Fransa’da ortalık karıştı! Emeklilik reformu karşıtları sokağa indi

Fransa’da ortalık karıştı! Emeklilik reformu karşıtları sokağa indiÜlkede Ulusal Meclis’te Borne hükümetinin emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkarmayı hedefleyen reforma ilişik yasa tasarısını oylamadan aktarma sonucu almasının akabinde, Paris başta olmak suretiyle ülkenin Lyon, Lille gibi değişik kentlerinde reform karşıtları gösteri düzenliyor.

Paris’te Ulusal Meclis’e yakın Concorde Meydanı’nda idame eden gösteride polis ve göstericiler içinde gergin anlamış olur yaşanıyor.

Bazı göstericiler polise taş ve havai fişek şeklinde cisimler atarken polis göstericilere karşı biber gazı ve tazyikli su ile mukabil verdi.

Polis, göstericileri meydandan tahliye etmeye çalışıyor. Göstericiler, meydanda barikatları ateşe verdi.

AA muhabirinin bir polis kaynağından edinmiş olduğu bilgiye göre, meydanda binlerce gösterici bulunuyor.

Bu arada, ülkenin farklı işçi sendikaları, emeklilik reformuna karşı bu hafta sonu ve 23 Mart’ta gösteriler düzenlemeye çağırdı. Sendikalar, 23 Mart’ta ayrıca greve gitme çağrısında bulundu.

FRANSA BAŞBAKANI BORNE’DEN AÇIKLAMA

Fransız TF1 kanalının konuğu olan Borne, emeklilik yaşını kademeli olarak 64’e çıkarmayı hedefleyen emeklilik reformu için bir yasa tasarısının meclisten oylama yapılmadan geçmesini elde eden Anayasa’nın 49. Maddesinin 3. Fıkrasını devreye sokmasına ilişik değerlendirmelerde bulundu.

Borne, emeklilik reformuna ait tasarıyı Ulusal Meclis’te kabul ettirmek için yeterli oya sahip olmadıklarını kabul etti.

Son ana kadar tasarı için mecliste yeterli çoğunluğu bir araya toplamak için ellerinden geleni yaptıklarını anlatım eden Borne, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve kendisinin bu reform için aslına bakarsak mecliste oylamaya gitmiş olmayı istediklerini belirtti.

Borne, tasarının ilk haliyle sabah Senato tarafından onaylanan nihai hali arasında fark olduğuna dikkati çekti.

Meclis genel kurulunda anayasanın 49. Maddesinin 3. Fıkrasını devreye koyduğunu açıkladığı sırada karşıcılık sıralarından yükselen yuhalamalara ilişkin Borne, “Öfkeli değildim. Şoke oldum.” dedi.

ANAYASA’NIN 49. MADDESİNİN 3. FIKRASI

Anayasa’nın 49. Maddesinin 3. Fıkrası, yasa tasarısının oylanmadan Ulusal Meclis’ten geçirilmesi için hükümete yetki veriyor ve buna karşı muhalefetin gensoru önergesi sunmasına imkan sağlıyor.

Gensoru önergesi, Meclis’teki milletvekillerinin çoğunluğunun desteğini alırsa hükümet düşüyor.

Önerge, Meclis’te oy çokluğu tarafından desteklenmediğinde ise yasa tasarısı, Meclis’te oylanmadan geçilmiş sayılıyor ve Senato’nun önüne geliyor.

Borne’nin içeriğini 10 Ocak’ta açıkladığı emeklilik reformuna karşı kitlesel bırakım ve gösteriler için Fransızlar defalarca sokağa indi.​​​​​​​ (AA)

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın