Fotonik kırılması zor bir ceviz olduğunu kanıtlıyor

Fotonik kırılması zor bir ceviz olduğunu kanıtlıyor

Büyüyen bilgi işlem OpenAI’ler gibi gelişmiş AI modellerini eğitmek için gereken güç ChatGPT sonunda ana akım çip teknolojileriyle bir duvara çarpabilir.

2019 analizinde, OpenAI kurmak 1959’dan 2012’ye kadar yapay zeka modellerini eğitmek için kullanılan güç miktarının her iki yılda bir ikiye katlandığını ve güç kullanımının 2012’den sonra yedi kat daha hızlı artmaya başladığını.

Zaten gerginliğe neden oluyor. Microsoft bildirildiğine göre yapay zekasını çalıştırmak için gereken sunucu donanımında dahili bir eksiklikle karşı karşıya ve bu kıtlık fiyatları artırıyor. Analistler ve teknoloji uzmanlarıyla konuşan CNBC, şu anki maliyeti tahmin ediyor. eğitim ChatGPT benzeri bir model sıfırdan 4 milyon doların üzerine çıkacak.

AI eğitim ikilemine önerilen bir çözüm, sinyal göndermek için geleneksel işlemcilerin kullandığı elektrik yerine ışık kullanan fotonik çiplerdir. Fotonik çipler teorik olarak daha yüksek eğitim performansı sağlayabilir çünkü ışık elektrikten daha az ısı üretir, daha hızlı hareket edebilir ve sıcaklık ve elektromanyetik alanlardaki değişikliklere çok daha az duyarlıdır.

Hafif madde, Işık Açık, Aydınlık Bilgi İşlem, Intel ve NTT de fotonik teknolojileri geliştiren şirketler arasında yer alıyor. Ancak teknoloji birkaç yıl önce çok heyecan yaratmış ve çok fazla yatırım çekmiş olsa da, sektör o zamandan bu yana gözle görülür şekilde soğudu.

Bunun çeşitli nedenleri var, ancak fotonik üzerine çalışan yatırımcılardan ve analistlerden gelen genel mesaj, AI için fotonik çiplerin umut verici olsa da, bir zamanlar inanılan her derde deva olmadığı yönünde.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın