Girişim borcunun yeni kuralları şimdiden yazılıyor

silikonun çöküşü Vadi Bankası (SVB) girişim borcunun sonu değilancak büyük olasılıkla şirketlerin alışık olduğu aynı kolaylıkla risk borçlarını artıran şirketlerin sonuydu.

Son zamanlarda TechCrunch+ beş farklı VC ile konuştu SVB’nin ve ardından First Republic Bank’ın çöküşünün ardından girişim borcunun durumu hakkında ve hepsi son banka iflaslarının girişim borcunun sona erdiğinin sinyalini vermediğini söylediler. Aksine, bu tür bir borcu artırma sürecinin çok farklı görünmeye başlayacağını umuyorlar.

Nasıl değişecek? Birkaç yatırımcı, girişim borcunun kurucular için öz sermayeden daha ucuz bir seçenek olarak kalacağını düşünürken, hepsi gelecekte daha pahalı olacağı konusunda hemfikirdi.

Bununla birlikte, ne kadar daha pahalı olduğunu tespit etmek zor. Collab Fund’ın ortaklarından Sophie Bakalar, makroekonomik eğilimlerin fiyatları yukarı çekeceğini düşünüyor. “Sermaye piyasaları kesinlikle değişiyor, bu nedenle kurucular, ekonomik eğilimler arttıkça ve piyasadaki arz ve talep dinamikleri büyük ölçüde değiştikçe bu tür sermayenin fiyatının yükselmesini beklemelidir. Kuruculara şimdi ve öngörülebilir gelecekte daha yüksek sermaye maliyeti olasılığına hazırlıklı olmaları gerektiğini söylüyoruz.”

Crossbeam’in genel ortağı Ali Hamed, fiyatların tırmandığını şimdiden gördü ve bu eğilim devam ettikçe, borç verenlerin giderek daha fazla güçlü temel birim ekonomi arayacağını düşünüyor. “Tahminimiz, risk kredisi verenlerin bir işletmenin “kredi-değeri” ne olduğuna daha az güvenmeye başlayacakları ve bunun yerine sermaye verimliliğine, karlı olma yeteneğine vb. odaklanmaya başlayacakları” dedi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın