Kış Mevsiminde Bütçe Tasarrufu Yapma Yöntemleri

Kış Mevsiminde Bütçe Tasarrufu Yapma YöntemleriKış ayları ulaştığında doğalgaz kullanması başta olmak üzere enerji tüketimi iyiden iyiye artar. Enerjinin son aşama mühim bir masraf kalemi haline geldiği düşünüldüğünde ise bütçe tasarrufu yapmanın yollarını aramak gerekir. Bu yazımızda hem kendi bütçenizi hem de dünyamızı korumanıza yardımcı olacak yollardan bahsedeceğiz.

Artan soğuklar, kar, yağmur… Hoş geldin kış! Kış mevsimi sebebiyle yaşam alanlarında ısınma gideri başta olmak suretiyle enerji kalemleri artış gösterir. Peki, kış aylarında bütçe tasarrufu yapmak için neler yapılabilir?

1-) Gün Işığından Faydalanın

Bütçe tasarrufu yöntemleri - gün ışığından faydalanın
Güneş ışığı ücretsiz ve en iyi enerji kaynaklarının önderlik yapar.

Kışın her ne kadar tesiri azca şeklinde görünse de enerji tasarrufu yapmak için güneşten yararlanmak gerekir. Gün içerisinde aydınlatmaya ihtiyacınız olmayan alanlardaki ampulleri söndürün ve güneş ışığı alan yerlerdeki perdeleri sonuna kadar açın. Güneş ışığı almayan karanlık bölgeleri ise kapalı tutmanız yararlı olacaktır.

Bütçe tasarrufu yöntemleri - güneş enerjili lamba
Technojet solar güneş enerjili lamba ile bahçelerinizde aydınlatmayı tamamen ücretsiz hale getirebilirsiniz.

Bu önlemler dışında teknolojiden de faydalanabilirsiniz. Tüketimi azaltmak için balkon şeklinde alanlarda güneş enerjili lambalar kullanabilirsiniz. Güneşten almış olduğu enerji ile kendini şarj eden lambalar, akşamları enerji ihtiyacınız olan şeyi parasız karşılamanızı sağlar. Ek olarak ömür alanınız müsaitse çatınıza güneş paneli kurabilirsiniz. Güneş panelleri ile ömür alanının elektrik ihtiyacının bir kısmını rahatça karşılarsınız. Ek olarak sıcak su için yine güneş enerjili bir depo kurdurmanız, doğalgaz vb. Sıcak su ısıtma gideriniz oldukca azaltacaktır.

Gün ışığından faydalanmanızı sağlayacak ürünleri güneş enerjisi sayfası üzerinden inceleyebilirsiniz.

2-) Radyatör Kullanımına Dikkat Edin

Bütçe tasarrufu yöntemleri - radyatör kullanımı
Yaşam alanlarında kullanılan radyatörlerin önü devamlı aleni olmalıdır.
  • Öncelikle radyatörleri mobilyaların peşinde bırakmayın. Önlerini açın ve üstüne inen perde var ise bunu da kaldırın. Bu biçim kullanımlar ısı yitirilmesine ve fazla enerji tüketimine neden olmaktadır.
  • Seçtiğiniz radyatörleri termostat özelliği olan zeki radyatör vanası ile donatmanız, alanın ısısını test etmenizde fazlaca faydalıdır. Bu biçim yeni nesil vanalar üzerinden sıcaklık ayarını test ederek lüzumsuz enerji tüketiminin önüne geçebilirsiniz.
  • Hiç kullanmadığınız bir odanız varsa buradaki radyatörü kapatabilirsiniz. Fakat bunu yaparken odanın diğer alanlarla temasını en aza indirmeniz gerekir. Odanın kapısının altını bir paspas yada bez ile kapatarak oradaki soğuk hava akımının diğer alanlara geçmiş olmasına mani olabilirsiniz.
  • Radyatörlerinizin ve kombinizin tertipli olarak bakımını yaptırmalısınız. Düzenli bakım sayesinde enerjiden %15 oranında tutum edebileceğiniz belirtilmektedir.
  • Yaşam alanınızdaki var ise sıcak su deponuzu ve borularını izolasyon malzemesiyle kaplatmanız da enerji kaybının önüne geçmenize destek olacaktır.

3-) Yalıtım Yaptırın

Bütçe tasarrufu yöntemleri - yalıtım
Isı yalıtımı, kışın bütçe tasarrufu yapmak için önemli bir yardımcıdır.

Yaşam alanlarının yalıtımı oldukça önemli bir mevzudur. Bu nedenle şayet iç ve dış yalıtımınız yoksa ısınma için harcadığınız enerjinin büyük bir bölümünü kaybediyorsunuz anlamına gelir. İç ve dış yalıtımı doğru yalıtım malzemeleri ile yaptırmanız icap eder. İhtiyacınız olan tüm malzemeleri sıcaklık yalıtım sayfası üzerinden inceleyerek temin edebilirsiniz.

Bunun haricinde pencereler ve kapıların korunaksız olması ısının %25’inin yitirilmesine niçin olmaktadır. Camlardan meydana gelen ısı kaybının önüne geçmek adına çift cam yada ısı cam kullanmaya başlamalısınız. Isınma dışında çift cam dışardaki gürültüye karşı da ekstra bir koruma elde edecektir.

4-) Elektrik Giderlerini Azaltın

ampuller
Bütçe tasarrufu yapmak için elektrik tüketimini azaltmak oldukca önemlidir.

Enerji tüketiminin büyük bir bölümünü meydana getiren elektrik tüketimi azaltmak için malum ama az uygulanan yöntemlerden yine bahsetmek yararlı olacaktır.

  • Öncelikle kullanmadığınız elektronik eşyaların fişini mutlaka çekmelisiniz. Fişi takılı olan elektronik aletler, çalışmasa bile elektrik tüketmeye devam eder.
  • Yeni nesil akıllı prizleri kullanmanız daha faydalıdır. Bu tarz prizler elektronik cihazlar çalışmadığında prize takılı olsalar bile elektrik tüketimine izin vermez. Böylece fiş takıp çıkarma unutkanlığınızın zararlarından kurtulabilirsiniz.
  • Yaşam alanlarında kullandığınız tüm ampullerin enerji tasarruflu bulunmasına özen gösterin. Özellikle LED ampul seçeneklerini kullanmanızı tavsiye ederiz. LED ampuller, akkor ampullere nazaran %80 oranında daha azca enerji tüketmektedir.
  • Kış aylarında buzdolabınızın ayarlamasını es geçmeyin. Yazın kullandığınız şekilde kışın buzdolabı kullanmanız, beyhude enerji tüketmenize neden olur. Ayarlama hakkında malumat almak için “Buzdolabı ayarı nasıl yapılır?” yazımıza göz atabilirsiniz.
  • Kullandığınız eski beyaz eşya ve elektronik eşyalarınızı değişiklik yapma tarihi vardığında enerji tasarruflu ve daha az enerji tüketen modelleri tercih edin. Ayrıca ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak gereksiz özellikler ve büyüklükteki ürünleri tercih etmekten kaçının.

Kış aylarında bütçe tasarrufu yapmanıza destek olacak önerilerimizi sıraladık. Bu önerileri hayata geçirmek için ihtiyacınız olan tüm ürünleri Çiçeksepeti’nden uygun fiyatlarla temin edebilirsiniz. Okumayı seveceğiniz öteki bazı yazılarımız:

kaynak – ciceksepeti

Similar Posts

Bir cevap yazın