Cildi Mavi Işıktan Korumak: Cildinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

Cildi Mavi Işıktan Korumak: Cildinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?Akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler, televizyonlar… Dijital bir ekrana sahip olan teknolojik cihazlar, mavi ışık adıyla bildiğimiz zararı olan ışınların yayılmasına sebep olur. Mavi ışık nelerdir, cildi mavi ışıktan korumak için neler yapabilirsiniz gibi soruların yanıtını blog yazımızda bulabilirsiniz!

Mavi ışık, gözün görmüş olduğu bir ışıktır. 380 ila 500 nanometre aralığında titreşen, en kısa dalga boyuna, enerjiye sahip olan bir ışıktır. Yüksek bir enerjiye haiz olduğundan diğer pek oldukca ışıktan daha çok zarar verme potansiyeli vardır. İki değişik türde mavi ışık vardır: Güneşten gelen ve elektronik cihazlardan gelen. Güneşten gelen mavi ışık; oldukca faydalı, hormonları dengeleyen, biyolojik ritmi düzenleyen, melatonini baskılayıp odaklanma seviyesini arttıran mavi ışıktır. Diğer mavi fer ise zararlı olandır. Hem gözlerde bununla beraber ciltte, sorunlara yol açması bu yüzden mümkündür.

Cildi Mavi Işıktan Korumak

Mavi ışıktan korunmak için alabileceğiniz bazı önemler vardır:

  • İlk olarak akıllı telefon, tablet ve bilgisayar gibi cihazlarınız için mavi ışık filtreleri edinebilirsiniz. Bu filtreler yeni nesil ürünlerde hazır biçimde de bulunuyor. Ayrıca extra olarak da satın alabiliyorsunuz.
  • Normal şartlarda gözlük kullanmıyorsanız bile monitör başında olduğunuz zamanlarda mavi fer koruyuculu monitör gözlüklerini kullanabilirsiniz. Bu sayede mavi ışığın retinaya ulaşmasını engelleyebilirsiniz.
  • Dijital göz yorgunluğu yaşamamak için 20-20-20 kuralını uygulayabilirsiniz. Yani her 20 dakikada bir uzaktaki bir nesneye 20 saniye bakarak gözlerinizi dinlendirebilirsiniz.
  • Ekrana bakarken sık sık gözlerinizi kırpabilirsiniz.

Bunlar, daha oldukça gözlerinizi mavi ışıktan korumanızı sağlayacak önerilerdir. Bir de cildinizi mavi ışıktan korumak için yapabilecekleriniz var. Onlar için de yazımızı okumaya devam edebilirsiniz!

Güneş Kremi Kullanmayı Bırakmayın

Sivane Plus Güneş Kremi 75 Ml
Cildinizi Korumak için Sivane Plus Güneş Kremi 

Mavi ışığın kolajen parçalanmasına sebep olduğu, ciltte ince çizgiler oluşturduğu biliniyor. Bu yüzden bilgisayar başına geçmeden önce cildinizi koruma altına almanız fazlaca mühim. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? Tabii ki güneş kremi ile! Sadece güneşe çıkmadan önce değil, bilgisayar başlangıcında otururken de güneş kremi kullanabilirsiniz. Ayrıca güneş kremini her iki saatte bir yenileyerek cildinizde daha iyi bir koruma oluşmasını sağlayabilirsiniz. Güneş kremi UV ve HEV ışınlarından korunmanızı sağlamış olduğu için cildinizi korumada en büyük destekçilerinizden biridir!

Retinol Serumu Rutininize Ekleyin

A vitamini formlarından kabul edilen retinolün, cilt için pek fazlaca faydası vardır. Keratin sentezi, hücre yenilenmesi, onarımı, kolajen üretimi gibi alanlar ondan soruluyor diyebiliriz. Vücudunuzdaki elastikliğin korunup cildinizin yenilenmesi için retinol kullanabilirsiniz. Retinol ile ilgili daha fazla malumat için Retinol Nedir, Ne İşe Yarar, Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? yazımıza göz atabilirsiniz!

Cilt Bariyerinizi Koruyun

LA MER THE LİFTİNG & FİRMİNG CREAM FACE MASK ŞEKİLLENDİRİCİ MASKE 50ML
Cilt Bariyerinizi Destekleyin, La Mer, The Lifting & Firming Cream Face Mask

Gün süresince mavi ışığa az da olsa maruz kalmış olan cildinizi, gece olduğunda dinlendirmeniz önemli. Mavi ışık, cilt bariyerine zarar verir. Cilt bariyerini inceltir. Sizin de buna karşılık olarak cildinizde kolajen üretimini desteklemeniz önemlidir. Cildinizin esnekliğini kaybetmemesi, ince çizgilerin daha çok görünmemesi için gece rutininize kolajen içeren serumlar ekleyebilirsiniz. Uykudan derhal ilkin bu kremi yahut serumu sürebilirsiniz. Böylece gece süresince cildiniz dinlenir ve yenilenme periyodu adım atar.

Çiçeksepeti’nde cildinizi mavi ışıktan korumak için ihtiyacınız olan bütün ürünleri bulabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

kaynak – ciceksepeti

Similar Posts

Bir cevap yazın