Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Yaşadığınızı Gösteren 5 İşaret

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Yaşadığınızı Gösteren 5 İşaretNe yazık ki uygar insanın karşı karşıya kaldığı pek fazlaca rahatsızlık var. Bu hastalıklar içinde öbürlerinden daha kurnaz olanlar var. Bu nedenle birtakım hastalıkları saptamak son aşama zor. Haliyle bu kurnaz hastalıklardan muzdarip insanların tedavi olabilmesi de uzun zaman alabiliyor. İşte çağdaş zamanların kurnaz hastalıklarından biri de dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu. Günümüzde pek çok insan bu mental hastalığın yalnızca çocuklarda görüldüğünü düşünüyor. Ancak ilmi çalışmalara göre rahatsızlık, yetişkinler arasında da oldukca yaygın. Çoğunlukla dağınıklık, unutkanlık, duygu konum bozukluğu, huzursuzluk ve çoklu görevde zorlanma şeklinde semptomlarla karakterize olan hastalık tedavi edilmediği takdirde kişinin hem fizyolojik hem de zihinsel sağlığında ciddi bozulmalara niçin olabiliyor. Hastalığın sinsi yapısı ise bir çok zaman, tespit edilmesini mühim ölçüde zorlaştırıyor. İşte, farkında olmasanız da dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yaşadığınızı gösteren 5 işaret.

1. Sürekli bir şeyler kaybetmek

dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu

Evinizin anahtarını, cüzdanınızı veya günlük hayatta çoğunlukla kullandığınız nesneleri sürekli kaybediyor ve bunun nedenini bir türlü bulamıyorsanız kendinizi daha dikkatli gözlemenizde yarar var. Çünkü farkında olmasanız da dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna ele geçirilmiş olabilirsiniz.

2. Aşırı odaklanmak

dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu

Adında dikkat eksikliği geçen bir hastalığın semptomlarından birinin “aşırı odaklanmak” olması ilgi çekici gelebilir. Ancak konum bu. Bilim insanlarına bakılırsa hastalığa sahip kişiler, belirli durumlarda bir şeye fazla odaklanıyor. Fakat bu odaklanma sebebiyle geri kalan neredeyse her şeyi unutuyor! Öyle ki birtakım uzmanlar, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan bazı hastaların yiyecek yemeyi dahi unutabildiğini anlatım ediyor.

3. Günlük işleri yarıda bırakmak

dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu

Oldukça kurnaz olan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu hastalığının bazı ilginç semptomları var. Bunlar arasında en dikkat çekici olanı ise, gündelik işleri yarım bırakmak ve unutmak.

Bir örnekle açıklamak gerekirse, bu hastalıktan muzdarip olan birinin bulaşık yıkadığını düşünelim. Bu esnada yere su dökülürse hasta, bulaşık yıkamayı bırakacak ve yeri silmeye başlayacaktır. Daha sonrasında, laf gelimi mutfak penceresinin lekeli olduğunu görürse yeri silmeyi bırakacak ve pencereyi temizlemeye girişecektir. Üstelik kısa süre önce yerleri sildiğini, ondan ilkin de bulaşık yıkadığını unutacaktır. Eğer siz de arkanıza baktığınızda yarım bırakılmış işlerden oluşan bir yığın görüyorsanız, bir profesyonelden yardım istemeyi düşünün.

4. Bazen oldukça hareketli zaman zaman çok durgun olmak

Etrafınızdaki insanlar ara sıra çok hareketli zaman zaman de oldukca durgun olduğunuz söylüyorsa, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu sorununuz olabilir. Üstelik rahatsızlık, bigün ilkin yapmaktan keyif aldığınız aktivitelerin, bigün sonrasında size katlanılmaz gelmesine de neden olabilir. Bu nedenle fiziksel hareketliliğinizdeki bu keskin değişimleri, yorgunluğa bağlamadan önce bir kere daha düşünün.

5. Farklı bir mental sağlık sorunu yaşamış olmak

Böyle bir semptom, pek çok insana inandırıcı gelmeyebilir. Ancak bilimsel araştırmalara bakılırsa dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan yetişkinlerin yüzde 57 ila 92’si başka bir mental sıhhat sorununa daha haiz. Uzmanlara göre farklı bir mental sıhhat sorunu için tedavi gördüğünüz biçimde hastalığın semptomlarını gösteriyorsanız, hemen hemen teşhis edilmemiş dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna yakalanmış olma ihtimaliniz son derece yüksek.

Kaynak: 1

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın