Evroc, Avrupa’da bağımsız, hiper ölçekli veri merkezleri kurmayı nasıl planlıyor?

rent a car 34

Bulut bilgi işlem, dünyadaki hemen hemen her sektörü dönüştürürken, filizlenen bir tepki bazı işletmelerin Big Tech ağırlıklı genel buluta alternatifler aramasına yol açtı. Satıcıya kilitlenme, artan maliyetler, güvenlik endişeleri ve verilerinin nasıl işlendiğine ilişkin kontrol eksikliği, şirketlerin önce bulut stratejilerinden geri adım atmasının nedenlerinden sadece birkaçı.

Özellikle Avrupalı ​​şirketler için büyüyen bir dijital egemenlik gündemi liderlik etti AWS beğenileri, MicrosoftVe Google TikTok gibi tüketici ezici güçleri, çabalarını ayrıntılı veri kontrollerini ve depolamayı müşterilerine daha yakın hale getirmeye odaklamak için yerelleştirmeye önemli kaynaklar yatırmak onların altyapısı.

Ancak birçoğu için bu tür önlemler yeterince ileri gitmiyor – bir veri merkezi Avrupa’da olabilir, ancak yine de merkezi binlerce kilometre uzakta olan bir şirket tarafından kontrol ediliyor. İşte bu nedenle, Avrupa çapında tamamen yerelleştirilmiş, hiper ölçekli veri merkezleri inşa etmeyi planlayan yeni bir İskandinav girişimi, bugün 15 milyon Euro’luk (16 milyon $) fonla gizlilikten çıkıyor.

2022 yılında seri girişimci tarafından kuruldu Mattias Åström, Evroc 2028 yılına kadar sekiz veri merkezi ve üç yazılım geliştirme merkezi kurmayı planlayarak önümüzdeki yıl Stockholm bölgesinde bir açılış pilot veri merkezi kurmayı hedefliyor. Şirkete göre nihai misyon, Avrupa’nın “ilk güvenli, bağımsız” merkezini oluşturmak. ve sürdürülebilir hiper ölçekli bulut” ve “Avrupa bulut pazarının yabancı hakimiyetine” son verin.

Şirketin EQT Ventures ve Norrsken VC gibi destekçilerle yaptığı 15 milyon Euro’luk nakit enjeksiyonu, Evroc’un yüce misyonunu gerçekleştirmesine yardımcı olacak – ancak veri merkezlerini sıfırdan inşa etmek oldukça sermaye yoğun bir çaba. Bu nedenle Åström, Evroc’un ilk iki veri merkezini hayata geçirmek için özkaynak, borç ve “çeşitli kamu finansmanı kaynakları” olarak ek 3 milyar Euro toplamayı planladığını söylüyor. Åström, TechCrunch’a “İlki 2025’te kurulacak” dedi.

Konumlar açısından, ayrıntılar henüz kesinleşmedi, ancak ilk ikisi Kuzey ve Güney Avrupa’ya bölünecek ve sonraki altı muhtemelen Avrupa Birliği’nin herhangi bir yerinde olacak.

Åström, “Konum, önümüzdeki yıl başlatacağımız bir yer seçim süreciyle belirlenecek” dedi. “Karar, yenilenebilir enerjiye erişim, mühendislik yeteneği, sermaye ve kamu makamlarının desteği dahil olmak üzere bir dizi faktöre dayanacak. İngiltere’yi dışlamadık ama başlangıçta AB’yi birincil pazarımız olarak görüyoruz.”

Tabii ki, veri merkezleri de önemli miktarda güce ihtiyaç duyuyor, Åström’ün “yeni nesil enerji tasarruflu teknolojiler” ile ele almayı planladıklarını söylediği şey, yani endüstri dilinde “eko yük dengeleme” olarak bilinen ve müşterilere sunacağı bir şey. isteğe bağlı olarak.

Åström, “Veriler ve iş yükleri, Evroc’un veri merkezleri arasında, yenilenebilir enerjinin en hazır ve uygun maliyetli olduğu yerlere sorunsuz bir şekilde akacak,” diye devam etti Åström. “Bu, enerji verimliliğine yapılan diğer yatırımlarla birlikte, ilk günden itibaren dünyanın en temiz bulutunu oluşturmamızı sağlayacak.”

inceleme

Evroc’un lansmanının zamanlaması, Avrupa bulut pazarının artan incelemeleri arasında dikkat çekicidir. Anakara Avrupa’da Microsoft, müşterilerini Azure bulut platformuna bağlamak için iş yazılımlarındaki hakimiyetini kullandığı için rakiplerinden (AWS ve daha küçük Avrupalı ​​rakipler dahil) gelen eleştirilerle karşı karşıya kaldı. uzlaşma görüşmeleri şu anda devam ediyor resmi antitröst prosedürlerini önlemek için. Ve İngiltere şu anda rekabet karşıtı manevralar üzerinde kafa yoruyor AWS ve Microsoft’un şirketlerin bulut sağlayıcılarını değiştirmesini nasıl zorlaştırdığı hakkında.

Tüm bunlar, Avrupa ile ABD Büyük Teknolojileri arasında artan gerilimi vurgulamaya hizmet ediyor. Ve Avrupa’da sürmekte olan “dijital egemenlik” çabasıyla birleştiğinde, bu, genç bir bulut yeni başlangıcını olumlu bir şekilde konumlandırabilir. Bunun da ötesinde, Evroc, yerel kalkınma ve Ar-Ge çabalarını, kıta genelinde önemli işler yaratmaya yardımcı olacağını savunarak, cebi derin rakiplerine göre önemli bir farklılaştırıcı olarak öne sürüyor.

Åström, “Bugün Avrupa’da faaliyet gösteren büyük bulut şirketlerine bakarsanız, veri merkezlerinin kendileri çok fazla iş yaratmıyor, ancak geliştirmeleri ve Ar-Ge’leri – dünyanın diğer bölgelerinde – yaratıyor” dedi. “Bunun, Avrupa’nın Avrupa’da sahip olması gereken temel bir beceri olduğunu düşünüyoruz ve bulut geliştirme için bir Avrupa ekosistemini etkinleştirmek istiyoruz.”

Gerçekten de fiziksel veri merkezleri, Evroc’un planlarının yalnızca bir yönüdür – şirketin ürün geliştirme ve Ar-Ge merkezleri, sunucu ağının temelini oluşturacak ve önümüzdeki yıllarda yaklaşık 3.000 kişiyi işe almayı umduğu yer.

Åström, “Burası, çalışanlarımızın çoğunluğunun oturacağı yer ve buluta bağlı geliştirmelerin çoğunun dünyanın diğer bölgelerinde gerçekleştiği göz önüne alındığında, Avrupa’nın büyük ölçüde kaçırdığı bir şey,” diye ekledi.

Bunların hepsi prensipte kulağa harika geliyor, ancak sıfırdan bir bulut altyapısı işi kurma ve Atlantik’in diğer yakasındaki trilyon dolarlık devleri ele geçirme gibi devasa bir girişimden kaçış yok. Ancak Åström, tam da bunu yapmak için fırsat, irade ve düzenleyici desteğin var olduğuna inanıyor.

“ABD yetkililerinin Avrupa verilerine erişimiyle ilgili belirsizlik göz önüne alındığında, bankalar, hastaneler ve vergi makamları gibi verilerini buluta koyamayan birçok Avrupalı ​​şirket var” dedi. “Bunun yerine, tek seçenekleri verilerini kendilerine ait, çok verimsiz ve sürdürülemez, şirket içi sunucu salonlarına koymak. Onlara bir alternatif sunmak istiyoruz. Köklü bulut şirketlerine kıyasla herhangi bir miras olmadan başlamanın da bir avantajımız olduğunu düşünüyoruz.”

zaten var olduğunu belirtmekte fayda var. bazı dahil olmak üzere halihazırda evde yetiştirilen bulut bilgi işlem seçenekleri Fransa’nın OVHcloud’u, ancak Åström, şirketinin sorunu tamamen yeniden ele aldığını ve işinin kökünde “hiper ölçek” olduğunu hemen vurguluyor. Bu, temel olarak, tek bir veri merkezinde en az 100.000 sunucu ve verileri uygun ölçekte depolamak ve yönetmek için bir donanım ve yazılım kombinasyonu anlamına gelir.

Åström, “Geleneksel Avrupalı ​​sağlayıcılar, web barındırma, etki alanları, çıplak donanım vb. sunan farklı türde bir eski ve iş stratejisinden geliyor ve küresel bulut sağlayıcılarıyla gerçekten aynı ölçeğe sahip değiller” dedi. “Avrupa’nın ilk gerçek hiper ölçekli bulutunu oluşturmak istiyoruz.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın