Erdoğan: Yarın Putin ve Zelenskiy ile görüşeceğim

Erdoğan: Yarın Putin ve Zelenskiy ile görüşeceğimCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı’nda Vezirköprü Devlet Hastanesi, Asarcık-Kavak Yolu, Samsun Üniversitesi Ballıca Kampüsü ve yapımı tamamlanan öteki projelerin toplu açılış töreninde 10 binlere hitap etti.

Konuşmasına şiirle başlayan Erdoğan, “Şu ihtişama bak, şu katılıma bak. Aldığım resmi rakam 100 bini yakaladık. Cadde boyu Samsunlu kardeşlerimizle el eleydik. Bugün toplam yatırım bedeli 5 milyar 880 milyon lirayı geçen 244 ayrı projenin resmi açılışını yaparak Samsun’un büyümesi yolunda yeni bir adımı daha atıyoruz. Burası Samsun, istikbal ve istiklalimizin adımının atıldığı yer” ifadelerini kullandı.

“Son 20 yılda şehrimize(Samsun) 56 milyar lira tutarında yatırım yaptık” diyen Erdoğan, “Sanayiden tarıma her alanda ülkemizin lokomotif şehirlerinden biri olacağına inanıyorum. 2023’te bu lokomotif vagonları çekmeye hazır mı? Şehrimizi iyi mi büyütüp geliştirdiysek bundan sonrasında her hayalinizi biz gerçeğe dönüştüreceğiz. Biz birliğimize, beraberliğimize sıkı sıkıya sahip çıkalım. Son 20 senedir olduğu benzer biçimde 2023’te de aramıza kimseyi sokmayalım. Bugüne kadar girdiğimiz her mücadelede yanımızda olan Samsun’un 2023’te de tercihini bizlerden yana kullanacağından ben kuşku duymuyorum. Türkiye Yüzyılı’nı birlikte inşa etmeye, 2023’te güvenlik, rahat, müreffeh Türkiye’nin yolunu bir kez daha açmaya hazır mıyız? En değerli miras olan 2053 vizyonuna sahip çıkmaya hazır mıyız? Dışarıda Türkiye düşmanlarını içeride olanların maşalarının heveslerini bir kere daha kursaklarında bırakmaya hazır mıyız? Samsun’a böylesi yakışır” benzer biçimde konuştu.

“Bu altılı masayı her beraber çökerteceğinize inanıyorum”

Erdoğan şu şekilde devam etti:

“Milli Mücadele’nin ilk adımının şehri Samsun istikbal ve istiklalin de değerini en iyi bilen şehrimizdir. Ülkemizin yönetimini üstlendiğimiz 20 yıl boyunca da sayısız örneğiyle savaşım arasında yer aldık. Teröristlerden ekonomik tetikçilere kadar her çeşidinden tetikçilere karşı milletin bekasını savunduk. Amaç Türkiye’yi yine inşa edilen küresel siyasi ve ekonomik düzenin haricinde bırakmaktı. Yeri geldi kurnaz oyunlarla asırlık yurtlarımızı bizlerden kopardılar, kayıplarımızın acısıyla bizi iki büklüm ettiler, içimizdeki tetikçilerini üzerimize saldılar, terör örgütleri üzerinden ahlak edilmeye çalışıldık. Ama bizler bunların hiçbirini yutmadık. Gabar’da Cudi’de Tendürek’te Bestler Deresi’nde bu tarz şeyleri çökerttik mi? Bunların inlerine gireceğiz, inlerine. Girdik, şimdi bu parlamentomuzda terör örgütünün uzantıları var. Bu uzantıları da 2023’te hep birlikte temizlemeye hazır mıyız? Bu altılı masayı her birlikte çökerteceğinize inanıyorum.”

“2023’te milletimizden kendi adımıza son kez istediğimiz…”

Erdoğan, “Her acının bizlere hem insani, hem ekonomik maliyeti oldu. Kalkınma yarışına başladığımız kimi ülkeler alıp başını giderken biz geri kalmışlığa mahkum edildik. Bu faturaların ağır yükü altında beli bükülmüş Türkiye vardı. Bir taraftan tarihimizin en büyük demokrasi ve kalkınma hamlesini başlatırken üzerimize oynan senaryoları birer birer yırtıp çöpe attık. 81 vilayet ve 85 milyon vatandaşla her alanda dünyanın birinci ligine çıkaracak eser ve hizmetlere kavuşturduk. Asırlık sorunları çözmekle kalmadık. Gelişmiş ülkelerin gıptayla baktığı hizmet altyapısı kurduk. Şimdi Türkiye farklı bir ülke, Türkiye emir alan değil, buyruk veren bir ülke. 2023 hedefleriyle milletin huzuruna çıktığımızda birileri kendi kıt aklınca bizle dalga geçmişti. Bu hedefleri birer birer hayata geçirerek işte bugünlere geldik. Sizlerle birlikte geldik. Türkiye Yüzyılı ile yeni ve daha büyük atılımın müjdesini sizlerle paylaşıyoruz. 2023’te milletimizden kendi adımıza son defa istediğimiz destekten alacağımız güçlü Türkiye Yüzyılı’nın inşasını başlatıp bu kutlu bayrağı gençlerimize teslim edeceğiz.”

“Yarın Putin ve Zelenski ile görüşüp daha neler yapabiliriz, bunları konuşacağım”

Türkiye’yi bölgesinde ve dünyada dikkatle takip edilen, lafına kulak verilen ülke haline getirdiklerine dikkat çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

“Rusya-Ukrayna savaşı, kim var ortada Türkiye var. Tahıl koridorunu bizler açtık. Tüm dünyaya oradan tahıl gönderiyoruz. Yarın Putin ve Zelenski ile görüşüp daha neler yapabiliriz, bunları konuşacağım. Biz dünya ile beraberiz. İthal ürünlerle değil. Unutmayın ülkelerin tarihlerinde her seçim bir yol ayrımıdır. 15 seçimdir milletimiz bizi açık ara birinci yaparak iradesini güçlü Türkiye’den yana kullandı. Ülkemize kazandırdığımız yaratı ve hizmetleri vazifemizin gereği olarak görüyoruz. Söz verip de yapamadıklarımızın arkasından koşuyoruz. Türkiye’yi 20 yılda 3 kat büyütmüş olmayı ehil bulmuyor en kısa müddette 2 kat daha büyüterek dünyanın en büyük 10 ülkesi arasına sokmayı hedefliyoruz. Yerli ve ulusal arabamız TOGG gibi, tıpkı Yusufeli Barajı gibi, 500 bin konut projesi gibi fazlaca daha fazlasını yapmayı hedefliyoruz. Gözümüzü uzaya dikiyoruz. Terörle mücadelede vatan savunmasında bölgemizdeki geldiğimiz konumu yeterli bulmuyoruz. Özetle, yaptıklarımızın üstüne yatmıyoruz, henüz yapamadıklarımızın hayıflanmasıyla daha oldukca çalışıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının ardından, Vezirköprü Devlet Hastanesi, Asarcık-Kavak Yolu, Samsun Üniversitesi Mayıs Ballıca Kampüsü ve yapımı tamamlanan öteki projelerin toplu açılışını gerçekleştirmiş oldu.

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın