rağmen en popüler olmaya devam ediyor. Dohmke’nin konuşmasının bir parçası olarak, GitHub bugün bazılarını da duyurdu. son bulgular geliştiriciler tarafından Copilot’un nasıl kullanıldığı hakkında.

Değişmeyen bir rakam, GitHub’ın hâlâ, yaklaşık bir milyon kullanıcıdan oluşan bir örneklem üzerinde yaptığı analize dayanarak, geliştiricilerin kod önerilerinin %30’dan azını kabul ettiğini ve bunu ne kadar uzun süre kullanırlarsa, kabul oranlarının o kadar yüksek olduğunu söylemesidir. geliştiriciler, altı aylık kullanımın ardından önerilerin %35’e yakınını kabul ediyor. Dohmke, %50’nin “bizi mutlu edeceğini” belirtmesine rağmen, bu sayıların yakın gelecekte çok büyük ölçüde değişmeyeceğine inanıyor.

Görsel Kaynakları: GutHub

Belki de bir o kadar önemli olan şey, Copilot’un özellikle daha az deneyimli geliştiriciler için yararlı olmasıdır (GitHub, Copilot’u kullanmadan önce GitHub’daki ortalama depo eylemi sayısıyla tanımlanır).

“Geliştiriciler, yönlendirme ve yapay zeka ile etkileşimde akıcı olmaya devam ettikçe ve doğal dilin geliştirme yaşam döngüsünü güçlendirmesine izin veren yeni modellerde, kodun %80 veya daha fazlasının yapay zeka ile yazılacağını ve yazılım geliştirmenin daha fazla insan için demokratikleştirilmesine yardımcı olacağını tahmin ediyoruz. ” GitHub’ın raporDohmke ve Marco Iansiti ve Greg Richards tarafından birlikte yazılmıştır. Keystone.AIaçıklıyor.

AI’daki patlayıcı büyüme ve bu alandaki geliştiricilerin kıtlığı göz önüne alındığında GitHub, üretken AI araçlarının bu geliştiricileri daha üretken hale getirmek için çok fazla umut vaat ettiğini de belirtiyor. Şirket, küresel olarak yapay zeka destekli üretken geliştirici araçlarının 2030 yılına kadar küresel GSYİH’ya 1,5 trilyon ABD doları eklemesini ve eksik olan her yetenekli geliştiricinin GSYİH kaybında 100.000 ABD dolarına tekabül etmesini bekliyor. GitHub, bu arada, üretici yapay zeka geliştirici araçlarının yaklaşık 15 milyon ek geliştiriciyi telafi edebileceğine inanıyor (dolayısıyla toplam etkide 1,5 trilyon dolar). Şirket bunun ihtiyatlı bir tahmin olduğuna inanıyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın