Genç ve anne, Facebook verilerine dayanarak kürtaj suçlamalarını kabul etti

rent a car 34

Nebraskalı bir kadının suçunu kabul etti geçen yıl kızının ilaçla kürtaj olmasına yardım etmeye. Aleyhindeki yasal işlem, Facebook’un kararına bağlıydı. yetkililer sağlamak o anne ile 17 yaşındaki kızı arasında, ikincisinin hamileliğini sonlandırma planlarını tartışan özel mesajlarla.

Olay çok güzel bir örnek Big Tech’ten nasıl yararlanılabilir? 2022’de Yüksek Mahkeme’nin bulunduğu Amerika Birleşik Devletleri’nde kürtajın kovuşturulmasına yardımcı olmak için bozulan Roe v. Wade, kürtajı yasallaştıran 1973 tarihli bir karar. Uzmanlar, konum verilerinin, arama geçmişlerinin, e-postaların, metin mesajlarının ve hatta adet ve yumurtlama izleme uygulamalarının artık kürtaj isteyenlerin ve onlara yardım edenlerin kovuşturulmasında kullanılabileceği konusunda uyardı ve bu dava onların haklı olduğunu gösteriyor. endişelenmek.

Facebook’un sahibi olan Meta, kendisinin ve diğer teknoloji şirketlerinin bazen çeşitli gerekçelerle yaptığı gibi, özel mesajları polise teslim etmesi için yasal düzene meydan okuyabilirdi, ancak bunu yapmadı. Facebook Messenger’daki özel mesajlar, ikilinin hamileliği sonlandırmak ve hamileliği sonlandırmak için hapları nasıl kullanacağına dair anneden gelen talimatlar da dahil olmak üzere kanıtları yok etme planlarını nasıl tartıştıklarını gösteriyor. Bu mesajlar, kolluk kuvvetlerinin doğrudan bir arama emri.

Polis ailenin evine baskın düzenledi ve internet geçmişi ve e-postalar gibi toplam 24 gigabaytlık verilerle altı akıllı telefon ve yedi dizüstü bilgisayara el koydu.

Meta, TechCrunch’a zamanında yanıt vermedi, ancak geçen yıl şirket kısmen şu açıklamayı yaptı:

Yargıtay kararından önce, Haziran ayı başlarında yerel kolluk kuvvetlerinden aldığımız geçerli arama izinlerinde kürtajdan bahseden hiçbir şey yoktu. Bir ceza soruşturmasına ilişkin suçlamalarla ilgili tutuklamalar ve mahkeme belgeleri, o sırada polisin kürtaj kararı değil, yakılarak gömülen ölü doğan bir bebek vakasını soruşturduğunu gösteriyor.

TechCrunch, polisin özellikle Meta ile neler paylaştığı ve şüphelerinin neler olduğu hakkında defalarca daha fazla bilgi istedi. Polis başlangıçta “genç bir dişinin … sözde ölü doğmuş bir çocuğu erken doğurduğuna dair endişeleri” araştırmaya başlamıştı.

yazdığımız gibi 2022’de: “17 yaşında bir kız ve alelacele saklanan bir ölü doğum, o çocuğun tüm verilerine kapsamlı bir hibe verilmesinden daha yakından incelenmeyi hak edecek bir şey gibi görünüyor.” Özellikle o sırada ABD’de Yüksek Mahkeme’nin Roe v. Wade’i bozma kararı etrafındaki çekişmeli konuşma göz önüne alındığında.

Meta, kürtaj konusunda tavır almaktan nefret ediyor, ancak İrlandalı filozof Edmund Burke gibi görünüşe göre söylemedi, “Kötülüğün zaferi için gerekli olan tek şey, iyi insanların hiçbir şey yapmamasıdır.” Meta CEO’su Mark Zuckerberg’in pasif duruşu, Facebook’un “gerçeğin hakemi” 2020 cumhurbaşkanlığı seçimlerine giden yolda. O zamanlar Zuckerberg, demokratik süreci etkileyebilecek yanlış bilgilendirme sınırına vardığında bile siyasi konuşmaları sansürlememenin önemini kabul etmişti.

Anne Jessica Burgess, savunma anlaşmasına göre, o zamanlar yasa dışı olan 20 haftalık gebeliğin ardından kızına yasa dışı bir kürtaj hapı verdiğini itiraf etti. Mayıs ayında, Cumhuriyetçi Nebraska valisi Jim Pillen bir fatura imzaladı Gebeliğin 12. haftasında kürtajı yasaklayan bu yasa hemen yürürlüğe girdi.

Burgess ayrıca yanlış raporlama ve insan iskeleti kalıntılarıyla oynama suçunu da kabul etti. Mahkeme belgelerine göre anne, kızının kürtajla alınan cenini yakıp gömmesine yardım etti ve yetkililer daha sonra Norfolk’un kuzeyindeki bir tarladan çıkardı. Mahkeme, başka bir kişinin ölümünü gizlemek ve lisanslı bir doktor dışında biri tarafından kürtaj yapmak suçlamalarını reddetti.

Madison County avukatı Joe Smith, bu davanın 20 hafta sonra ilk kez birini yasadışı bir şekilde kürtaj yapmakla suçladığını söyledi.

Jessica Burgess’in 22 Eylül’de cezaya çarptırılması planlanıyor ve iki adet IV. Sınıf ağır suç ve bir adet I. Sınıf kabahatle ilgileniyor. Nebraska’da, Sınıf IV suçlar tipik olarak iki yıla kadar hapis cezası, 10.000 dolar para cezası veya her ikisini birden içerir. I. Sınıf kabahatler bir yıla kadar hapis, 10.000 dolar veya her ikisi ile cezalandırılır.

Şu anda 18 yaşında olan Celeste Burgess, geçen yıl bir yetişkin olarak suçlandı ve Mayıs ayında bir cesedi çıkarmak, saklamak veya terk etmekle suçunu kabul etti. Ceza duruşması 20 Temmuz’da yapılacak ve iki yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya.

Geçen yaz bir adam, kadınların cenini ailesinin arazisine gömmesine yardım ettiği için bir kabahat için hiçbir itirazda bulunmadığını ileri sürerek şartlı tahliye cezasına çarptırıldı.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın