Evlilik Onsuz Olmaz: Alyans Nasıl Seçilir?Birbirini oldukça seven çiftlerin ilişkilerini evlilikle taçlandırmaya karar vermelerinin bir nişanesi olan alyans, çok mühim bir konudur. Evlilik hazırlıklarına başlanırken doğru alyansı bulmak ve binlerce model arasından seçim yapmak fazlaca zorlayıcı olabilir. Peki, doğru alyans tarzı nasıl yapılır ve nelere dikkat etmek icap eder.

Kelime anlamı olarak “İttifak” anlamına gelen alyans, çiftlerin birbirine verdiği beraberlik lafının simgesidir. Medeni durumun göstergesi olarak da bilinen alyans yüzükler, söz yüzüğü yada nişan yüzüğü olarak da tanınmaktadır. Bu nedenle tarzı oldukca önemlidir. Şık olmasının yanı sıra belli değerleri karşılamalı ve sevginizin bir göstergesi olması gerekir.

Alyans Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alyans seçiminde dikkat edilmesi gerekenler
Yüzük seçiminden önce dikkat etmeniz gereken konuları aşağıda bulabilirsiniz.
  • Aldığınız alyansı uzun yıllar boyunca takacağınızı düşünerek hareket etmeniz icap eder. Ayrıca alyans seçimi tek kişilik bir karar değildir. İki ferdin ortak dilek ve beğenisi ile katılımı gerekir. Bu yüzden partnerinizin isteklerini dinleyerek kendi isteklerinizi anlatmaktan çekinmemeniz icap eder.
  • Seçeceğiniz alyansın hangi ham maddeden üretildiği fazlaca önemlidir. Buna göre rengi, tasarımı ve fiyatı da değişecektir. Bu nedenle seçim yapmadan önce herhangi bir metale alerjiniz olup olmadığından da güvenli olmanız faydalı olacaktır.
  • Genelde klasik mütevazi alyans tasarımları tercih edilse de farklılıktan korkmayın ve özgür olun. Farklı işlemeler ve modelleri inceleyip karar verin. Unutmayın ki yüzüğünüzü çok uzun süre elinizde göreceksiniz. Bu nedenle huzurlu takabileceğiniz ve her şeyle uyumlu bir model tercih etmenizi öneririz.
  • Alyans üzerinde büyük taşlar yada oldukça büyük işlemeler olması sürekli takılan bir yüzükte rahatsızlık yaratabilir. Bu nedenle seçimlerinizde konforu da göz önünde bulundurmalısınız.
  • Parmak ölçünüzü ustalaşmış bir halde aldırmanız faydalı olacaktır. Sıcak havalarda parmaklarınız şiştiğinde bile takabileceğiniz bir ölçüye haiz modeli tercih etmelisiniz.
  • Bütçenizi fazlaca zorlamadan yüzük tarzı yapmanız mühim bir konudur. Düğün ve yeni bir ev kurmanın harcamalarını göz önünde bulundurarak seçim yapmalısınız.
  • Son olarak çift yüzüğü için aynı yüzükleri mi takacaksınız yoksa farklı tasarımlar mı tercih edeceksiniz karar vermeniz gerekiyor. Birbirinin aynı olan modellerde klasik seçimler daha sağlıklıyken farklı yüzüklerde emsalsiz tarzınıza müsait seçimler yapabilirsiniz.

Alyans Modelleri Nelerdir?

Alyans modelleri; kullanılan materyale, desene, renge ve boyuta bakılırsa farklılaşmaktadır. Bu nedenle seçim yaparken bu noktalara dikkat etmek gerekir.

1-) Altın Alyans Modelleri

altın alyans modelleri
Altın yüzük modelleri, her zaman favoriler içinde yer almaktadır.

En oldukca tercih edilen alyans modeli, altın modellerdir. Öncelikle altın yüzük istiyorsanız, yüzüğün rengine karar vermeniz icap eder. Beyaz, pembe (rose), sarı, yeşil şeklinde farklı renklerde sunulan yüzükler arasından keyfinize uygun bir seçim yapabilirsiniz. Altına karıştırılan bakır oranına gore kırmızı da güzel bir seçenektir. Gümüş oranı yüksek olan yeşil altın, alyansın farklı bir hava kazanmasına neden olacaktır. Fakat son dönemlerde en popüler modeller, beyaz altından üretilen yüzüklerdir. Beyaz altının sade ve şık görüntüsü her yerde ve zamanda kendiniz gösterecektir.

2-) Gümüş Alyans Modelleri

gümüş alyans modelleri
Gümüş yüzük modelleri, altın modellere göre daha müsait fiyatlıdır.

Gümüş yüzük modelleri arasında düz, desenli, taşlı, bombeli gibi birçok farklı model bulunmaktadır. Gümüşün kararma yapma olasılığı olduğundan bazen parlatarak bakım yapmanız gerekmektedir. Bu nedenle seçim yaparken bu konuyu göz ardı etmemelisiniz. Klasik yüz ve işlemesiz bir model düşünüyorsanız, ince ve sarı altın kaplama modellere göz atabilirsiniz. Bunun dışında değişik tasarımlarda gümüş yüzük seçenekleri arasından kendi karakterinize en müsait olanı tercih edebilirsiniz.

3-) Platin Alyans Modelleri

platin yüzük
Platin yüzükler, uzun ömürlü olmalarıyla ön plandadır.

Doğada bulunan en parlak ve sağlam metaller içinde yer edinen platin, sert ve işçiliği zor bir elementtir. Bu nedenle platin yüzük bulmak aslında öyleki oldukca kolay değildir. Fiyat olarak da birazcık yüksek olan platin, altına nazaran daha ağırdır. Fakat sağlam yapısı sebebiyle yamulma, çizilme, deforme olma gibi durumlara karşı ekstra dayanıklıdır.

4-) Titanyum Alyans Modelleri

titanyum yüzük
Oldukça dayanıklı olan titanyum yüzükler, fazlaca uzun zaman kullanım sağlar.

Koyu gri tonlarında bir renge sahip olan titanyum, çelik benzer biçimde dayanıklı ama alüminyum kadar hafifçe bir elementtir. Oksitlenmeye uğramadığı için kararma yapmaz. Titanyum yüzükler üzerine kaplama işlemi yapılmadığından üstüne gümüş yada altın parça eklenerek şık bir alyansa dönüştürülmesi mümkündür. Eğer klasik bir model istiyorsanız, dayanıklı ve kullanışlı olan bu titanyum yüzükleri tercih edebilirsiniz.

Evlilik hazırlığı için ihtiyacınız olan bütün ürünleri uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

kaynak – ciceksepeti

Yorum yapın