Eric Schmidt, sınır ötesi ödemeleri ‘Venmo kadar kolay’ yapmak için çalışan bir girişim olan Keeta’yı destekliyor

rent a car 34

Keeta, sınır ötesi ödemeler yapmak için anında ve güvenli bir yol geliştiren yeni bir girişim, eski Google CEO’su Eric Schmidt liderliğindeki bir grup yatırımcıdan 17 milyon dolar fon topladı. Keeta’nın kurucusu ve CEO’su Ty Schenk’e göre yatırımın şirket değeri 75 milyon dolar.

Schenk, gençlik yıllarından beri bir yazılım mühendisidir ve Keeta’yı kurmadan önceki çalışmalarının çoğu, kripto para dünyasında PayPal benzeri deneyimler oluşturmaktı. Bu, şirket fikrini başlattı ve 2021’de üzerinde çalışmaya başladı.

Schenk, örneğin ABD ile Brezilya arasındaki geleneksel bir sınır ötesi ödemenin yavaş olduğunu ve bunun ne kadara mal olacağını hesaplamanın zor olduğunu açıkladı. Para, istenen tarafa ulaşmadan önce çeşitli bankalarda üç veya dört “durak” geçebilir. Her bankada tahsil edilen bir havale ücreti vardır ve paranın doğrulanması, tamamlanması tam bir iş gününü alabilir.

Schenk, TechCrunch’a “Keeta ile uluslararası ödemeleri Venmo kadar kolay yapmak istiyoruz” dedi. “Bunu çok basit, çok hızlı hale getirmek ve paranızı gittiği yere göndermek istiyoruz, böylece endişelenmenize gerek kalmaz.”

Keeta’daki ekip, platformunu sıfırdan oluşturdu, böylece sistemindeki tüm süreci kontrol ediyor. Fintech’ler ve finans kurumları, API’ler veya özel entegrasyonlar aracılığıyla Keeta’ya erişebilir.

Çekirdek teknoloji, saniyede 50 milyondan fazla işlemi işleyebilen tescilli bir defterdir – Schenk’in söylediği bir şey zaten çalışır durumda – ve birbirine bağlı gerçek zamanlı ödeme raylarından oluşan bir ağ. Schenk, böylece şirketin saniyeler içinde ve geleneksel opsiyonların maliyetinden %50 ila %70 daha ucuza sınır ötesi para transferi sunabildiğini söyledi.

Keeta’nın sınır ötesi ödemeleri düzeltme stratejisi yeni değil, aslında Stripe ve PayPal gibi benzer yaklaşımlar geliştiren fintech şirketlerinin ve aynı zamanda yeni başlayanların oluşturduğu kalabalık bir manzaraya katılıyor. Örneğin geçen hafta, NomuPay 53 milyon dolar topladı birleşik ödemeler platformu için. diğerleri gibi tazapay, hava duvarı, rotafüzyon, UPI ve PayNowglobal platformlarda da çalışıyor.

Schenk, ödeme işlemi sağlayıcısı SWIFT’in şirketiyle daha yakından ilişkili olduğunu söyledi, ancak Swift’in “fiili uluslararası havale” olmasına rağmen, daha çok 1 milyon doların üzerindeki yüksek değerli ödemelere hitap ettiğini belirtti. Schenk, Keeta’nın hedefinin 1 milyon doların altındaki ödemeler olduğunu, bunun da “çok büyük fırsatlara sahip bir alan” olduğunu ekledi.

Bu arada, Keeta Salı günü hizmete girdi ve müşteri çekme konusunda hâlâ çok erken bir aşamada. Başlangıçta ABD, Kanada, Meksika, Brezilya, Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği’nde davetiyeyle sunulmaktadır. Şirketin, işlem ücretleri de dahil olmak üzere planlanan birkaç gelir akışı var.

Sırada, şirket işletmeler arası ödeme transferlerine odaklanırken, dünya çapında arkadaşlar ve aile arasında anında transferler sağlamak için tüketicilere yönelik bir mobil uygulama başlatmayı planlıyor.

Schenk, “Önümüzdeki üç ila altı ay, büyük ölçüde erken müşterilerle çalışmaya, ihtiyaç duydukları şeyler için yerinde olduğumuzdan emin olmaya ve bizi ölçekleyebileceğimiz bir konuma getirmeye odaklanacak” dedi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın