Kahvaltının Vazgeçilmezi: Gözleme Tavası Nasıl Olmalı?

Kahvaltının Vazgeçilmezi: Gözleme Tavası Nasıl Olmalı?Kahvaltıların olmazsa olmaz lezzetlerinden biri, gözlemelerdir. Patateslisi, ıspanaklısı, peynirlisi… Her haliyle sofraya lezzet katar. İyi bir gözleme pişirmek içinse hususi tavalar kullanmanız icap eder. Lezzetli, eşit halde pişmiş, harika gözlemeler hazırlamak için gözleme tavası iyi mi olmalı yazımızın detaylarına göz atabilirsiniz!

Un, su ve tuz karışımından oluşan; patates, kıyma, ıspanak, peynir gibi lezzetlerle bütünleşen gözleme, harika bir lezzettir. Kahvaltıda, piknikte, çayın yanında… Her vakit leziz bir gözleme için vakit vardır. Peki gözleme iyi mi en iyi biçimde pişer? Gözleme tavası iyi mi olmalıdır? Bu soruların yanıtını, yazımızda bulabilirsiniz!

Evde en iyi şekilde gözleme yapmak için iyi bir gözleme tavası seçmeniz önemli. Bu yüzden de gözleme tavalarının özelliklerini yakından bilmeniz, öğrenmeniz icap eder.

Gözleme Tavası Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İyi bir gözleme tavasında hangi özellikler bulunmalıdır? İşte bunlar:

  • Gözleme tavaları, değişik boyutlardadır. Daha minik veya daha büyük bir gözleme tavasına ihtiyacınız olması mümkündür. Bu tarz boy farklılıkları, ailenizin kaç şahıs olduğuyla ya da gözlemeyi ne kadar fazlaca sevdiğinizle yakından ilgilidir. Kendi ihtiyaçlarınızı karşılayacak büyüklükte gözleme tavası seçeneklerini bulabilirsiniz.
  • Teflon, çelik, döküm benzer biçimde gözleme tavası seçenekleri vardır. Farklı malzemelerden üretilen gözleme tavaları arasından seçim yaparken tavanın yapıldığı malzemeye de dikkat edebilirsiniz. Gözlemeyi pişirirken gözlemenin altının ve üzerinin eşit pişmesi için en doğru tavayı tercih etmeniz gerekiyor.
  • Gözlemenin dağılmaması ya da tavaya yapışmaması için yapışmaz tavaları tercih etmeniz de önemli. Mesela teflon kaplı tavaları tercih edebilirsiniz. Eğer çelik tavaları tercih ediyorsanız da tavanın iyice ısınmasını beklemelisiniz. Doğal granit gözleme tavaları ise yanmayan, yapışmayan bir tabana sahiptir.
  • Sağlam bir tava tercih etmeniz de önemlidir. Hem uzun soluklu kullanım için bununla beraber kolay temizlik için çizilmez tabanlı gözleme tavası seçeneklerini inceleyebilirsiniz.
  • Dökme demirden üretilen gözleme tavaları, gözlemeyi durağan ısıda pişirmenizi sağlar. Paslanma, aşınma şeklinde problemler bu tavalarda çoğu zaman yoktur. Teflon tavalar yanmaz yapışmaz tabana haizdir.
  • Gözleme tavalarının kalınlıkları farklıdır. Daha kalın kenarlı veya daha ince kenarlı gözleme tavalarını satın alabilirsiniz. Daha ince kenarlar, gözlemeyi daha kolay halde çevirmenizi sağlarken daha yüksek kenarlı gözleme tavalarında mayalı hamurları daha pişirmeniz mümkündür.

Yani bir gözleme tavası seçerken; tavanın ebatlarına, sağlam ve kaliteli bulunmasına, ısı muhafazakar özelliğe sahip bulunmasına ve dayanıklı bulunmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca basit temizleyebileceğiniz bir tencere olması da önemlidir.

MEŞELER DÖKÜM GRANİT GÖZLEME TAVA 35 CM
Ayrıca Lezzetli Gözlemeler Pişirmenizi Sağlayacak Granit Gözleme Tavası

Sonuç olarak; kuvvetli, kaliteli ve sağlam bir gözleme tavasında leziz mi leziz gözlemeler pişirebilirsiniz. Herkesin oldukça sevilmiş olduğu, değişik lezzetlerde hazırlayabileceğiniz gözlemeler için çeşitli gözleme tavalarını Çiçeksepeti‘nde bulabilirsiniz! Ayrıca tencere setlerini de online olarak kolayca keşfedebilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

kaynak – ciceksepeti

Similar Posts

Bir cevap yazın