Ford, Tesla’nın şarj teknolojisini gelecekteki EV’lerine getirecek

Ford, rakibi Tesla ile, Ford’un EV sahiplerine ABD ve Kanada’da 12.000’den fazla Supercharger’a erişim sağlayacak bir anlaşmaya vardı. Anlaşma, Tesla ve Twitter CEO’su Elon Musk ve Ford CEO’su Jim Farley arasındaki bir Twitter Spaces sırasında duyuruldu.

Bununla birlikte, bu anlaşma, Tesla’nın süper şarj cihazlarına bir adaptör aracılığıyla erişim sağlamanın çok ötesine geçiyor, ancak aTesla tarafından geliştirilen adaptör, Kombine Şarj Sistemi bağlantı noktasına sahip Ford F-150 Lightning, Mustang Mach-E ve E-Transit araçlarının Tesla’nın V3 Süper Şarj Cihazlarına erişimini sağlayacak. .

Daha da önemlisi, Ford, gelecekteki EV’lerinin Tesla’nın şarj portu ile donatılacağını söyledi. Kuzey Amerika Şarj Standardı (NACS) 2025’te başlayacak. Bu, Ford’un şimdilik bir elektrikli kamyon ve üç sıralı bir SUV olan ikinci nesil EV’lerinin Tesla şarj teknolojisi ile donatılacağını gösteriyor.

Ford’a göre, NACS bağlantı noktasına sahip Ford ikinci nesil EV’ler, bir adaptör aracılığıyla CCS şarj cihazlarında şarj etme seçeneğine sahip olacak.

“Ford araçlarını desteklemekten çok mutluyuz Tesla Supercharger ağı ile ve ayrıca API erişimi sağlıyor, ”dedi Musk Perşembe günü. “Öyleyse, bir Ford aracının bir Ford uygulamasını kullanarak bir Tesla süper şarj cihazında sorunsuz bir şekilde şarj edebilmesi gibi. Esasen fikir şu ki, Tesla Supercharger ağının duvarlarla çevrili bir bahçe gibi olmasını istemiyoruz. Genel olarak elektrifikasyonu ve sürdürülebilir taşımacılığı destekleyen bir şey olmasını istiyoruz.”

Tüm Tesla araçlarındaki şarj konnektörü, AC şarj ve 1 MW’a kadar DC şarj sunar. Kompakt tasarımı ve performansı, Kuzey Amerika’daki çoğu EV tarafından kullanılan Kombine Şarj Sistemi (CCS) konektörlerinden üstün kabul edilir.

Otomobil üreticilerine göre, Ford müşterileri Tesla ile yapılan anlaşma sayesinde 2024 baharından itibaren iki kat daha fazla hızlı şarj cihazına erişebilecek.

Ford müşterileri, 10.000’den fazla genel DC hızlı şarj cihazına erişim de dahil olmak üzere 84.000’den fazla şarj cihazına sahip halka açık bir şarj ağı olan sözde BlueOval Charge Network’e zaten erişebiliyor. Ek olarak, Ford bayileri 2024’ün başlarına kadar BlueOval Charge Network’e yaklaşık 1.800 halka açık hızlı şarj cihazı ve konum ekliyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın