Finix, Stripe ile rekabetini kızıştıran bir ödeme işlemcisi haline geliyor

Ödeme altyapısı başlangıcı Finix Stripe’ta yavaş yavaş tokatlıyor, önce kolaylaştırıcı, şimdi de işlemci oluyor.

Finix bugün doğrudan olduğunu söyledi tüm büyük ABD kart ağlarına bağlı — American Express, Discover, Mastercard ve Visa. Finix artık üçüncü taraf bir işlemciye güvenmediğine göre, işletmelere “anında katılım, gelişmiş ekonomi ve takas ücretlerini düşürme fırsatları” sunabileceğini söylüyor.

Kurucu ortak ve CEO Richie Serna şöyle diyor: “Bu, her zaman arzuladığımız kutsal kâselerden biri olmuştur – çıplak metale nasıl mümkün olduğunca yaklaşabilirsiniz?”

“İlginç şeylerden biri, ABD’de 25’ten az ödeme işlemcisi olduğunu düşünüyorum – dördü aslında tüm pazar payının yaklaşık %80’ine sahip ve bu teknoloji yığınlarının çoğu 90’ların başında inşa edildi.” ekledi. “Dolayısıyla, bu ağların son birkaç yılda piyasaya sürdüğü dokun ve öde, QR kodu ödemeleri, ağ belirteçleri gibi inanılmaz yeniliklerden bazılarını gerçekten ortaya çıkarmak için doğrudan kaynağa gitmeniz gerekiyor ve bu yıllar alan bir şey. gelişme.”

İşine esnek ödeme yazılımını diğer işletmelere satarak başlayan SaaS girişimi, karşılaştırmalardan uzak durmuyor. VC geçmişi kısmen burada suçlanacak: Finix 35 milyon dolarlık bir B Serisi topladı Sequoia’nın liderliğinde. Alışılmadık bir şekilde, sadece bir ay sonra Sequoia anlaşmadan uzaklaştı kendini tanımlayan ödeme altyapısı şirketine 21 milyon dolarlık bir çek yazdığı bildirildi. TechCrunch’tan Connie Loizos’un o sırada bildirdiği gibi Finix, çalışanlarına çekini verdikten kısa bir süre sonra Sequoia’nın Finix’in Sequoia’nın en büyük özel varlıklarından birini temsil eden ödeme şirketi Stripe ile çok doğrudan rekabet ettiği sonucuna vardığını ve bunun karşılığında Sequoia’yı kendi hisselerinden biri olarak saydığını söyledi. en büyük dış yatırımcılar

Geçen Mayıs’a hızlı ileri sarın. Finix, geçmişte yalnızca bir API sağlayıcısı olarak yapamadığı bir ödeme kolaylaştırıcısı haline geldiğini duyurdu. Bu hamle de onu Stripe ile doğrudan rekabete soktu.

Bugün, girişim “on binlerce tüccar için on milyarlarca doları” işlediğini söylüyor.

Sıfırdan inşa edildi

Serna’nın bahsettiği “dört büyük” ödeme işlemcisi arasında Fiserv (First Data), JPMorgan Chase, FIS (Worldpay) ve GPN/TSYS yer alıyor. Blok (resmen Kare olarak bilinir) genellikle bir ödeme işlemcisi olarak görülür, aslında diğer ödeme teknolojilerinin üzerine inşa edilmiştir ve ağlara doğrudan bağlantı sağlamak için bir dizi ödeme işlemcisiyle birlikte çalışır, dedi Serna.

Serna, Finix’in teknolojisinin, sıfırdan inşa edildiği ve bazı eski sağlayıcılarda olduğu gibi bir dizi satın alma yoluyla oluşturulmadığı için öne çıktığına inanıyor.

“Bu teknoloji yığınlarının çoğunu birleştirmek imkansız çünkü bu araçların hepsi birlikte iyi çalışmıyor” dedi.

Finix’in entegrasyonlarının diğer bazı işlemciler gibi ABD ile sınırlı olmadığına da dikkat çekiyor.

TechCrunch’a bir röportajda “Dünya çapında satıcı kabulü yapmak istiyorsanız, genellikle gidip birden fazla işlemci bulmanız gerekir” dedi. “Şu anda sahip olduğumuz gibi doğrudan ağ entegrasyonlarına sahip olarak, müşterilerimize birden çok ülke ve birden çok para birimi ve ayrıca diğer alternatif ödeme yöntemleri için tek bir erişim sağlamak için dünyanın her yerindeki bankalarla ortaklık yapabiliriz.”

“Dört büyük işlemci” olmasa da Finix, fintech devi Stripe’ı hala bir rakip olarak görüyor. Serna, Finix’in son hamlesinin, büyüklük (Finix’in 130 kadar çalışanı var ve Stripe’ın geçen Kasım itibarıyla 7.000’in biraz altında çalışanı) ve finansman (Finix’in yaklaşık 133 milyon dolar fon sağladı ve Stripe yükseltti yaklaşık 9 milyar dolar).

“Teknoloji yığınımızda bir şirket kurmayı her zaman farklı şekilde düşündüğümüzü düşünüyorum. Stripe’ı düşündüğünüzde, onlar gerçekten hız için inşa ettiler, oysa biz ölçeklenebilirlik ve güvenlik için Java üzerine inşa ettik” dedi. “Ve ilk günden itibaren, onlar gerçekten sadece e-ticaret tacirleri olan girişimlerle yola çıktılar, oysa biz destekleyebilmek istediğimiz daha yapılandırılabilir ve ölçeklenebilirlik zorlukları olan SaaS platformları ve pazar yerleri için inşa ettik.”

Serna şunları ekledi: “Bazı müşterilerimizden duyduklarımıza göre bu tür gösteriler, Stripe çok basit bir şekilde başlarken, aslında aşırı basitleştirdiler ve müşterilerimizin gerçekten ihtiyaç duyduğu şeylerden çok fazla soyutladılar.”

Gelen kutunuzda daha fazla fintech haberi ister misiniz? Üye olmak Burada.

Ele aldığımız bir konu hakkında bir haber ipucu veya içeriden bilgi mi aldınız? Sizden haber almak isteriz. Bana [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz. Ya da [email protected] adresinden bize bir not bırakabilirsiniz. Anonimlik taleplerine saygı duymaktan mutluluk duyarız.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın