Özelliklerine Göre Saksı Seçimi Nasıl Yapılır?Bitkileriniz için en iyi saksının hangisi olduğunu merak ediyorsanız, farklı saksı çeşitlerini incelediğimiz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz! Saksı seçimi ile ilgili merak ettiğiniz bütün soruların cevabı, bu yazıda!

Ev, bahçe, ofis, teras fark etmez; bitkileriniz için iyi saksılara her zaman ihtiyacınız vardır. Hem ortamın daha güzel olmasını sağlamak hem bitkilerinizin daha sağlıklı şekilde büyümesini sağlamak için birbirinden değişik saksıları kullanabilirsiniz. Farklı özelliklere sahip olan saksı çeşitleri vardır. Delikli saksılar, deliksiz saksılar, toprak saksılar, seramik saksılar… Her birinin özelliği farkına varır. Gelin, hangi saksının özelliği nelerdir, saksı alırken nelere dikkat etmeniz önemlidir, detaylara bakalım!

Saksının Drenaj Özellikleri

Saksı seçimi nasıl yapılır
Evinizi Güzelleştirecek Saksıların Özellikleri Nelerdir, Kırmızı Seramik 5’li Saksı Seti

Bitkileriniz için saksı tarzı yaparken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan noktalardan ilki, saksının drenaj özelliğidir. Drenaja sahip olan saksılar ve sahip olmayan saksılar vardır. Drenaj, bitkiyi suladığınızda şayet bitkinize fazla su verdiyseniz işinize yarayacak bir özelliktir. Saksının altında bulunan delik yardımıyla bitkiniz, fazla suları saksıdan uzaklaştırır. Ayrıca drenajlı saksılarda farklı bitkileri aynı anda yetiştirmeniz de daha olasıdır. Saksı tarzı yaparken saksının drenajlı olup olmamasına dikkat edebilirsiniz. Drenaj sayesinde bitkinizin köklerinin hava alması, istediği oksijen miktarına erişmesi da mümkün olur. Ayrıca İç Mekan Saksı Çiçekleri: 14 Muhteşem İç Mekan Çiçeği yazımıza göz atarak evinizde yetiştirebileceğiniz güzel çiçekleri keşfedebilirsiniz!

Saksı Malzemesi

Saksı seçimi nasıl yapılır
Saksı Seçimi Nasıl Olmalı? Lanesse Hasır Saksı Düz

Her malzeme, değişik özelliklere sahiptir. Seramik saksılar, kiremit saksılar, ahşap saksılar, hasır saksılar… Bu saksılar içinde seçim yaparken birtakım noktalara dikkat etmeniz önemlidir. Bitkileri saksıya ekmenin iki yolu vardır: Bitkiyi plastik saksıya ekip plastik saksıyı seramik saksının içine yerleştirebilirsiniz. Bitkiyi direkt şık bir saksının içine ekebilirsiniz. Eğer saksıyı sadece görsellik için kullanıyorsanız, herhangi bir malzemeden üretilmiş saksıları seçebilirsiniz. Burada, plastik saksıdan akan suyun dışarı çıkmamasını sağlayacak tarzda bir saksı ya da saksı tabağı seçmeniz mühim. Ama şayet bitkinizi doğrudan ekecekseniz, saksının malzemesine dikkat edebilirsiniz. Mesela ince bir toprak saksı kullanırsanız bitkinizin kökleri sıkışabilir, nefes alamayabilir. İyi bir toprak saksı ise bitkinizin suyunu daha dengeli kullanmasına yardımcı olur. Saksının malzemesinin suya ve toprağa dayanıklı olması, haiz olması ihtiyaç duyulan en önemli özelliklerdendir. Bu biçim saksılar çok fazla uğraş gerektirmediği için kullanımları çok daha kolaydır.

Saksının Gözenekli Yapısı

Saksıların yapı malzemeleri farklı olduğundan gözenekli yapıları da farkına varır. Kimi saksıların gövdesi, hava almaz. Gözenekli saksılar ise hava almış olduğu için bitkiye, organik ortamdaymış gibi hissettirir. Gözenekli yapıya haiz olan saksıları seçerseniz bitkinizin köklerinin ve gövdesinin, ayrıca da toprağın hava almasını sağlayabilirsiniz.

Saksı Estetiği

Saksı seçimi nasıl yapılır
Ev için Saksı Seçimi Nasıl Yapılır? Ayaklı Seramik Saksı

Estetik bir saksı mı kura çekmek istiyorsunuz yoksa müessir mi? Dayanıklı bir saksı mı istiyorsunuz yoksa klasik mi? Bunlar da tekrar saksı seçiminde dikkat edebileceğiniz şeylerdir. Özellikle hasır saksılar, plastik bir saksıyı içerisine yerleştirebileceğiniz tarzdadır. Böylece plastik saksının görüntüsünden kurtulup şık bir imaj elde edebilirsiniz. Çiçekler kendiliğinden oldukca güzeldir fakat onları daha süslü saksılara yerleştirdiğinizde ya da daha ahenkli saksılar seçtiğinizde oluşan bütünlük, güzel duyu bir görünüm oluşturur. Mesela teraslar ve balkonlar için daha büyük saksıları tercih ederek hoş bir ortam oluşturabilirsiniz. Ağaç saksısı olarak da bilinen büyük saksı modelleri, evinizin tarzını değiştirmede etkilidir. Pencere önlerinde çiçek yetiştiriyorsanız daha doğal görünümlü, eve sakinlik ve refah katan saksı modellerini tercih edebilirsiniz. Düz renkli saksı modelleri, daha klasiktir. Bu biçim saksılar, evde aradığınız ortamı oluşturmanızı sağlayabilir.

Saksı Ağırlığı

Evdeki bitkileriniz için saksı tarzı yaparken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de saksının ağırlığıdır. Evdeki saksılarınızı sulamak için taşımanız gerekiyorsa yahut sık sık yer değiştirmeyi seviyorsanız, daha hafif saksıları tercih edebilirsiniz. Hafif saksıları kaldırmanız basit olacağı için herhangi bir sorun yaşamazsınız. Saksılarının içinin bir de toprak ve sulama sonra su ile dolu olacağını düşünürseniz, saksılar tahmin ettiğinizden ağır olabilir. Bu yüzden hafiflik, saksı için önemli. Ama dışarıda duran ve yerini değiştirmeyeceğiniz saksılar istiyorsanız, daha ağır saksılar seçmelisiniz. Ağır saksılar hem de hava şartlarına uyum sağlama açısından da önemlidir. Rüzgar şeklinde dış etkenlere karşı saksının ağır olması mühim. Bu sayede saksılarınız devrilmez ve tehlike de yaratmaz.

  • Orkide saksısı iyi mi olur?

En değişik saksı tiplerinden biri, orkideler için tasarlanmıştır. Orkide saksılarının genel hatlarıyla;

  • Şeffaf kültür kabından minimum iki kat daha büyük,
  • Fazla su için ehil alanı bulunan,
  • Ekicinin alt kısmında delik olmayan veya bir tabağı bulunan,
  • Kültür kabı ile su haznesi içinde ehil mesafe olan saksılardır.

Ayrıca orkide bakımı ile ilgili Orkide Bakımı Nasıl Olmalıdır? ve Orkide Bakımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler yazılarımıza göz atabilirsiniz!

Terracotta saksılar ile begonyaları, seramik saksılar ile pileları, sepet saksılar ile deve tabanlarını, beton saksılar ile starliçeleri, kumaş saksılar ile şamadoraları, askılı makrome saksılar ile salon sarmaşıklarını bir arada kullanabilirsiniz.

kaynak – ciceksepeti

Yorum yapın