Firefly, NASA küp uydu lansmanı için Ağustos’u hedefliyor

ateş böceği şimdi, küçük fırlatma şirketi için yoğun bir yaz olacak şekilde şekillenen Temmuz yerine, NASA için bir dizi küp uydu fırlatmayı hedefliyor.

Firefly, ABD Federal İletişim Komisyonu’na yaptığı son dosyalamada yeni lansman penceresini açıkladı. Şirket, TechCrunch’tan gelen bir soruşturmaya yanıt olarak kaymanın nedeni hakkında daha fazla ayrıntı vermedi. Bir şirket temsilcisi, Firefly’ın şu anda ABD Uzay Kuvvetleri (USSF) için bir “duyarlı uzay” görevi olan Victus Nox için son hazırlıkları tamamladığını ve Victus tamamlandığında NASA görevi için kesin bir başlangıç ​​tarihi belirleyeceğini söyledi.

Bu, 2014 yılında Firefly Space Systems olarak kuruluşundan bu yana sadece iki kez fırlatılan şirketin, muhtemelen sadece aylar içinde iki fırlatma girişiminde bulunacağı anlamına geliyor.

NASA lansmanı, uzay ajansının Fırlatma Hizmetleri Programı kapsamında Aralık 2020’de Firefly tarafından kazanılan 9,8 milyon dolarlık bir sözleşmenin parçasıdır. Girişim Sınıfı Fırlatma Hizmetleri Gösterimi 2 (VCLS Demo-2) görevi, birkaç küp uydunun 550 km’lik bir güneş eşzamanlı yörüngeye (SSO) fırlatılmasını görecek. VCLS sözleşmeleri, fırlatma araçlarının daha yüksek risk toleransı olan yükleri kullanarak yeteneklerini göstermelerine izin verir. Relativity Space ve Astra da program aracılığıyla VCLS Demo-2 sözleşmeleri aldı.

rent a car 34

Bu, Firefly’ın Alpha roketiyle dördüncü görevi olacak. Firefly, Eylül 2021’de ilk kez Alpha’yı başlattı. Bu fırlatma, birinci aşama motorlardan birinin erken kapanması nedeniyle başarısızlıkla sonuçlandı. On üç ay sonra, şirket başarıyla yörüngeye ulaştı, ancak gemideki yükler planlanandan daha düşük bir yörüngeye yerleştirildi. Sonuç olarak, bu yükler birkaç gün sonra Dünya atmosferine yeniden girdi.

Ancak Firefly, lansmanı başarılı ilan etti. tweet dizisi misyon için birincil ve ikincil hedeflerine ulaştığını söyledi.

Üçüncü görev, yaklaşan Victus Nox – Latince “geceyi fethetmek” – Firefly’ın USSF için sadece 24 saat önceden haber vererek fırlatma yeteneğini gösterdiğini görecek. Şirket, geçen Ekim ayında 17.6 milyon dolarlık sözleşmeyi kazandı. Hem Victus Nox hem de VCLS-Demo 2 görevleri, Kaliforniya’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden fırlatılacak.

Alpha, alçak Dünya yörüngesine 1.375 kilograma veya SSO’ya 860 kilograma kadar taşımak için tasarlanmış iki aşamalı, harcanabilir bir rokettir. Yaklaşık 96 fitte durur ve maksimum 7 fit çapa sahiptir. Firefly ayrıca şu anda Northrop Grumman ile orta kaldırma roketi ve diğer uzay yeteneklerinin yanı sıra Blue Ghost adlı bir aya iniş aracı geliştiriyor.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın