Eski Samsung yöneticisi, Çin’de taklitçi çip fabrikası kurmak için veri çalmakla suçlanıyor

Güney Koreli savcılar Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Samsung Electronics’in eski bir yöneticisinin Çin’de bir kopyacı çip tesisi kurmak için hafıza çipi ezici güçlerinin gizli yarı iletken verilerini çaldığı iddia edildi.

Daha önce Koreli yonga üreticisi SK Hynix için de çalışan 65 yaşındaki sanık, tutuklandı ve endüstriyel teknoloji koruma yasalarını ihlal etmek ve Samsung’un sadece 1,5 kilometre uzaklıktaki yarı iletken fabrikasının bir kopyasını kurmak için 2018’den 2019’a kadar olan ticari sırları çalmakla suçlandı. Çin, Xi’an’daki Samsung çip fabrikasından.

Ancak savcılar, eski Samsung yöneticisinin taklitçi çip fabrikasını kurma girişiminin, iddiaya göre Tayvanlı bir şirket olan destekçisinin projeye yaptığı 6 milyar dolardan fazla (yaklaşık 8 trilyon won) yatırımı iptal etmesiyle suya düştüğünü söyledi. Bunun yerine, Samsung’un teknolojisine dayalı deneme çipi ürünleri üretmek için Çin ve Tayvan’daki yatırımcılardan sermaye aldı.

İddianame, ABD ile Çin arasındaki yarı iletkenler üzerindeki gerginliğin artmasıyla ortaya çıkıyor.

25 yılı aşkın bir süredir yarı iletken endüstrisinde çalışan zanlı, Çin ve Singapur’da iki çip tesisi kurdu ve Güney Kore’de Samsung ve SK Hynix’ten 200’ün üzerinde yarı iletken uzmanı tuttu. Savcılar, Samsung’tan çalınan verilerin Samsung’a en az 233 milyon $ (300 milyar won) zarar verebileceğini söyledi.

Savcılara göre, şirket bütün bir yarı iletken fabrikasını kopyalamaya çalıştığı için bu sadece bir yarı iletken teknolojisi sızıntısı değil. Savcılık, “Çip üretimi için kıyasıya rekabetin yaşandığı bir dönemde yerli yarı iletken endüstrisinin temellerine ağır darbe indirebilecek ciddi bir suç” dedi.

Savcılar, eski Samsung yetkilisinin suç ortakları olduğunu iddia eden altı kişiyi daha suçladı.

Samsung, TechCrunch’ın yorum talebine hemen yanıt vermedi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın